Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Problem so sosovkami

Príspevok v téme: Problem so sosovkami
tracheus

Dňa 9. januára 2008 som bol operovaný na šedý zákal na pravé oko a 23.januára 2008 na ľavá oko. Pri vyšetrení pred druhou operáciou som lekárovi oznámil, že na pravom už operovanom oku sa mi robia najmä vo večerných hodinách pravidelné ostré červené sústredené svetelné kruhy tak, (podľa môjho pocitu) ako by svetielkoval vonkajší obvod voperovanej šošovky odrazom od okolitého osvetlenia. Lekár mi oznámil, že je to dôsledok toho, že do oka dostávam viac svetla.
Po operácii ľavého oka sa mi tie isté problémy svetelných kruhov začali objavovať aj na ľavom oku.
Pri kontrole som lekárovi, ktorý mňa operoval som tieto skutočnosti oznámil, jeho odpoveď bola, že rohovka sa roztiahla a dostávam do oka viacej svetla okolo nej.
Po každej operácii som do každého oka 8 dní kvapkal TOBRADEX štyri krát za deň a UNICLOPHEN trikrát za deň. Potom podľa pokynov lekára po 8. dňoch som mal od operácie každého oka kvapkal 6. týždňov UNICLOPHEN trikrát za deň EXAMETHASONE trikrát za deň.
Na odstránenie, aby sa mi netvorili svetelné kruhy lekár mi oznámil, že rohovka sa večer roztiahne a okolo nej sa dostávajú svetelné lúče do oka od okolitého osvetlenia dostáva viac svetla a v dôsledku toho sa tvoria svetelné kruhy. Predpísal mi kvapky PILOKARPÍN 1% aby som každý večer pred spaním kvapol do každého oka po jednej kvapke čím by malo dosiahnuť stiahnutie rohovky, a podľa lekára tvorba svetelných lúčov prestane.
Po nakvapkaní do očí svetelné tvorba kruhov sa prechodne znížila, ale po niekoľkých dňoch sa sveteľné kruhy opäť začali objavovať v plnom rozsahu a už nepomohli ani kvapky. Cez deň pri prirodzenom osvetlení pri pohybe z neosvetleného prostredia do osvetleného sa mi kruhy opäť objavili, ale nie ostro červené, ale ako biele svetelné kruhy (obláčiky). Procedúru kvapkania som vykonával cca mesiac ale stav sa nijako nezlepšil.
Túto situáciu som u lekára reklamoval pri ďalšej návšteve, ak nepomohli kvapky PILOKARPÍNU lekár stanovil príčinu tvorby svetelných kruhov, že rohovka je posiata drobnými degeneračnými krátermi a na nich sa svetlo láme a spektrum svetla vytvára už uvedené svetelné javy. Predpísal mi kvapky HYPROMELÓZA, a povedal, že na povrchu rohovky tieto „umelé slzy“ vyplnia krátery, ale ani s týmito kvapkami sa problém nevyriešil. Lekár prehlásil, že s podobným prípadom sa počas svojej praxe ešte nestretol.
Do obidvoch očí mi boli vložené šošovky C2N2PC2 priemeru 12 mm a dioptrií 17,0 dioptrií.
Dňa 21.2.2008 som opätovne bol vyšetrený lekárom ktorý mi oznámil, že sa nadá nič s tými svetelnými kruhmi robiť, buď si budem musieť na to v živote zvyknúť, alebo operatívne vložiť novú šošovku, ale podľa jeho vyjadrenia je tu nebezpečie, že to isté môže robiť aj nová šošovka. Druhú možnosť, ktorú mi navrhol je vyoperovať šošovky a nahradiť ich iba silnými dioptrickými okuliarami. Túto možnosť som vylúčil.
Pred operáciou som podobné svetelné javy a problémy okrem toho, že sa mi postupne zhoršoval zrak nemal.
Táto skutočnosť zhoršuje kvalitu môjho života aj tým, že najmä vo večerných hodinách nemôžem šoférovať auto, pretože pri striedaní (mihaní) svetelných kruhov mám pocit, ako by som mal naraziť do nejakej prekážky. To isté sa prejavuje aj pri chôdzi v nočných hodinách pri mestskom uličnom osvetlení.
Ďalej by som žiadal vysvetlenie, či je možné aby sa operáciou mohli zmeniť jednotlivé ústrojenstva očí.
Môj subjektívny pocit je taký, že svetlo dopadajúce do oka sa odráža od šošovky alebo rohovky lebo vidím presné kruhy. Mám pocit, ako by šošovka čo do priemeru 12 mm bola do môjho oka malá, alebo nekvalitná.
Bol by som veľmi rád ak mi poradíte, čo by som mal v tejto situácii robiť aby sa mi svetelné kruhy nerobili a nezhoršoval môj ešte plnohodnotný život, ktorý som doteraz viedol.
Týmto by som nechcel znevažovať prácu lekára, ktorý mňa operoval, pretože výsledok operácie je taký, že pomocou okuliarov vidím do diaľky a do blízka dobre.
Uverejnenie Vašej odpovede môže napomôcť v prípade i iným prípadom podobného charakteru.
Súčasný stav mňa priviedol do bezvýchodiskovej situácie, keď lekár považuje môj zdravotný stav za vyriešený, ale mne zostali po operácii trvalé následky do konca môjho života s hendikepom. Prosím, o odpoveď s doporučením ako sa v danej situácii zachovať, aby som sa tohto problému zbavil.

Za pochopenie ďakujem

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Problem so sosovkami - Fórum - ZDRAVIE.sk