Užívanie vitamínov, mineralov a stopových prvky

Príspevok v téme: Užívanie vitamínov, mineralov a stopových prvky
959

Aky máte názor na užívanie doplnkov stravy? Myslím tým, že aj keď človeku prakticky nič nie je, ale chcel by ich preventívne brať, aby predchádzal chorobám. Napriklad v období zimy sa odporúča brať vit. C, zinok, selen, v lete beta-karotén... Ono je to tak, že človek vlastne nevie, či tie-ktoré vitam, alebo miner. potrebuje / nakoľko v krvi sa najma vit. nezistia/ a preto je diskutabilné, či mu ich vobec treba - čo ak ich má v tele dosť a zbytočným užívaním sa predávkuje? Ale na strane druhej, ak ich neberie vopred, može sa mu najma v zimných mesiacoch oslabiť imunita a ochorie. Tak čo na to poviete? Brať alebo nie ? A ak ano, tak ktoré vobec?

martin242

Ester C 1000 mg w/ bioflavonoids tablet sú u vás za veľmi slušnú cenu!
Chcem sa opýtať, či je s postupným uvoľnovaním, alebo pri esteroch C je to jedno?

martin242

Ty si môj človek!
Prosím Ťa, nemáte tú kryštalickú kyselinu askorbovú aj v pradajni v Slimáku, poprípade, čo stojí?
Neozaj nebudem do seba sypať denne desiatky toboliek s vitamínom C.
Na cievy sú ktoré antioxidanty podľa Teba vhodné?
Lecitín si kúpim, v tom mám už jasno.

RNG

Ja osobne si okyslujem caj vitaminom C vo forme krystalickej kyseliny askorbovej. Ten 1.5 litra caju, co pijem postupne cely den mi daju 4 gramy vitaminu C(1 lyzicka) a tato forma je daleko najlacnejsia na branie. A aspon kazdy druhy den beriem 400 IU vitaminu E.
Vitaminy A, B, a D dostavam v zelenine,riasach, kvasenych produktoch a rybacich olejoch. Len zriedka si "prilepsim" napr v strese pouzivam Stress-B.
Naozaj megadavky vitaminu C beriem len pri nastupe chripky a aj to len 2-3 dni maximalne.
Ale vtedy zoberiem aj vyse 30 gramov neutralneho vitaminu C denne(kalcium ascorbate, ester C, buffered C...)
Inac beriem pravidelne Betain HCl a enzymi, lebo ako starsi clovek mam uz podstatne horsie travenie a keby som v tom nic neurobil, zacal by som sa z podvyzivy(nestravene jedla) postupne scvrkavat a chorlaviet.
Ostatne doplnky beriem na regeneraciu a cistenie organov, v mojom pripade(diabetik)na pecen a pankreas a proti poskodeniu tela glykaciou,
a samozrejme na cievy(lecitin a antioxidanty)

martin242

Áno, máš pravdu, mne je jasné, že prijmem spolu maximálne 1000mg vitamínu C denne, ktorý v tej syntetickej forme, v akej je určite celý nevstrebem a tiež podľa mňa normálne dávky by mali byť niekoľko gramov denne.
Na druhú stranu: ja, čo som nikdy nič neužíval, nejedol ovocie či zeleninu a v podstate nutne trpím hypovitaminózou :) teraz budem trpiet hypervitaminózou, nakoľko moje telo dostane megadávky vitamínov, na ktoré nebolo doteraz zvyknuté.
Ďalšia vec je, pri dávkach napríklad 10g vitamínu C denne by to už bolo trošku drahé. Vitamín C s postupným uvoľnovaním, čo som si objednal ja, stojí 107 kapsúl po 500mg 142,-SK.
Keby som ich dal denne okolo 30, balenie by vystačilo na 3 dni :)
Uvidím, čo to spraví s mojou vitalitou a už aj tak veľmi pevným zdravím.
Čo by si odporúčal Ty, ako hlavný magister tohoto fóra?

RNG

Martin, s tymi malymi davkami doplnkov si trochu prioptimisticky.
Napr pes si vytvara v tele denne az 20 gramov vitaminu C, prasa, ked nahanane a v strese dokonca az 100 gramov denne!!!
Na zaklade toho a mnozstva badania Linus Pauling odporucal doplnovanie vitaminu C(a E) v megadozach, co sam a mnohi jeho spolupracovnici robili, dnes to postupne upada do zabudnutia, ked sa medickej komunite aspon po jeho smrti podarilo aspon ciastocne "oplut" jeho vyskumy. Za jeho zivota sa im to nepodarilo, tak aspon po smrti....
On sam bral 18 gramov vitaminu C denne a dozil sa velmi vysokeho veku(sodium ascorbate),
dnes ti odvaznejsi lekari odporucaju 2 az 5 gramov vitaminu C denne, hlavne vo forme askorbatu vapenateho.

martin242

Ja sa do tejto problematiky až tak nerozumiem, hoci je veľmi zaujímavá, pre odporcov vysokých dávok vitamínu C je dôležité vedieť, že pôvodne si ľudské telo tvorilo vitamín C z vlastných zdrojov, neskôr ľudská DNA zdegenerovala a o túto možnosť (skôr povedané životnú nutnosť sme prišli).
Je teda veľmi pekné, keď každý odporúča príjem vitamínu C z BIO ovocia, ale je tu problém s kvantitou: koľko kilogramov takéhoto ovocia by sme museli zjesť, aby sme pokryli potrebné množstvo?
Dokáže niekto denne zjesť napríklad 10 kilogramov ovocia?
Nato sú tu doplnky, aj keď väčšinou chemicky vytvorené (ako ostatne takmer všetky potraviny bývajú spracovávané chemicky), takže sa netreba báť užívať vitamíny vo forme doplnkov.
Priznám sa, že ovocie a zeleninu jedávam asi v počte 1 kus denne, za posledných 10 rokov som bol raz na PN (chrípka) a moja strava je úbohá a jednotvárna.
Žiadne doplnky som doteraz nikdy neprijímal.
Napriek tomu som si objednal multivitamínový prípravok obsahujúci všetky vitamíny, minerály a stopové prvky, k tomu prípravok s obsahom vitamínu C 500mg s postupným uvoľnovaním.
Mám to na celý rok, takže denne jedna tobolka multivitamínu s minerálmi a jedna vitaminu C, k tomu pitie minerálok a mal by som dosiahnuť dokonalosť, nezraniteľnosť, poprípade nesmrteľnosť :)

pipco

to radikal.
celkom s tebou nesuhlasim. pozri si statistiky ako klesa hodnota vitaminov v ovoci a zelenenine napriklad WADA robila taky výskum.
v sucastnej dobe nestaci iba jest to co kupujes v obchode.
Osobna skusenos. Prístrojom meriam hodnotu antioxidantov v tele. Moje zistenie. Tý čo jedia kvalitnú zeleninu ovocie (nehnojene zo zahrady) maju vzžšiu hodnotu ako napriklad tý čo jedia aj viac ale iba kupovanej zeleniny.

RNG

Anett. treba rozoznavat medzi faktami a rozsirovanymi chyrami(legendy). Synteticka kyselina askorbova pracuje 100% identicky, ako cista izolovana z ovocia.
Len vo viazanej su ucinky rozdielne. Je pravda, ze synteticka moze byt zaspinena zvyskami chemikalli po synteze, ale ciste(USP) obe maju uplne rovnake vlastnosti a molekuly.
Ani jedna, kedze su vo vode perfektne rozpustne nemoze sposobovat kamene v ladvinach. Ten chyr bol umelo vykonstruovany a servirovany verejnosti bez akychkolvek dokazov na potlacenie brania velkych daviek vitaminu C na odporucenie Linusa Paulinga.
Samozrejme to sa neodvazili povedat za jeho zivota, lebo by ich oznacil za luharov, ale postupne po jeho smnrti mu rozsirovanim roznych nepodlozenych chyrov podminovali a spochybnili vysledky jeho prace, ktore kolidovali so zauzivanymi praktikami lekarskej komunity.
Preto je tolko clankov O LINUSOVI PAULINGOVI a tak malo OD LINUSA PAULINGA na nete.
To ale neplati na mnohe ine vitaminy, napr vitamin E, B-6,B2, a ine.
Vitamin E, teda jeho zlozka D alfa tocoferol je len podobny syntetickemu DL alfa tokoferolu a ma vlastnosti len 1/2 toho, lebo aj menej, co prirodny
D alfa tokoferol.
.....
Co je ale asi najdolezitejsie je vzajomna spoluhra vitaminov(aj inych latok) v prirodnych zdrojoch(synergia) kde jeden podporuje absorbciu a kaktivitu druheho, a nielen vitaminy ale aj ine pritomne latky
Teda izolaty, ci uz z prirodnych zdrojov alebo perfektne identicke umelo vyrobene maju vzdy nizsiu ucinnost.
Preto je pri koncentrovani otazka, co vlastne koncentrovat a co vyhodit.

Anett

Zavedením produktov s tzv. predĺženým pôsobením sa urobil obrovský krok vpred vo výrobe vo vode rozpustných vitamínov. Účinné látky sú viazané v špeciálnych nosných jadrách, ktoré umožňujú, aby sa vstrebávali v rozpätí 8 až 12 hodín. To spôsobuje postupnú využiteľnosť vitamínov v primeranom množstve vo dne i v noci. Účinné látky bez predĺženého pôsobenia sa vstrebávajú rýchlo, organizmus ich nedokáže ihneď zužitkovať, a tak sa vylúčia močom v priebehu 2-3 hodín.