Praskol teplomer - ortut

silenka

necitala som predchadzajuce odpovede, ale ano vypari su toxicke z ortude ale to mnozstvo, co sa nachadza v teplomeri je uplne neskodne,cize sa nemusite bat, zeby ste sa otravili alebo nieco take. na vacsie mnozstvo ortude sa dava sira a tym sa to zneutralizuje, napriklad aj surove vajicko, ale fakt to male mnozstvo z teplomera nam neublizi ;)

KAčKA

Ahojte, neviem či robím paniku,
včera večer som rozbila ortuťový teplomer
guličky som nevedela pozbierať ináč ako vysávačom, mala som veľký strach či som sa netoxikovala vdýchnutím, zatiaĺ mi nič nie je, len ma pobolieva žaludok aj to neviem či zo stresu. Ako zistím, že mi nič nie je
a ak som sa toxikovala za aký čas to výde z organizmu von? Ďakujem za odpoveď

liv99

az teraz po odoslani mojho podrobneho popisu "ako na ortut" som si vsimla, ze prispevok je z 2008 :))
tak snad niekomu pomoze!

liv99

no ortut je vysoko jedodovata a toxicka. aj mala kvapocka v styku s pokozkou moze sposobit problemy. moze poskodit organy ako pecen, oblicky, nervovy system, sluch....atd., uklada sa v mozgu a poskodzuje aj samotny mozog, aj ta mala gulicka, netreba to podcenovat, aj pri dotyku s kozou. samozrejme nikoho take mnozstvo nezabije, ale ublizit trvalo samozrejme moze. prave preto sa postupne odstanuju ortutove teplomery z trhu. neporuseny teplomer je samozrejme neskodny, ale pre pripad rozbitia sa musia postupne nahradit.
odstranovat sa ma navlhcenou savou vreckovkou, len sa vsaje kazda jedna gulicka zvlast. nasledne ich nehadz len tak do kosa, ale do uzavretej nadoby a ako s toxickym odpadom. predovsetkym ked mas v byte dieta. vysavanie je zly napad, lebo sa to rozptyli do vzduchu, co je este horsie. ale ked uz si vysavala, miestnost poriadne vyvetraj, poriadne, a kedze je to spalna, prvu noc tam radsej nespi. netreba panikarit, ale opatrny treba byt!!

0vecka

ja tiez nechapem co riesite ja som sa tiez ako krpec hral s ortutou a nic mi nieje :) podla mna sa to prehana v takom teplomery je taka jedna kvapka...

Nebezpecie11

Ortuť, ktorá vytečie z rozbitého skleneného teplomeru, uvoľňuje i pri izbovej teplote zdraviu nebezpečné výpary. Treba odstrániť rozptýlenú ortuť skôr, než sa roznesie do okolia. Rozbitý teplomer i so zvyškami ortuti je nutné zozbierať a vložiť do uzavierateľnej a nepriepustnej nádobky. Kvapky ortuti je vhodné odstrániť nasatím do malej injekčnej striekačky s ihlou, ktorú v polovici prelomíme. Kvapôčky, ktoré sa nám nepodarilo striekačkou nasať, odstránime navlhčeným pijavým papierom. Zozbieranú ortuť, pijavý papier i striekačku pridáme do nádobky so zvyškami teplomeru. Nádobku je nutné dobre uzavrieť a zlikvidovať ako nebezpečný odpad, čiže odniesť do zberne odpadov.

Nikdy nevyhadzujte ortuť do nádob na odpadky! Miestnosť, v ktorej sa ortuťový teplomer rozbil, dôkladne vyvetrajte, hlavne večer, ak sa nehoda stala v miestnosti, kde sa spí. Na odstránenie kvapiek ortuti nepoužívajte vysávač. Hrozí nebezpečenstvo kontaminácie vzduchu.

zzuzka

no bože, ja keď som bola málá, pred 34 rokmi sa o škodlivosti ortuti ani nevedelo. My sme naschvál rozbili dva teplomery a hrali sa s ortuťou. Pučili ich na drobné guličky a zas ich spájali do jednej veľkej. Lebo oni sa dajú spojiť. A žijem a nič nám nie je.

antonia

no aj mne sa to stalo...tych malych kvapiek bolo hadam sto..a ked som uz mala pocit, ze som vsetky pozbierala, obajvili sa dalsie a dalsie...som pocula ze sa to nesmie vysavat, lebo sa to vysavacom dostane do ovzdusia...nejake mi asi vbehli pod skrinu lenze to nezistim, lebo skrina je obrovska a tazka...alebo mam to nejak riesit?