Mate strach z lietania?

majkaaa

Ja som zatiaľ letela len 4 x,ale mne sa to náramne páčilo. Išla by som lietadlom tiež zas a zas...Pri prvom lete som si povedala...ak ti je súdené umrieť,umrela by si aj na ceste autom...

vaness

ahojte tak ja nemam tiez najradsej lietanie (skor mam strach) ale na posledy cestou z Tuniska sme si dali s kamoskou pivo v lietadle a ja nepijem vobec alkohol tak som bola mierne opita :) a ani som nevedela kedy sme pristali :))))kecali sme a smali sme sa a ja uz ani neviem na com.:D pisu ze nie je dobre pit alkohol ked ma clovek strach,ze ho este viac vystupnuje ale mne to pivo ozaj pomohlo.ale podla mna je dobre mat pri sebe cloveka co sa lietania neboji,uz len pohlad na neho ukludni :)

eeeeee

tinussska, asi by si mala vymenit partnera:)))))
Ja beriem lietanie ako nevyhnutne zlo, letim raz za rok, za dva 15 hodin a nie je to nic moc, najma co sa tyka letistnych kontrol, clovek si pripada ako najvacsi terorista. Mam rada pocit pri vzlietnuti, ale sediet v minisedadle ako sardinka so stovkami inych ludi, stat v sore na zachod a jest tie brecky nic moc...

dd

jejda, lietanie :) zboznujem :D letela som sice len 2krat, ale hned by som aj kazdy den:).kamaratke, s ktorou som letela, byva velmi zle, tak si vzala kinedril a bola cely let taka otapena a ja vysmiata som si uzivala :))

dada

Ja som sice uz 42 rocna zenska, ale letela som teraz v maji po prvy krat...a chcem zas a zas a zas... uzasne nieco fantasticke ... a ten pohlad na Cyprus ked sme pristavali... a ten pocit ze si objimem mojho milacika ... chcem lietat : - )))

tinussska

tak ja som to zazila v piatok prvykrat, sice vcera sme sa vratili spat do ba, ale to bol ten najlepsi a najkrajsi pocit... a vzlietanie? aj najsilnejsi orgazmus je nic :))

x

lietanie je z pohladu poctu prepravenych cestujucich najbezpecnejsi druh dopravy. Ludia maju vacsinou strach z toho, ze v pripade havarie je sanca na prezitie relativne nizka (i ked nie nulova - len okolo 20% havarii pri ktorych dochadza k poruseniu kabiny cestujucich, rozumej rozlumeniu, je fatalne pre vsetkych cestujucich - naposledy v spanielsku lietadlo spadlo, totalne zhorelo ale napriek tomu prezilo 18 ludi). Technicka porucha je pricinou 10% leteckych nehod - ostatok ide na vrub pilotov a dispatcherov. Druha najtragickejsia havaria v dejinach bola sposobena tym, ze kapitan poziacal riadenie lietadla svojmu synovi. Chalan pretlacil autopilota a ten automaticky vypol priecnu stabilizaciu - lietadlo spadlo.

Pri starte sa netreba zlaknut pocitu padania, ktore nasleduje priblizne po 30 sekundach od vzlietnutia. Pilot sa potrebuje co najskor dostat do takej vysky, ktora mu da cas riesit pripadnu krizovu situaciu a preto lietadlo stupa prudko. Po jej dosiahnuti znizuje uhol stupania, ale cestujuci maju svoju vahu a rychlost ktoru im lietadlo udelilo. Takze zotrvacnostou pokracuju pod inym uhlom ako lietadlo.

Poces letu sa netreba pokazenych motorov, pretoze na 1 kilometri vysky dokaze lietadlo bez pohonu preletiet cca 12-20km vzdialenosti a bezpecne pristat. Pri obvyklej letovej vyske 10km, je to 120-200km

Pri pristavani sa netreba bat turbulencii - piloti vedia pristat prakticky pri akychkolvek poveternostnych podmienkach pri ktorych je letisko otvorene a prijima lietadla. Kto ma moznost, nech sa ide pozriet k letisku - pri bratislave to nie je problem postavit sa k plotu v osi pristavacej drahy a sledovat lietadla ako pristavaju 10 metrov nad hlavami a dostadaju na centimeter presne na drahu. Letiska a lietadla maju presne navigacne pristroje, ktore dodavaju pilotovi udaje o idealnej vyske a rychlosti - ak sa odchyli, hned o tom vie a odchylku koriguje.

Osobne - lietania sa nebojim, ale ak by som si mal vybrat,tak radsej sedim doma pri telke, nez sediet v lietadle :)

minnie mys

No...tak ja beriem let tak vselijako...na zaciatku som dost nervozna (mam aj hnacky a tak pred odchodom z domu-ale nemam toho este vela nalietaneho), ale ked uz sedim v lietadle tak je to viac ok...Obcas mam strach, ale to ma strasne vela ludi a je to normalne...Viete, mam toho napozeraneho strasne vela. Ked ide v telke na national geographic "Seconds from disasters" a je tam epizoda s lietadlami, tak som nacucnuta na telke. Kokso, taki co nevidel tie veci a boji sa lietania nech to ani nepozera! Je to fakt sila...najma ked daju ilustracne zabery ako to vyzeralo. A obcas tie banalny dovody padu lietadla, TO MA SERIE...ze ake veci d*jebu! No nic...mam svoje vybrate spolocnosti a typy lietadiel :-p.
Druha vec je, ze raz som prezila nieco podobne, no so stastnym koncom. Pocas letu pilot zahlasil nech sa urychlene pozapiname bezpecnostne pasy. Ledva to dopovedal a zacali sme sa RUTIT smerom dole. Nie nosom lietadla, ale tak ako leti, akoby nas niekto zhora tlacil dole (nieco ako turbulencia? neviem aj tie som zazila, ale neboli taketo). Ako ta americka hojdacka zvana "volny pad"...Tam lietalo vsetko!!! Tacky, pohare, knihy, batohy...vsetko naraz vyletelo hore do stropu, a potom dozadu niekam do lietadla...Tak pochodil aj moj batoh! Mala som ho na kolenach, a zrazu vzuch hore...Bol tam strasny tlak, nemala som silu si zohnut hlavu ku kolenam, kazdy strasne krical, trvalo to dost dlho, myslela som ze urcite padneme (najma ked mi mama den pred odletom volala ze mala zly sen), ze sme stratili uz vela z vysky...Potom sme zacali nahle stupat...ale aj to bolo strasne...akoby nas niekto zas potom zdola tlacil s obrovskou rychlostou, bola to doslova bolest...vtedy som si dala hlavu ku kolenam...este dobre ze som tak spravila, pretoze potom sme zacali znovu klesat (2x), a to nas zo sedadiel uplne nadhodilo, strasne som kricala uz potom aj ja (1x vobec! Natolko mi to vyrazilo dych!)...naklonili sme sa uplne dolava (sedela som pri lavom kridle, a videla zem) a bala som sa ze sa otocime na chrbat, ze to uz pilot nebude vediet otocit spat (uz aj take bolo), no potom to vyrovnali a bolo to ok uz po celu dobu...Na konci ked sme pristali tak ludia strasne tlieskali, a pilot si prisiel podavat ruky :-O...Tvrdil ze lieta 20 rokov ale toto bol extrem...
Mne je ludia zle uz ked sa pozriem na hocijaku extremnu hojdacku, na nic take nesadnem a teraz toto...Navyse mi za tym bolo certovsky zle...dokonca mi tiekli aj slzy, a pichalo hore dole po tele...

Nech je vam utechou to, ze aj po tomto vsetkom sa chcem stat letuskou! :D
Lietadla su inak bezpecne, nevyhoda je ta, ze ked sa nejake zruti, tak tam nezomru dvaja ako v nejakej autonehode, ale trebars 200! A to pocut uz hned.
Skor ma trapia niektore(!) tie dovody padu lietadiel...keby ste vedeli aj o tych, tak zasnete...ludia ryzuju kde sa da. A druha vec je ludska nepozornost...staci mala nepozornost niekoho kto sa podielal, a mas po vtakoch :-/