štitna žlaza

Príspevok v téme: štitna žlaza
nicoleta

ahojte ... mam 16 a som chora na stitnu zlazu beriam kazdy den euthyrox 100....jednu tabletku..... chcela by som sa opytat ze ake je to ochorenie a co to prinasa a ake ma to minusi ... pocula som ze ty co su chore na stitnu budu mat potom problemi v tehotenstve ... ze moze sa narodit nejake postihn. babo..... a kto z vas tiez je na nu chory tusim maam ju zvisenu ...

milluska

Ani,u nas je klasicka veta: vyhybajte sa preparatom s iodom a jedlam obsahujucim iod (nemysli sa sol!) a to z dovodu, ze struma nodosa - uzlova struma moze sposobovat sice v globale znizenu hladinu hormonov, ale taktiez hladina moze byt normalna - eufunkcna struma, to je aj moj pripad. Jod podporuje rast uzlikov, najma tzv. teplych, kt mozu produkovat samostatne hormony a sposobovat tazkosti, takze jod my ako ambulancia neodporucame, je to vec nazoru....
drz sa, pa

RNG

stitna zlaza produkuje hormony. Ked ma znizenu cinnost znamena to, ze mas malo hormonov.
Na tvorenie hormonov je treba jod.
A nielen na hormony treba jod, ale aj na plno enzymov, ktore cistia telo od roznych hrciek, cyst, myomov, tumorov a inych smeti v tele.

anina.

miluska -na papieri od lekara bolo napisane zaver:struma donosa - alebo nieco gramaticky podobne, bolo to uz pred rokom

anina.

miluska, ja mam nalez na stitnej zlaze, nejaky 1Cm utvar, zistili mi to na sono, ale nesla som s tym dalej po lekaroch, proste mam zle skusenosti so zdravotnictvom, mne ta centimetrova vec v krku neprekaza, nemam ine priznaky, iba mi velmi vlasy padaju, ale proste k lekarom nepojdem! Beriem jod a teraz si citam tvoj prispevok, ze ked je uzlik, treba sa jodu vyhybat....tak to si ma vylakala, casto sem na toto forum chodim, a vela sa tu pise o poruchach stitnej zlazy a odporuca sa na to jod...tak preco nie,ked mam uzlik v krku. Ked mam teda znizenu cinnost sz, tak mam toho jodu v tele dost? Dakujem za odpoved, ale si ma vylakala,A nepis mi,ze mam ist k lekarovi,dakujem

milluska

Pri zvysenej cinnosti stitnej zlazy by si v ziadnom pripade neuzivala Euthyrox! Ste sa s lekarom nejak nepochopili, ale mas HYPOTHYREOZU a to je znizena cinnost..

nicoleta

milluska..... hh ano beriem euthyrox100 ale ja nemaam znizenuu... ale ja maam zvisenu cinnost s.z... tak teraz nechaampem a vobec neviem co maam

RNG

Jod je v tele potrebny na vyrobu, hormonov, enzymov a hromadu pochodov v tele.
Nedostatok jodu vytvara hrvol na stitnej zlaze. tiez je zodpovedny za nedostatok enzymov a teda vytvaranie roznych lokalnych "smetisk" ako hrcky, cysty,myomy, tumory atd.
Choroby z prebytku jodu su mytus, skodlivy, ktory sa dfostal aj do medickej literatury. Velmi rychlo ho vyvrati skutocnost, ze vyse 100 milionovy narod , ako Japonci maju priemernu spotrebu jodu vyse 80 krat taku, ako nasa maximalna odporucena a maju podstatne menej spominanych utvarov=smetisk v tele, ako my.
Nakoniec, na zaklade tohoto viaceri lekari uz davnejsie urobili rozne vyskumy potvrdzujuce, ze by nam bolo uzitocne viac jodu v potrave, ale zialbohu zahadne medicka komunita sa radsej drzi mytusu ako prijat nove poznatky z oblasti stravovania.

milluska

Ak beries Euthyrox, znamena to, ze tvoja s.z. nie je samostatne schopna produkovat hormony (ma znizenu cinnost), ktore si ty liekmi nahradzas.. Prejavmi byva celkovo zniz metabolizmus (nechuten., ale priberanie, zapcha, sucha koza..), u niekoho su vsak prejavy nepatrne az ziadne. Casto sa na s.z. pod USG najde drobny uzlik alebo cysticka, tie treba kontrolovat pod USG pravidelne.. Treba len denne uzivat lieky a chodit na kontroly, a vyhybat sa iodu, ak mas uzlik. To vse..

nicoleta

... a dakujem a este ze ake je to vlastne ochorenie tej stitnej zlazi bo som na nu chora ale vobec neviem ze co to obnasa a ze co to vlastne je

milluska

Ahojte, pracujem na ambulancii zaoberajucej sa najma chorobam s.z. a ako ste tu uz spominali, ziadne riziko pocas tehotnosti nehrozi, pokial uzivas poctivo lieky, chodis na kontroly a nemenis samovolne davkovanie (zo 100 sa stane 50..), ako to u nas mnohi zvyknu, ak im je lepsie. Narok na znizovanie davok mas len ak je na to odovodnenie endokrinologom! Ak otehotnies, kontroly budu castejsie, u nas kazde 2 mesiace.. Takze hlavu hore a ziaden strach!