Drzite dietu?

kamari

Katarína, tie SJ sú síce odhadom, ale vyzerá to u mňa asi takto: ráno:melta s mliekom,neskôr jablko;obed: napr. kuracie dusené mäso, 1 kopček ryže alebo 1 zemiak, zelenina (hlavne kapusta +uhorka+paradajka+paprika bez nálevu a bez prísad);poobede si doprajem ako zákusok ďalšie jablko; večera: do toho obedného šalátu si prikrájam tvrdý syr a šunku a zjem 1 ks celozrnného ražného chleba.Ak som veľmi hladná, pripichnem a dám si vločky s jogurtom alebo nepripichnem a dám si orechy - akékoľvek.

katarina53

kamari, aj ja mám DM 1 ako Ty asi 10 mesiacov, diétu dodržiavam, ale neviem si predstaviť, že by som jedla 3x denne a to 2 - 2,5 SJ. Asi by som zomrela od hladu, lebo niekedy som hladná od vstávania do usnutia. A ešte by som sa chcela opýtať, že prečo neješ ani ovsovloky, či zemiaky.
Ryžu a bielu múku sa snažím vylúčiť zo svojho jedálnička, ale nie vždy sa mi darí.
Skús, prosím, napísať, čo ješ napríklad na raňajky, aby to sedelo na tie 2 sacharidky.
Ďakujem.

fraisee

ja si dam , ked mam chut, preco nie, dam si aj milku karamelovu ale nezozerem ju na posedenie, dam si aj dobosky, aj tvarohaciky, ci co to je, maminu jablkovoskoricovu strudlu.. jasne ze si dam. ale nie za kybel

Andel

kiki,
ja nie som prikladovy diabetik, dieta mi vela nevravi, aj ked som obmadzila sladene napoje a dzusy a dala som sa na dietne (bez cukru), nepouzivam biely cukor, ale umele sladidla, aj to nie vela, ale doprajem si aj cokoladu, sladkosti, zakusok, snazim sa neprehanat, ale niekedy sa to proste neda. Z mojej skusenosti je lepsie "pripichnut" viac inzulinu ako trapit samu seba a nedopriat si. Depresia je vacsi nepriatel ako cukor, to sa mi potrvdilo. Ale vravim, zo mna si priklad kazdopadne brat zrejme netreba ;o)

kamari

Ahojte, ja sa tiež snažím dodržiavať dietu poctivo. Mám DM1 "len" 10 mesiacov a zatiaľ som sladké ani neochutnala. Dokonca si ani neoliznem prsty pri pečení nedeľných zákuskov. Výrazne som obmedzila múčne výrobky(bielu múku som úplne vylúčila),ryžu, zemiaky aj cereálie, ktoré som predtým milovala.Ale podarilo sa mi stiahnuť HgA1c zo 17,7% na 4,1% (je to podľa nejakých nových tabuliek, kde je norma 2-4,5%).Dokonca sa mi (bohužiaľ vraj len dočasne) spamätal aj pankreas, tak keď nezhreším v diete a nezjem viac ako 2-2,5 SJ 3x denne a trochu pošportujem, tak mi stačí pichnúť len 1x denne bazal a glykémia je v norme. Neviem, dokedy to takto vydržím.Ale už sa mi raz snívalo, že som jedla fantastické koláčiky................

kamari

Ahojte, ja sa tiež snažím držať dietu poctivo - mám DM1 "len" 10 mesiacov. Sladkosti som sa zatiaľ ani neochutnala, dokonca si ani neoliznem prst pri pečení nedeľných zákuskov. Ale 1-2 dcl suchého vína si zasa doprajem, ale pokiaľ mám dobré info, to by nemalo byť na škodu (glykémiu nezdvíha, teda jasné, že nie každý deň ani každý druhý a nie viac.Extrémne som obmedzila aj výrobky z múky (bielu múku som úplne vylúčila, ryžu, zemiaky aj ovsenné vločky, ktoré som predtým milovala.
Ale podarilo sa mi stiahnuť HgA1c zo 17,7% na 4,1% (sú to hodnoty podľa nejakých nových tabuliek, kde je norma 2-4,5%). A ešte sa mi asi trochu spamätal (bohužiaľ vraj len dočasne) pankreas, takže, keď "nezhreším" a vydržím s množstvom SJ 3xdenne max 2-2,5 SJ, a trochu sa pohýbem, tak mi stačí 1 dávka bazálneho inzulínu denne. Je to super oproti začiatočným 4 dávkam.Uvidím, dokedy to takto vydržím, ale už som raz mala krásny sen, že som jedla fantastické zákusky............

adriana

Ahoj Kiki!No pravdaže sa snažíme,ale všetci sme len ľudia,tak to vieš,keď máme oslavy,pekne pripichnem,a dám si ten venček,aj 2 dcl.vínka si dám.Potom mám výčitky,tak zase sa snažím a tak.Najpoctivejšie som držala diétu,iba keď som bola tehotná,bol to teror,ale chcela som mať zdravé deti.

hybe

ja som abstinent a som za zdravu vyživu,nemôzem za to naozaj :-))) ale pravda je taka,že v akom prostredi človek byva a pohybuje sa,tak sa viac menej s nim ztotožnuje (je to ako z vierou) a aj ked pozna všetky tie veci okolo vyživy tak jednoducho sem tam sa chce podobať ostatnym...napr v rodine...a prave toto ja volam dedičnosť...dedime skôr nezdrave navyky na zaklade ktorych pridu (alebo aj nepridu...a bolo by lepsie keby neprisli vsak ano)zdedene,ale aj nove choroby...
myslim ,ze pri diabete najviac plati,ze co do seba clovek nalozi tak okamzite pozna vysledok sily tej ktorej potraviny...
no ty si sa pytal/a skor asi na to ako prekonat to,ze to treba dodrziavat stale...neprestajne...az do konca...alebo do doby,kym sa nieco normalne nenajde na tento handycap...a ako to zvladat...nuz mne to ide celkom dobre...da sa to...nie vždy..sem tam zhrešim,ved som len človek...ale nie je to zas často...
mna zase skor zaujima to preco (a ci u kazdeho je to tak) sa glykemia sprava rozne na roznych miestach...napr ked som u sestry,tak mam lepsiu glykemiu ako keby som bol prave doma...mam to odskusane vela krat...alebo v lese,ked iba sedim pod stromom ,tak mi rapidne ide dole cukor...ale co uz....musim s tym zit,tak si aspon ulavim tuna na fore...