celiakia

[zruseny12]

nechcem sa vam moc miesat do toho,ale ja som citala,ze aj kyselina listova je velmi dolezita na creva a travenie...

damian

Najskor treba napravit struktu creva - enzymami, probiotikami, ZINKOM, hydrataciou, detoxikaciou a z potom, po dlhsej dobe pridavat obilniny a az po dlhej dobe nakoniec pomaly pridavat lepkove potraviny. Ak ich telo stale netoleruje, treba ich pouzivanie este na dlhsie odlozit.

damian

Marisssssa, lesmie sa pridavat do stravy len tak, bez pouzitia dostatocnych davok enzymov. Ak ma clovek epilepticky zachvat, nie je to choroba. Medicina to casto nazyva chorobbou, kedze casto nevie pricinu epilepsii. Tak aj celiakia. Tazko pokladat celiakiu za chorobu - je to symptom/symptomy choroby. Celiakiu "nieco" sposobuje, a to "nieco" je ta choroba.

marisssa

psenica--uplne s tebou suhlasim!zda sa mi to divne.. a hlavne,ze celiakia nie je choroba.hm?
a ked uz som raz "alergicka" na ten lepok,gliadin, tak si ho hadam nebudem pridavat postupne do stravy!

damian

Psenica, celiakia nie je choroba, ale symptom. Chorobou je pave nedostatocnost enzymov stiepiacich gliadin a prolaminy. Tu ide o deficienciu enzymov, nie o uplne chybanie. Postihnuty clovek ma, z dovodu niekedy aj genetickeho (nie vzdy), vacsi ci mensi nedostatok enzymov. Pankreas je mozne k vyrabaniu potrebnych enzymov stimulovat.

RNG

psenica, keby ten enzym v tele celkom chybal=mula, tak by sa telo nevedelo nikdy lepky zbavit. Ked ale chory celiak drzi bezlepkovu dietu, postupne sa mu telo ocisti od zamorenia gliadinom a jeho produktmi. Tj je urcity nahradny ci zbytkovy proces, aj ked nedostatocny.
U mnohych ludi(10% populacie zhruba) sa dokonca nejedna o chorobu, celiakiu ale len o neznasanlivost na vacsie davky lepky, mensie znesu bez skodlivych priznakov.

psenica

celiakia je geneticky podmienena choroba, pri ktorej chyba urcity enzym...kedze ej to geneticky podmienene, chybaju geny, co by sa vyuzivali pri synteze daneho enyzmu, tak nviem ako chce niekto docielit vyliecenie.. a ako uplna absurdita, je pre mna postupne pridavanie lepkovej stravy do jedalnicka... ako ten enzym sa tam podla teba damian vytvory na zaklade coho?.. vies to vysvetlit?

marisssa

ale ved, kazdy mi vravi, ze toto je nevyliecitelna choroba, musim stale drzat len dietu!!a na tie "zakazane" potraviny ani nepomysliet..je zvlastne citat teraz opak..