Syndrom drazdiveho creva

chorecrievko

RNG, neviem sa rozhodnut ci digest platinum, ci radsej tie specificke enzymy na lepok a mlieko.
Mozno v tych mnohozlozkovych su aj tie enzymy, kt.potrebujem, ale nemam cas studovat zlozenie vsetkych tych produktov a popravde ani nerozumiem tym jednotkam v kt.to je :-/

RNG

V uvedenom clanku je to trosticku prilis zjednodusene pisane. V prvom rade sa rozne enzymu vytvaraju uz v ustach, pokracuje to v zaludku, pankreasi a aj v crevach.
NaCl sa stiepi v parietalnych bunkach, umiestnenych v hornej casti zaludka na HCl, ktora ide do zaludka a NaHCO3, ktora ide do krvi a s nou sa dostane do pankreasu, kde sa vyluci(nie vytvori) ako cast pankreatickych stiav do dvanastornika, aby zneutralizovala kysly obsah zaludka, ktory potom pokracuje ako neutralny v crevach.
Poskodenie parietalnych buniek znamena teda aj nedostatok kyseliny v zaludku, aj nedostatok alkalii v pankreatickych stavach.A pri zapaloch zaludka spravidla je teda poskodena aj vyroba roznych enzymov, lebo mikroby, ktore napadli zaludok a vyvolali zapal poskodia aj pankreas a creva dost pravdepodobne.
Nuz a co cloveku potom chyba na travenie, ked sa nedoplni, tak je telo podvyzivene na mnohe ziviny a z toho vyplyvaju rozne zdravotne problemy. Pritom clovek celkove nemusi vobec vyzerat podvyziveny, moze byt dokonca aj tlsty a predsa podvyziveny na urcite ziviny.
Napr nedostatocna absorbcia mineralov vyvolava okrem ineho aj nervove poruchy(tetania) aj osteoporozu a videl som mnoho zien poriadne zaokruhlenych so silnou osteoporozou alebo tetaniou.

ja-

akoto ze kedysi som ked som neuzival ziadne enzymi tak som ich ani nepotreboval doplnat .. tiez sa usidlia ako probioticke bakterie alebo ich treba stale doplnat?

NEVIEMNEVIEM nemusel si ich uzivat preto lebo si mal dobre travenie-tento enzym si telo vytvara samo v pankreasi...ak chces aktivovat pankreas a slinivku ber kazde rano lyzicku suroveho psena-pochrumkaj a zapi poharom vody...mozes aj vecer...
inak uskodit nemoze brat doplnky ale ja som citala niekde ze ja dobre aj preliecit pankreas lebo telo si potom tak zv.na doplnky ze zleniveje a prestane tento enzym vyrabat sam...

RNG

Inac ja sa veru spolieham na lekarov znacne, len si vyberam takych co liecia bez pouzivania skodlivych chemickych liekov, podla moznosti. Nuz a taki su vzacni ako safran, ja osobne ich poznam len z ich literatury a najma si predplacam ich periodika

RNG

Ked mas zamorene telo z roznych latiek, co telo absorbovalo ale nevie spracovat, treba dostat enzymi do krvi bez vycerpania sa na rozklad potravin, tj treba ich brat na prazdny zaludok aspon hodinu pred jedlom a dobre zapit.
Alergie casto zacinaju az ked je telo preplnene roznym zamorenim, tj ako sa hovori, "z poslednej kvapky pretecie pohar", a ked aj nejes dnes ani mliecne produkty ani nevies, ze by si jedla lepok(ono sa vzdy daco presmykne) mozes mat este telo velmi zamorene z minulosti a treba si ho odmorit , a to aj z latok, co uz dnes nejes.Dobre precistene bude aj ovela menej reagovat na uvedene alergeny aj na ine jedla, ktore su len mierne zamorujuce.

chorecrievko

Aj tak som z toho debil. Mam bezlepkovu, bezmliecnu dietu a viem ze by som mala tie konkretne enzymy kt.potrebujem. Lenze mne robi problemy uz vsetko co zjem, tak tie mnohozlozkove sa mi zdaju lepsie. Neviem s ktorymi zacat.
A cosi kdesi som citala o uzivani enzymov na prazdny zaludok. O tom si co myslis?

RNG

Niektori ludia sa uz narodia s nedostatkami enzymov(neschopniost travit lepok, mlieko a ine)Niektorym sa to znizuje vekom, tak ako mne a musim si to doplnovat, inac by som sa musel mnohym jedlamvyhybat a tak si ochudobnovat telo o latky, co tie jedla obsahuju. Za mlada je nedostatok kyselin dost vzacny, ale roznymi chorobami a starnutim sa mnozstvo vyrobenych kyselin znizuje az pod hladinu, ked to zacne byt zdravotny problem z nedostatocne natraveneho jedla a symptomov ako pala, chorlavost, osteoporoza, nervove problemy a ine.
Ja som zacal palami trpet asi v 35 a nevedel som ich odstranit nijakymi liekmi permanentne. Az teraz, ked som pochopil, ze kvasenie v zaludku je pri nedostatku kyselin a zacal som si ich doplnovat paly zmizli, aj chorlavost sa znizila znacne.
Pancreatin je vytazok z pankreasu dobytka, velmi podobny nasmu pankreatinu
SU aj ine enzymi, ovocne, zeleninove, fungalne, bakterialne a podobne, ktore su dnes na trhu a pomahaju nam cistit zamorene telo,a lepsie travit rozne jedla.
Ziadny potravinovy doplnok v odporucenych kvantitach nemoze skodit, pri schalovani doplnkov na volny trh je to podmienka, ktorej musi vyhovet pred lekarmi co to schvaluju a hygienickym ustavom kazdy doplnok.
Vsetky reci o skodlivoisti doplnkov je obycajna loz. Akykolvek doplnok, ktory by skodil sa okamzite stahuje z trhu. Aspon to plati pre USA a naseho "velkeho strazneho psa", federalnu organizaciu FDA(food and drug administration, tj urad pre jedla a drogy=lieky)
Tato organizacia ma k dispozicii aj ozbrojene sily a bez milosti zhabe majetok a posadi do vazenia kazdeho , kto sa odvazi prestupit ich nariadenia.

NeviemNeviem

RNG ten pankreatín sa moze stale uzivat? niak neškodi? povodne sa u zdravych ludi nenachadza? akoto ze kedysi som ked som neuzival ziadne enzymi tak som ich ani nepotreboval doplnat .. tiez sa usidlia ako probioticke bakterie alebo ich treba stale doplnat?
No je to fakt bieda ked človek nemoze dostat doma take pomocne liečiva ako neaky američan

RNG

Vyber doplnkov na Slovensku je ubohy, ceny su privysoke a casto davky su uplne nedostatocne. Inac cela Europa je v doplnkoch znacne pozadu za USA, hlavne kvoli byrokratickym prietahom pri schvalovani, ale aj celkove neohybnosti a nedostatocnej konkurencii.
Preto ked chces kvalitnejsie a lacnejsie doplnky, musis objednavat cez internet najma z USA, alebo celkove zo zahranicia.
Na to staci len kreditkarta a znalost najma anglictiny, alebo mat priatela, co to vie objednavat.
Len na porovnanie, Pancreolan forte obsahuje 220 mg zivocisneho pankreatinu a 15 !!! e-ciek.
Ja odporucam napr az 8000 mg ekvivalent pankreatinu denne, co sa nachadza v 4 kapsuliach tohoto
-odkaz odstránený-
Ale to je len pankreatin, su aj rozne ine enzymi na rozne jedla a ich zlozky, pozri na iherb.com napr Digest Platinum firmy NOW alebo ine mnohozlozkove, rastlinne, fungalne a ine.
Su aj specificke, napr na stravenie mlieka(Dairy enzymes), aby nesposobovalo zamorenie tela pre niektorych ludi, co ho nevedia spracovat.
Alebo enzym alfa galactosidaza, ktora nam umozni stravit strukoviny a zeleniny bez naduvania.