Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

zelena stolica u babatiek

Príspevok v téme: zelena stolica u babatiek
mia

poradte mi prosim vas mam 2mesacnu dcerku predvcerom som bola s nou u doktorky pretoze mame sopliky tak povedala ze mame iba nadchu a dala nam kvapky ale vcera mi zacala kakat take riedkejsie a do zelena(niekto mi hovoril ze to tak moze babatko kakat a nic mu nemusi byt a zas iní mi povedali ze je mu nieco)tak nemate s tym niekto skusenosti

KOCICKA088

ahoj my sme mali taky ist problem moj sym ma styri roky a kaka vacsinou vyslovene bobky....upravi sa to hlavne ked vypije vela vody a podotykam nic cokoladove-cukriky.bonboniery,cokolady,cokoladove keksy,cokoladove napoje kakavo,atd....a popros lekarku nech mu vysetri krv na alergiu na kravske mlieko

Fallo

lenka18-
Vláknina nerozpustná vo vode tiež zväčšuje objem stolice a urýchľuje črevnú motilitu, nemá však vplyv na hladinu a zloženie cholesterolu. Vláknina vo vode nerozpustná je napríklad celulóza, ktorú nájdeme hlavne v otrubách a ovocných šupkách. Ďalej je to hemicelulóza, ktorej je najviac rovnako v otrubách a celých zrnách.Treťou vlákninou vo vode nerozpustnou je lignín, ktorý najviac obsahujú otruby, obilie a zemiaky. Vhodný výber potravín s vysokým obsahom zvyškovej stravy je potrebné prispôsobiť veku dieťaťa. V jedálničku je potrebné nahradiť pečivo z bielej múky za celozrnné pečivo (grahamové, sójové, kukuričný chlieb, čierny chlieb). Taktiež je potrebné zaradiť do stravy celozrnnú múku, celozrnnú ryžu a celozrnné cestoviny, strukoviny, orechy, semená (sezam), mak a huby. V strave našich detí často chýba dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, prípadne vhodne pripravenej na pare. Máme na mysli rôzne surové zeleninové šaláty, obsahujúce okrem iného aj zelerovú vňať, papriku a paradajky, hlávkový šalát, z koreňovej zeleniny surovú mrkvu, dusený či varený petržlen, kaleráb, ale aj upravenú brokolicu, kapustu a špenát. Ovocie naučíme dieťa jesť v surovom stave aj so šupkou a zrniečkami (jablko, slivky, čerešne, ríbezle…). Mierne "preháňavý" prirodzený účinok majú aj figy, grepy, marhule, hrušky a sušené ovocie. Deťom odporúčame ráno asi pol hodiny pred raňajkami vypiť vodu alebo ovocnú šťavu. V detskom jedálničku nemá chýbať kyslé mlieko, jogurty, kefír a podmaslie, ktoré stimulujú pohyb tráviaceho traktu a tým pomáhajú vyprázdňovaniu. Najkoncentrovanejším zdrojom vlákniny sú otruby (30 gramov otrúb v dennej dávke zvýši váhu stolice o 60 %). Môžeme ich pridať do polievok, mlieka či jogurtov. V strave je rozhodne potrebné obmedziť potraviny s obstipačným účinkom - čokoládu, kakao, sladkosti, čierny čaj, korenie. Tiež časť sladkého mlieka je nutné nahradiť, ako už sme hovorili, mliečnymi acidofilnými produktmi. Do jedálnička zaradíme aj tzv. funkčné potraviny s obsahom probiotík a prebiotík. Ostatná liečba zápchy, psychoterapia (najmä skupinová aj s rodičmi a autogénny tréning, špeciálny nácvik defekačného reflexu) či farmakoterapia (prokinetiká, spasmolytiká, laxatíva), elektrostimulácia a chirurgická liečba patria do rúk lekárov. Farmakoterapia môže mať aj nepriaznivé účinky, a preto nepatrí do rúk laickej verejnosti. Mnohí z nás si navykli kupovať a ordinovať rôzne preháňadlá sami. Užívať sa majú len na predpis lekára (praktický lekár, gastroenterológ, prípadne iný odborník), ktorý určil príčinu a vhodný spôsob liečby zápchy. Na záver by sme chceli zdôrazniť, že zápcha je u detí pomerne častá, v prevažnej väčšine prípadov nejde o nič dramatické. Vyšetrenie, poradenstvo a liečba je však úlohou lekárov. Zápcha patrí k jednému z rizikových faktorov vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktoré v súčasnosti patria na popredné miesto v príčinách úmrtia v dospelosti. Preto ju nesmieme podceňovať ani v detskom veku.

Autorka: MUDr. Katarína Vicianová

Článok je z júnového čísla časopisu MÁMA a já.

lenka18

fallo ahoj no ked mal sest mesiacov a ja som mu davala sunar tak mal tvrdu stolicu vtedy som bola u lekara ale v anglicku tam povedali ze mu mam davat pit vela vody ale aj tak n ic nepomahalo vela krat som bola a to iste vraveli len dookola.tak bola som aj na slovensko tam uz povedali inak ze ma malo cervenych krviniek a dali sirup...docasne to pomahalo ale casto sa to obnovilo nakoniec som mu uz davala aj cipky...no papa vsetko ale nema chut do jedla..

lenka18

poradte mi moj syn ma styri roky a od detsva mam problemi so stolicou 0d 6mesiacov narodenia mal tvrdu stolicu a aj dodnes a boji sa ist na zachot moze to byt aj nieco vazne... dakujem a tesim sa na odpoved

kamilka

Moja dcérka keď mala asi mesiac mala tiež zelenú stolicu, každý ma presviedčal, že je to z kojenia a veru nebolo. Mala bacila STAFYLOCOCUS AUREUS.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

zelena stolica u babatiek - Fórum - ZDRAVIE.sk