Darovanie plazmy

Filozof

este raz a bez diakritiky:

Zdravím vsetkych, chodim do Hainburgu darovat plazmu a na moralne dotazy ohladne toho, ci by som radsej nemal chodit na Slovensku som si zodpovedal po svojom - ak ta plazma pomaha ludom, tak mi nevadi, ze z nej budu mat uzitok ludia hoci aj z druhej strany hranic. Vnutorna satisfakcia, ze clovek urobil nieco pozitivne, ze sa rozdal a dal cosi zo seba, co moze pomoct sa dostavi bez ohladu nato.
Preco ale potom nie na Slovensku? Uz to tu niekto vyslovil - ten pristup, ohladuplnost, rychlost, blizkost a obdivuhodna organizacia prace sa nedaju porovnat. Iste je vsak pre niekoho dobrym zadostucinenim aj financna stranka. V tejto suvislosti chcem povedat, ze na Slovensku clovek uz nema ziadne výhody z toho, ze pojde darovat. Zrusili sa ci danove zvyhodnenia, ci volno pre darcov a aj podavane obcerstvenie je velmi skromne. Altruistov v tomto tvrdom kapitalizme uz hladat tazko. A do financneho pozadia darovanej krvi, ci plazmy by tiez bolo mozno zaujimave nazriet. Predpokladam, ze sa krv po odbere stava zaujimavym "tovarom" pre poistovne a inkasuju za nu od nemocnic urcite peniaze. Mozno som to zjednodusil v tomto a prekrutil. Uvedte niekto tuto cast prjspevku na spravnu mieru, ak mate viac informácii. Ale ak na tom nieco je, tak preco sa z toho balika nepustia aspon chlpy aj pre darcov ako motivacne? Mozno by transfuzne centra zazili mensi boom. Apropo transfuzne centra... pred casom sa centralizovali a ubudlo moznosti darovat krv nedaleko miesta bydliska. Nezbierame dnes plody semien, ktore pomaly dozreli? A mozno este len zacinaju dozrievat, ked je nedostatok krvi, pretoze sa myslim vytraca urcity duch naroda a skupiny, ktora mala hlbsie zakoreneny (alebo vychovou docieleny) vnutorny cit a zmysel k darovaniu, ci k zivotu a cloveku ako takemu vobec. To je uz uvaha na inu temu. Temu zmien hodnot v spolocnosti, nabozenstva a pod. Dakujem za priestor. Jozef, 30 rokov, BA

lek

Nechcem tu apelovat na moralku, viem, ze sa zije z penazi a ze pekne idey sa uz dnes nenosia. Ale tak trochu na zamyslenie - ked sa nahodou nebodaj niekto z vas alebo z vasej rodiny ocitne v situacii,ze bude potrebovat plazmu ci krv -pojdete do Heinburgu?.Ale uznavam, dnes sa dobry pocit a zmysel pre vyssi princip uz nenosia. Ja len viem, ake to je ked sa hlada po celom Slovensku krv pre nasho pacienta a tiez viem, kolko niektori nasi pacienti krvi a plazmy spotrebuju.
Pri odbere plazmy sa odseparuje plazma a zvysok sa cloveku vrati spat. Pri obbere krvi sa darcovi nic nevracia spat. Daorvat moze zdravy jedinec, ktory nema infekcne ochorenie a musi mat normalny krvny obraz, nemal by mat nedostatok zeleza.Pri odbere vypisujete dostaznik, kde musite pravdivo odpovedat na subor otazok, kotre maju povedat, ci ste naozaj zdravi a ci nepatrite do rizikovej skupiny z hladiska krvou prenosnych infekcnych ochoreni.

ifankaB

Ahojte. Chcela by som sa spytat, ci mozem darovat krv, ked som pred necelymi dvoma mesiacmi absolvovala operaciu v celkovej narkoze a pred polrokom som si davala tetovanie. Mozem darovat krvnu plazmu, i ked nemozem darovat krv kvoli nedostatku zeleza v cervenych krvinkach? Dakujem

dominikaaaa

jj,Heinburg to istí...:) nielen zaplatia za náklady,ale sú aj milí,ochotní,aj 3x za tých cca 40 min sa opýtajú,či vám nie je zle atď...a hovoria po slovensky,takže tiež žiaden problém:)

kajo2000

Nechem rozputat nejaky flame, ale ide ti o to pomoct alebo zarobit?
Pokial chces pomoct, tak plazma sa da darovat aj na Kramaroch. Ja sice chodim darovat krv, ale pokial viem, tak to trva cca. 45min.

o plazme

ahojte, ak niekto mate zaujem ja a moja kamoška chodime raz do tyždna do Heinburgu darovat plazmu, môžeme sa kludne dohodnut a vziat vas tam, prvý krat ked tam prídete tak vam odoberu krv na vyšetrenie a na další krat ak je všetko ok možete darovat,... poplatok za naše cestovne a osobne naklady je 18 eur, tak to celkom poteší :) môžete ma kludne kontaktovat na viki987@azet.sk rada vam odpoviem na hociaké otazky...