Starostlivosť o šteniatka a psikov

Príspevok v téme: Starostlivosť o šteniatka a psikov
Mclerenka

chcela by som sa opýtať. Mam fenku, taká tuláčka to bola asi rok, a sme ho prichylili, lenže asi pred mesiacom sa okotila a má krásne štyri šteniatka. No a moja otázka znie ako sa odčervujú malé šteniatka? O fenke viem, že sa dajú buď tablety alebo pasta ale ako sa dačo také aplykuje malým šteniatkam?

denniska

dedy, ten clanok poznam a som rada, ze si ho tu uviedol/uviedla. Na veterine sama vidim, v akom stave prichadzaju psy. A majitelia sa hrdo pysia, cim krmia svojich milacikov. Navonok vo vacsine pripadov ten pes vyzera dobre, nikto vsak nepozera na jeho "vnutro". V akom zdravotnom stave je, mozeme posudit vylucne len my. Casto ako prve odchadzaju ladviny (casto prilis presolene granule). Preto majitelom odporucam pouvazovat nad moznostou stravovania surovou prip. varenou stravou. Pre neskusenych majitelov skor tou surovou. Uz len pre ten pomer vyvazenych hodnot. Mojou "povinnostou" (aspon ja to tak beriem) je majitela o tejto moznosti informovat, a uz je len a len na nom, cim bude krmit svojho psa.

dedy

úplne úžasný článok o surovej strave (BARF) je tu www.holistika.sk
fakt stojí za prečítanie
nejdem tu nikoho o ničom presviedčať, čo je dobre, každý na to musí prísť sám, čo jeho psovi vyhovuje, lebo sú i psy, ktoré surové mäso nezožerú (napr. ten môj) prípadne im to nerobí dobre, každý zodpovedá za vlastného psa
a napríklad príprava surového mäsa nevyžaduje toľko času (i ked je to časovo náročnejšie ako nasypať psovi do misky granule:)
a taktiež pri varení musíš dohliadať na živiny, pri surovom nie (odporúčam článok prečítať)

Slobodna

Dobre moja :-) ja verím skúseným chovateľom a kynológom, verím ich dlhoročným skúsenostiam a hlavne vidím tích psov a nemám pocit, že by žrali granule, ktoré sú shit. Ono sa to totiž keď pes žerie nekvalitnú stravu ukáže dosť rýchlo na jeho zdraví aj na kvalite srsti.
Je pekné psíkovi variť, ale nie každý na to má čas, najmä keď tích psov máš tak 20 a viac a ešte raz opakujem, nikdy netrafíš presný pomer živín aký by mal denne dostať. Nie sú granule ako granule, tie, ktoré používam ja, nie sú na Slovensku až tak známe, ale nechcem im robiť reklamu.

denniska

hop, ospravedlnujem sa, neviem preco mi moj predchadzajuci prispevok naskocil 3x. Prosim moderatorov o vymazanie jeho duplicit. Dakujem :)

denniska

zdielam totozny nazor ako dedy. Slobodna, tebe by som radila obnovit si svoje znalosti, co sa tyka kvality stravy u psov. Mam uz nejaky ten rok odpraxovany na veterine a aj tu vidim, ze mnoho veterinarov radi pre psov granule. Samozrejme, ludia veria tomu, co pocuju z ust veterinara. No bohuzial, ale je to fakt, je to len marketingovy tah. Poznam len drvivu mensinu, co uprednostnuje surovu/varenu stravu pred granulami. A mimochodom, nekrmim ľudskou stravou. To, ze som napisala varena strava este neznamena, ze moje psy dostavaju zvysky z nasej stravy. Varim cisto len pre psov. Dostavaju zeleninu, ovocie, mliecne vyrobky, vyrobky bohate na probiokulturu, ovocne stavy. K tomu dostavaju aj vitaminove doplnky. Vsetko to je bohate vyvazene na ziviny a vitaminy. Ani jeden z mojich psov nemali problemy s klbami - vseobecne so zdravim. A v chovproduktoch ti zial nikto nepovie, co je pre psa najzdravsie. Tam sa predavaci orientuju len podla vysky ceny vyrobkov. A co je podla teba kvalitna predajna? To by ma veru zaujimalo. Napr. taky ospevovany RC nie je az take kvalitne krmivo, ako ho kazdy prezentuje. Staci si precitat zlozenie...

Slobodna

Samozrejme cena rastie vzájomne s kvalitou :-) Nemôže niekto očakávať, keď si vyberie lacné krmivo v akcii že bude aj kvalitné.

Slobodna

deniska áno sme tu študovaní :-) poznám množstvo chovateľov, kynologov a radím sa medzi nich. Je mnoho kvalitných granúl samozrejme nemyslím tie z hypermarketov, asi nemôžem napísať značku, ale napíšem je neskutočný rozdiel medzi shitom Chappi a napr. značkou akú používam ja Susa- je to nemecké krmivo. Môj starý 8 ročný pes, pri tomto krmive neskutočne omladol, opeknel, má oveľa viac energie, je zdravší, to je pre mňa tá najlepšia reklama. Občas psovi dám aj ja ryžu, kuracinu, biely jogurt či tvaroh na trávenie ale nie je dobré chovať psa ľudskou stravou, najmä preto, že tie živiny nikdy presne nevyvážiš, pes potrebuje nie iba bielkoviny ale aj zeleninu, vitamíny, sacharidy, to ti poskytne komplexné krmivo, treba sa informovať v kvalitnej predajni alebo u chovateľov.

dedy

denniska, ma pravdu, najzdravsie je psovi davat surove alebo varene maso, granule su vo vacsine totalny odpad a ked niekto tvrdi, ze granule obsahuju vsetko co pes potrebuje, pride mi to ako z reklamy (hlavne nepravdive, a velmi zavadzajuce), sice su krmiva, ktore by TEORETICKY mohli nahradit maso, ale naozaj kvalitnych krmiv nie je tak vela a najma tie co predavaju v hypermarketoch su jeden velky odpad

denniska

no vidim, ze ste tu vsetci velmi studovani, co sa tyka zdravia nasich stvornohych milacikov. radila by som vam prestudovat si rozne dostupne materialy a hned pochopite, ze granule su shit na entu. Same chemicke konzervanty, popol, dokonca biotin! ak sa co i len trosku rozumiete do zlozenia granul, tak taketo teorie nebudete rozsirovat. Naprirodzenejsie, co mozem psovi dat, je surova prip. varena strava. A nie kadejake chemicky upravovane krmivo.

NighT_iLLuSioN

denisska granule sú kompletné krmivo, ktoré obsahuje všetky živiny k zdravému vývoju psa a udržiavaniu kondície, tzn. keď pes bude žrať len granule úplne mu to bude stačiť, nesúhlasím s kadejakými teóriami že psovi treba variť rôzne pečienky a podobné kofotiny...

Ak pes žerie cudzie hovná, je možnosť že mu chýbajú vitamíny... Ak žerie svoje hovná je to len zlozvyk (Zo svojich hovien asi veľa vitamínov nezíska keď mu chýbajú, však? =) )