Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

Nelien

Ahoj Lubjeta..ja síce nie som po operácii ale tiež bojujem s bolesťami stále, tiež som bola teraz v kúpeľoch na 22 dní a neurolog mi ešte pred kúpeľmi predpísal lyricu tak malinko mi je lepšie ale stále sú tie bolesti silné. Bolo mi už v kúpeľoch dlho ale pomohlo by mi keby som mala ešte jeden týždeň naviac..zlepšuje sa to ale strašne pomaly, treba veľkú trpezlivosť. Vo vode mi bolo najlepšie vtedy nič nebolelo. Lekár by mi mal teraz dať odporúčanie na nové MR tak som zvedava čo tam bude lebo tiež mám strašné bolesti od leta na inom mieste ako som mávala. Mám pocit že sa mi poškodili dalšie. Vyskúšaj tie guna injekcie mne sa po nich uľavilo ..sice bolesti mam stale ale aspon čo to už konečne aj doma urobím.

Jane11

Ahoj Lubjeta,

ja som akupunkturu skusala popri kazdodennom domacom cviceni. Subjektivne som sa vzdy na druhy den po akupunkture citila lepsie, ale je to podla mna, dost tazke jednoznacne hodnotit, ci akupunktura pomaha alebo nie. Skor islo o to, ze sa clovek snazi robit maximum, aby sa mu ulavilo a ma z toho potom dobry pocit. Popri tom som chodila aj na masaz chrbtice, ale to musel byt terapeut dost opatrny, ked som to mala bolestive, 2x mi robil aj bankovanie. Moze to trvat dost dlho, kym sa Ti opuch zmensi, ja som pouzivala na opuchy Reparil na prirodnej baze. Chce to trpezlivost.

Mne vyskocila platnicka v maji a az teraz mi bolesti ustupili tak, ze ich niekedy cez den takmer vobec nemam.

A iba pred 2 tyzdnami som pri kazdodennom cviceni zacala obnovovat predklon, dovtedy som take cviky vobec nemohla robit, lebo mi to tahalo stale do lavej nohy.

Psychika sa v chrbte odraza, pri strese sa automaticky svaly stahuju a moze to viac tlacit na nerv. Co najviac sa treba snazit mat psychiku OK, aj ked, to, nie je lahke. Mat psychiku OK je polovicka uspechu.

Drzim palce.

lubjeta

Ahojte, dlho som tu nebola a pozerám, ze nic nove. Ako sa mate ľudkovia?Ja som po 6tyzdnovej rehabilitačnej liečbe v NRC Kovačová. Nemám sa na co sťažovať co sa týka ochoty personálu, procedúr, profesionality, ale moje ťažkosti (bolesti) sa neznížili :( dokonca sa mi zda ze sa to trochu zhoršilo. Neziaduca reakcia... Kontrolné CT ukázalo stale opuchnuty nervový koreň co ide od L5/S1 a protruzie dalších dvoch driekovych platniciek a osteofyty. Lieky nepomohli na opuch. Takze ma v novom roku stale čaká boj s hroznou bolesťou. Ponuknite este nejaké možnosti alternatívnej liečby ak mate skúsenosti, ze vam to pomohlo. Mc.kenzyeho a SM system uz asi nemôžem cvičiť ked som po operacii,či? Skúšal tu niekto osteopatiu, akupunkturu, ľudových liecitelov? v mene hesla: topiaci sa aj slamky chytá :) alebo psychológa? Vraj v chrbtici sa odráža naša psychika, stres... Alebo este mi napadá hypnoza.

L5-S1

Ahojte, včera som natrafil na zaujímavú stránku www.hz.sk , sú tam uvedené zaujímavé cviky, tipy, skúsenosti s liečbou, vyzerá to na nejaký osobný blog pacienta, ktorý trpí herniou disku ako my:)

Jane11

Ahoj,

po nejakom case sa znova ozyvam.

Dakujem za linky na cvicenia hruskov.svalu, zatial ich nemozem cvicit, ale neskor snad ano.

Po dalsich 3 tyzdnoch mi bolesti ustupili tak, ze momentalne uz neuzivam lieky proti bolesti ziadne, ani Lyricu, ani Reparil na opuchy. Dynamicke rontgeny platicky potvrdili pomerne dobru stabilitu, aj napriek vysunutej platnicke. Kedze sa bolesti zmiernili, operacia nie je nutna, potvrdene na neurochirurgii, kde sa orientuju podla toho, ako sa clovek citi a nie podla toho, aky ma nalez, pretoze je to subjektivne.

Stale aktivne cvicim, 3xdenne po 25 minut. V mc kenzie cviceni az teraz po troch mesiacoch od pobytu v nemocnici dokazem pri lezani na bruchu zdvihnut sa az do vystretych ruk, s tym, ze panva je na podlozke a svaly zadku su uvolnene. Doteraz to nebolo mozne. Rehabilitacna mi poradila staticke bicyklovanie s vystretym chrbtom a chodzu vonku na rovnom, pripadne aj na pase so simulaciou rovnej chodze. Podla potreby chodim na masaz chrbtice, ale krize si masirovat zatial nedavam. Chcem vyskusat aj taoisticku {nie syndromovu} akupunkturu. Myslim, ze na bolesti chrbta to chce velmi velku trpezlivost a vela vela vela casu na zlepsenie. Telo si vela veci poriesi casom samo. Skola chrbta je nadalej alfa omega v kazdodennom zivote.

Nelien

lubjeta včera som bola u jedného lekára na chronickú bolesť. Pichol mi ozon a kolagén. Pýtala som sa ho že či ten kolagén je vlastne Guna injekcia. Povedal že áno a že ich je viac druhov, sú iné na krčnú chrbticu, iné na krížovú časť a iné do klbov kolien alebo iných klbov. Do hrudnej sa nepichajú. Mne ten predchádzajúci lekár pichal do hrudnej a len pod kožu, keď som to povedala tomuto lekárovi včera, tak ostal zaskočený že to sa tak nepichá a už vôbec to nepichá sestrička, lebo mne to pichala sestrička. Mne to síce začalo uvoľnovať a začali mi tie klby praskať a uvolnovať sa. Povedal mi že to sa v žiadnom prípade nepichá pod kožu, ale priamo ku klbom, ostal zaskočený že čo tí lekári všetko robia lebo on bol kôvli tomu aby to mohol pichať na školení v Miláne. Títo ostatní, čo to pichajú, tak to pichajú len tak, možno ako sa niekde dočítali, ale školenia na to nemajú. Tak som ostala zaskočená čo som sa dozvedela. Povedal mi že mám poškodenú celú chrbticu, že ma má čo bolieť. Lieči mi iba kríže, dostala som ozon a kolagén. Ešte mám problém s malým klbom čo drží pokope chrbticu a panvu, (len tak podľa hmatu mi už pár lekárov povedalo že sa mi tam niečo posunulo o cca2cm) ten ma bolí nonstop v stoji a sede. Je to príšerná bolesť, neviem sa ani pohnúť a neviem ani ako si pomôcť s tým klbom, či cvičiť či nejak liečiť. Pokiaľ ležím tak ma nebolí, ako náhle sa postavím začne tlačiť celá váha a to je neskutočná bolesť, neviem čo s tým lebo nitko to nerieši a nevšíma si to. Jeden lekár mi povedal, že je to len malý klb a boli no nič hrozné to nie je. Vravím mu že možno podľa vašej lekárskej teorie čo vás učili v škole to nič hrozné nie je, ale ja sa cítim hrozne a neprajem mu to zažiť. Je strašne veľa lekárov čo tieto bolesti nepoznajú, tak potom trepu a beru nas ako simulantov alebo slabochov že nevieme zvladať bolesť, no neprajem nikomu z nich zažiť veru tieto bolesti.

ema123

Ahoj lubjeta. Ja som do tejto témy prispievala pred pár rokmi (jan. 2009). Tvoje problémy sú mi veľmi známe. Mne uľavil od bolesti strečing hruškového svalu (piriformis).
Tento sval je vodorovný, umiestnený pod sedacím svalom a dotýka sa sedacieho nervu (ischias = sciatica). Je náchylný na skrátenie (napr. práve pri bolestiach vysunutou platničkou). Keď je skrátený, zväčší objem a tlačí na nerv v otvore panvovej kosti. Je to rovnaké dráždenie nervu a rovnaká bolesť ako tá, ktorú vyvolala pôvodne platnička. Vyhľadaj si nejaké informácie o piriformis syndróme a o strečingu, ktorým sa tento sval naťahuje a tým prestáva tlačiť nerv o panvovú kosť. Niečo je aj tu:

www.spine-health.com

www.spine-health.com

Mne najviac pomáhali cviky č. 17-20:

www.spine-health.com