Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

dada

som tu prvýkrát, pred 5 rokmi som bola na herniu disku operovaná. Platnička = disk je vlastne gelovitá hmota v obale medzi jednotlivými stavcami. Vekom alebo namáhanim sa platnička opotrebuváva, jej obal začína vysychať a praskne, pričom sa gelovitá hmota vytlačí von do priestoru okolo tela stavcov. Zo začiatku sa to dá znášať, no aj tento gel začne vysychať a keď je tvrdým, môže tlačiť na nervy, ktoré vedú do nohy. Bolesti krížov vznikajú vlastne ako bolesť svalstva okolo krížov, pretože bolesť udierania platničky do nervu vám nedovoľuje niektoré pohyby a svalstvo proste tuhne. Na bolesť svalstva veľmi pomáhajú cielené cvičenie na krížové svalstvo, ale pozor: sú to všetko cviky v leže, nie v sede alebo stoji, žiadne predklony a prudké pohyby, len spevnenie chrbta. Alebo teplý vínový obklad s mletým zázvorom (sypké korenie), strašne to začne páliť, ale zohreje a uvoľní to svalstvo. Všetky lieky sú len na tlmenie bolesti a sú veľmi poškodzujúce pečeň, žalúdok, obličky, krvotvorbu ap.Čo sa týka tej bolesti dotyku nervu pri pohybe, to je už vážnejšie: chôdza v predkone, nedá sa stáť, sedieť, dokonca ani ležať, je problém nájsť si miesto v posteli. Kým mi tento stav nikto nevysvetlil, odmietala som operáciu 2 roky. No keď som si necítila 3 prsty na nohách a lekár mi povedal alebo operácia alebo vozík, bolo rozhodnuté. Navyše som videla inú ženu pol roka po operácii bola úplne v pohode, po roku bola lyžovať. M

kayja

ahojte, mne zistili 10 mm herniu na L5/S1,absolvovala som 2 ozonoterapie v Ziline,zakrok ako taky je celkom v pohode. prvykrat ked som tam isla pred 2 rokmi som s obiazou vedela sediet 10-15minut,statie velmi neprichadzalo do uvahy, takze moj zivot sa scvrkol na lezanie na zemi.cesta na wc bolo nieco strasne, proste vsetky ine ukony absolutne nepredstavitelne.po prvom ozone sa mi ulavilo,bola som schopna ist aj do prace a uz aj bez mnozstva liekov na bolest.odchodila som rehabilitaciu a cvicila doporucene Mckenzieho cviky.kazdu hodinu 10krat-lahnite si na brucho a dvihajte rukami hornu cast tela.zadok s nohami musi byt stale na zemi, taky polovicny klik to je.takto sa spevni svalstvo okolo drieku.po roku som isla este raz na ozon(dlhy poradovnik),lebo mi to este vyrazalo do bedroveho klbu.na nestastie som vsak po mesiaci spadla a mierne trpnutie sa mi vratilo.aj mne odporucaju klasicku operaciu, vraj tam mam aj ulomok,ale moj strach je velky. mometalne cvicim,hlavne pravidelne(fitlopta,aj Pilates,stacionarny bycikel,plavanie)proste aby mi nestuhlo chrbtove svalstvo.ak sa podari pridam si aj masaz celeho tela, vitaminy na kosti a pod.necakajte zazraky ihned, je to dlhodoba zalezitost.v zimnom obdobi hlavne neprechladnut.odporucam ozon,ale vsetky pokyny co dostanete treba dodrziavat a prisposobit zivotospravu svojmu stavu.sportovat uz sice nemozem(okrem bycikla a plavania),ale zijem relativne spokojne.vsetkym drzim paste:-))).

ružena

Milý Dzopo, ďakujem za Tvoj príspevok. V podstate súhlasím so všetkým, čo tam píšete. Chodím na rehabilitácie, zmenila som aj stredisko, teraz chodím do Tomesy, sú tam dobrí. Operácia zatiaľ nie, až ako posledná možnosť. Ružena

dzopo

práve som sa vrátil z nemocnice s diagnózou hernia disku. mal som ju už pred 6 rokmi, nohy ma boleli do zhlúpnutia asi 2 roky v kuse, potom som sa z toho cvičením a špeciálnymi masážami nejako dostal. teraz mi tiež odporučili ozonoterapiu, ale s tým že výsledky nebývajú nič moc. Podrobné informácie o ozonoterapii sú priamo na stánke pracoviska neurológie v Žiline, ktoré to robí ukzu.utc.sk
nedá. neurológovia mi tvrdia, že záleží od veľkosti hernie, ak nie je moc veľká, tak sa vraj do troch mesiacov vstrebá. zarazil ma tu ale jeden príspevok, kde autor vypisuje, že všetky problémy s chrbticou odstráni akupunnktúra. Nechcem ho nazvať nepekným výrazom, ale je to čistý diletantizmus- akupunktúra pomôže pomerne často pri väčšine bolestí tkanív okolo chrbtice, dokonca aj nervov, ale pri ťažkých nálezoch s masívnymi tlakmi na korene a pod. je akupunktúra akurát tak vyhadzovanie peňazí. Operácia chrbtice ke skutočne poslednýkrok - oficiálne štatistiky sú 90% následných reoperáciíí pacientov do 5 rokov, celková úspešnosť v zmysle odstránenia problémov asi 60-70%. Poznám asi 12 operovaných ľudí na platničku, ale z toho len dvaja nemajú problémy ani po 10 rokoch. ostatní sa rozsypú do 2-3 rokov. Úspešnosť druhých operácií je tak 30-40 percent a potom už v podstate niet nádeje na zlepšenie.takže operovať áno, ale až po vyčerpaní všetkej konzervatívnej liečby, v prípade straty reflexov v nohách alebo v prípade úplného roztrhnutia platničky, kedy vzniknú sekvestre-úlomky- to už sa bez skalpela dokopy nedá. Inak momentálne je vraj nejaká nová metóda operácie nie cez chrbát, ale cez brucho spredu, kde sa vlastne obídu korene a platňa sa kompletne vyberie a nahradí titánovou náhradou. To je momentálne asi najmenej rizikový typ operácie.

katarina

ahojte chcela by som vediet ak niekto absolvoval ozonterapiu platničky v križovej oblasti ako sa citil po podani a ako dlho bol pn a hlavne som zvedava na vysledok ako sa citi či bolesti ustupili mam vystupene 2 platničky a tiež to chcem podstupit ale nemam o tom žiadne bližšie informacie nemam strach z bolesti na tu som už zvyknuta len som dost zvedava na vysledky dakujem všetkym ktory mi odpišu katarina

zds

Prečo neustale hladat odbornikov a lieky? Alternativa a chlapikova nasli riesenie mimo nich. A ma jednu podstatnu vyhodu - mala pravdepodobnost recidivy.
Aj ked su akutne situace, ked to bez lekara nejde, ale najvacsim lekarom ste aj tak vy same.

lopka

Moj priatel ma uz dlhu dobu herniu disku L4/L5.Prejavuje sa uz u neho tzv.syndrom cauda equina. Neviete mi poradit nejakeho dobreho odbornika, ktory sa venuje tomuto problemu? Niekoho naozaj dobreho. Dakujem...

janík

skúste najprv akupunktúru a operáciu volte ako krajné riešenie.Všetky "seknutia v krížoch" a podobné bolesti sa daju dobre liečiť akupunktúrou

alban

Ja som po operacii platničky 4 roky, asi pred rokom sa moj stav zhorsil a vyskusal som ozonoterapiu, bol som na nej 4x a stale som na tom rovnako, dokonca sa mi hernia zvacsila z 10mm na 14 mm, neviem ci to bolo sposobene ozonoterapiou ale cakat od nej zazraky netreba. Takze co sa tyka mna asi sa nevyhnem druhej operacii:o(

Alternativa

Mam rovnaku skusenost ako Chlapikova. 6 tyzdnova hospitalizacia s oficialnym zaverom len operovat. Aj ma prepustili v absolutne dezolatnom stave, kedze som operaciu odmietla /nemohla som sediet, spavat od bolesti/. Mala som v sebe 60 infuzii bez vysledku. Zacala som menit svoj zivot: prehodnotila som priority -rehabilitacie, pokoj, stres takmer nepoznam, staram sa o seba ako Chlapikova. A som uplne bez liekov. Kazdy sa musi ale rozhodnut sam.