cisársky rez na prianie??

Príspevok v téme: cisársky rez na prianie??
zvedavka

Zdravím vás a prajem pekný dník. Ak máte chvíľku času a tým by som chcela osloviť najmä ženy (maminy:)?), prosím napíšte mi, či by ste chceli mať možnosť porodiť bábo cisárkym rezom len tak na prianie. Tiež by ma zaujímalo, či by strach (z bolesti, o dieťa...) mohol byť podľa vás indikáciou na urobenie cisárskeho rezu. Ďakujem moooc, papa:).

monika29

Ale dobrovoľne by som do sekcie nešla. Ono tých rizík pri sekcii a možných komplikácií je taká spústa.....až som rada, že mňa všetko šťastne obišlo.

monika29

agina: tých dôvodov je naozaj podstatne viac a ver mi, určite o mnohých možno ani netušíš (napr. môj prípad - dve maternice...)
zvedavka: či si dobrovoľne vybrať cisársky? aj ja som už nad tým uvažovala, najmä keď som sama otehotnela. v mojom prípade sa to však "vyriešilo". Mám dve maternice a tak sa lekári rozhodli pre cisársky kvôli možným komplikáciám. Pôrod (mala som epidurálnu anestézu) bol "malina". Avšak tie bolesti,keď som si všetko začala cítiť....ach jaj... Iné maminy (po klasickom pôrode bez komplikácií)behali na druhý, tretí deň takmer bez bolesti a ja som trpela. Čiže ak by som to zhrnula: kým väčšina mamín (pri klasickom pôrode)si najväčšiu bolesť zažije pri pôrode samotnom, my po cisárskom sme trpeli určite ešte minimálne 5-6 dní, ak neboli komplikácie, hoci pôrod bol "bezbolestný". Myslím, že každý lekár dobre zváži, z čoho vyplýva aké riziko, a MOŽNO aj extrémny strach z pôrodu je aspoň na zamyslenie lekár (zdôrazňujem možno, keďže nie som lekárka).

majka_

no ja som este nerodila, ale zrejme budem na rizikovom tehotenstve v buducnosti. mam myopatiu svalov, som astmaticka (co je vraj pre tehotne dost zle) a bola som na laserovej operacii oci. a vraj toto vsetko staci na to, aby som sla cisarskym rezom a bola na rizikovom (to rizikove ma teda netesi, ale co uz :o) ).

jablonkaa

zvedavka, porozpravaj sa so svojim porodnikom, povedz mu otvorene o svojom strachu. urcite v pripade nepostupujuceho porodu rychlo zakroci a ukonci tehotenstvo operacne. len sa tolko nesustred na svoj problem, len sa to tym zhorsuje, strach sa bude stupnovat. zvedavka, v ktorom si tyzdni?

zvedavka

jablonkaa:)), si veľmi zlatá ako o tom pekne píšeš:) - niet nad vlastnú skúsenosť. Aj ja si myslím, že cisársky rez by sa mal robiť len v prípade nevyhnutnosti, ale... čo je tá nevyhnutnosť?? Neberiem to tak radikálne ako que, ale tiež si myslím, že lekár niekedy radšej prižmúri očko, ako by si mal robiť nervy:). Na druhej strane zase poznám ženy, ktoré sa zo strachu (z bolesti, z predchádzajúceho zlého pôrodu a i.) boja vôbec otehotnieť!!:(

jablonkaa

zvedavka, vacsi strach by si mala mat z cisarskeho rezu, ako z prirodzeneho porodu. opytaj sa svojho gynekologa, ake velke riziko je pri sekcii, ci pre matku, alebo dieta, a ako neporovnatelne mensie je pri prirodzenej ceste.
tehotna zena, ak ma fyziologicke tehotenstvo, by sa nemala zbytocne setrit a lutovat, vela sa hybat a to je podstatne pre otvaranie krcka maternice. rodila som prirodzene dvakrat, bola som pocas tehotenstiev velmi aktivna, a napriek indikacii na SC (vyssia kratkozrakost) som porodila bez problemov - prvy porod, teda samotna druha porodna doba trvala 4 minuty, druhy ani nie dve (podla lekarskej spravy). mne sa to nezdalo ani tolko. zabudni na hysteriu, porod je riadeny hormonalne a nutkanie na tlacenie neodlozis "len" kvoli strachu. je normalne, ze sa clovek boji nepoznaneho, ale bud radsej zvedava na to, a nie vystrasena. prekonaj to. mam znamu, ktora prosila svojho lekara, aby jej urobil sekciu, bala sa, nakoniec mu bola velmi vdacna, ze to neurobil.

que

Z vlastnej skúsenosti viem, že epidurál nie je žiadna výhra a nepomôže každému, resp. každému pomôže inak. Podľa mňa ide o to, že naši zlatí lekári sa o tehotnú ženu poväčšine nič moc nestarajú, nekomunikujú s ňou, kašlú na jej potreby a vôbec ich nezaujíma, či sa bojí alebo nie. Inak agina, tých indikácií na sekciu je o dosť viac a nie sú to len fyzické záležitosti.

dvojbotka

sak taka zena si moze zo strachu pred bolestou dat epidural a je po zachvate,nemusi ist hned pod noz...
u nas v rodine sice jedno dievca rodilo cisarsky z podobneho dovodu...ked ma proste velky stres tak sa jej zuzia cievy,nemoze poriadne dychat a trasie sa...ale lekari tym tiez neboli moc nadseni...bolo to vybavene viac menej po znamosti.

agina

Cisarsky sa vykonava len vtedy, ak ma zena uzku panvu a plod je velky,ak je matka cukrovkarka,ak su problemy so srdieckom, ak ma matka chlamydie, genitalny herpes, polypy, myomy apd.Inak nie.

zvedavka

dvojbotka, veď práve... Ale ak žiada žena o cisársky rez zo strachu a nedovolia jej ho, potom dostane pri pôrode hysterický záchvat a dieťa sa narodí s poškodeným mozgom kvôli nedostatku kyslíka... znie to dosť teatrálne, no poznám taký prípad. A ako sa asi cíti lekár, ktorý ten cisársky rez odmietol robiť:(. Nemali by sa pri posudzovaní na cisársky rez brať vo väčšej miere do úvahy aj psychické indikácie?? Lebo je veľa žien, ktoré sa zo strachu neodvážia mať dieťa...