Na kolko dovolenky mam narok?????

asdfjklô

ja pracujem vo verejnej a mam narok na 25 dni dovolenky. presne ako uviedla jablonkaa. zalezi od kolektivnej zmluvy zamestnavatela.
a ked nenastupujes do zamestnania od 1. 1., tak mas narok na pomernu cast dovolenky. to potom, ked tam prides, tak sa informuj u mzdovej uctovnicky, ktora ti to vymeria.

jablonkaa

podla zakonnika prace ma kazdy zamestnanec narok na 20 dni dovolenky na oddych a zotavenie za kalendarny rok. kazdy zamestnanec, ktory odpracoval 15 rokov po dovrseni 18 roku veku, ma narok na 25 dni dovolenky za kalendarny rok, pricom za odpracovane roky sa pocita aj priprava na zamestnanie, teda VS studium.
kolektivna zmluva u toho-ktoreho zamestnavatela moze rozsirovat prava zamestnanca na viac dni dovolenky, ale je to na zamestnavatelovi, teda zakonnik prace urcuje minimalnu vymeru dovolenky, zamestnavatel moze kolektivnou zmluvou pridat.
ak si len teraz zacala pracovat, narok na dovolenku ziskas az po odpracovani 6O dni, t.j. cca 3 mesiacoch. ziskas tak pomernu cast dovolenky, teda 3/12 z 20 dni. mozes sa vsak so zamestnavatelom dohodnut aj na predcasnom cerpani dovolenky, teda aj skor, ako ti uplynie 60 odpracovanych dni. ak mas vsak v pracovnej zmluve uvedenu skusobnu dobu, bude to tazsie, dohodnut sa.

barbinka

sandra, neviem, či sa to nezmenilo ešte, ale keď si v štátnej službe, tak nesmieš ísť nikam už mimo toho brigádovať, ani podnikať a máš 25 dní dovolenky. keď vo verejnej, tak môžeš a máš 20 dní dovolenky. ešte je tam nejaký rozdiel v stravných lístkoch tuším. ale neviem, či sa toto už nezrušilo.

barbinka

tak ako ja, len ja som skončila pred rokom. no dobre, ešte ide o to, či budeš v štátnej, alebo verejnej službe. keď vo verejnej, máš nárok na 20 dní dovolenky na rok, keď v štátnej, tak na 25 dní.