alergia na hmyz...???

Príspevok v téme: alergia na hmyz...???
alergickaaa

Ahojte:-) minuly rok v lete, ked som chodievala behavat, sa mi raz stalo, ze ma pravdepodobne ustipol nejaky druh hmyzu(doteraz neviem aky). po par minutach som cela opuchla, tvar, ruky...ako keby som mala kozu podliatu vodou.a pamatam si, ze mi za uchom navrela obrovska hrca no a skoncila som v nemocnici. nastastie to nedopadlo horsie, ako by mohlo.od malicka som alergicka na kade co, ale to, ze som aj na hmyz, som vobec netusila. bojim sa, ze sa to moze opat zopakovat,aj ked sa mi to zda dost zvlastne, lebo sa mi to nikdy predtym nestalo (chodievam behavat uz par rokov).neviem ci to moze mat nejaky vplyv na alergiu ten beh???.chcela by som sa opytat, ci sa niekomu stalo nieco podobne, a ze ake su priznaky na bodnutie hmyzom? a este ake lieky su dobre? mam stale pri sebe ZODAC..ak by sa nieco stalo znovu, staci mi to? alebo su potrebne ine lieky? dakujem.

atomino

dakujem ti za nazor,odpoved a taktiez radu ako postupovat pri ustipnuti.
dnes som poslal mail mojej alergologicke a oboznamil ju s udalostou ako aj postupom jej sestry a chcel som sa dat objednat na testy.
tieto sa zevraj robia iba zime. takze az vtedy mam dobehnut.
prejav po ustipnuti tak ako som ho tu opisal nie je zevraj alergia na vcelu, ale iba neziaduca reakcia na hmyzi jed, o alergiu by sa jednalo az pri dalsich inych tazkostiach ako busenim srdca, nevolnostou alebo kolisavym tlakom ........
zatial si mam dat predpisat liek - prednison forte a pri ustipnuti uzit davku tohto lieku a dvojitu davku xyzalu - lieku na alergiu , co by malo zabranit aler. reakcii na ustipnutie vcelou.
dufam ze v pripade potreby to bude zaberat a nestane sa nic kriticke. dakujem ti este raz za nazor a radu.

PharmRamon

Štyri dni velky opuch a červeny flak asi 20cm priemer nie je obvyklý prejav po uštipnutí včelou. Opuch a svrbenie áno ale ten 20 cm veľký fľak sa mi nepozdáva. Určite by si si mal nechať vykonať test na potvrdenie. Nerozumiem na základe čoho ťa sestra odmietla a poslala k obvodnej, to je akože úplne nesprávny postup, mal by si zavolať eštre raz a objednaž sa na vyšetrenie. Ak sa potvrdí alergia na bodnutie včely bude ti samozrejme predpísaný balíček prvej pomoci pozostávajúci z tabliet antihistaminika, tabliet kortikosteroidu a adrenalínovej injekcie.
Ak prvé uštipnutie nebol alergický prejav, druhé uštipnutie sa už môže prejaviť alergiou.
Vtedy je dôležité ostať v kľude a veľmi sa nehýbať aby sa jed rýchlo nešíril a čo najrýchlejšie vyhľadať pomoc. Intenzita reakcie bude závisieť najmä od miesta uštipnutia, od počtu žihadiel. Ak to bude blízko krku pocítiš to veľmi rýchlo. Najlepšie je vyhhnúť sa zdaľeka včelám, to už nehovoriac o sršňoch, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie.

atomino

dobry deň, chcem sa opytať. Mám 32 rokov a som alergik na peľ a teda aj med.
nedavno ma uštipla včela naštťastie iba do brucha a mal som štyri dni velky opuch a červeny flak asi 20cm priemer.
okrem bolesti a svrbenia som chvalabohu nemal žiadne ine príznaky.
Chcel som sa však positiť do buducna, keby ma nahodou pichla niekde bližšie ku krku alebo srdcu alebo na hlavu a dať si predpísať baliček prvej pomoci - injekciu alebo liek, aby som si mohol privolať pomoc, keby bolo zle a nemohol dýchať.
po telefonate ku svojej alegologičke, mi sestra oznamila že sa nejedná o alergiu a mam vyhladať obv. lekár nech mi predpíše oct. masť. a nech sa ozvem keď budem mať problém s dýchaním alebo tlakom.

zaujimalo by ma či sú pri vstupných testoch robené aj testy na uštipnutie včelou a či tato moja reakcia na uštipnutie bola normálna, a taktiež či by ani ďalšie uštipnutie v budúcnosti na inej časti tela nemalo ohroziť moje zdravie. Hovoril som s niekorými alergikmi ,čo majú také iste príznaky, no vačšinou maju injekciu. chcel by som počuť Váš názor či ju treba alebo nie, prípadne ako rychlo nastanu problémy, keby ma uštipla do hlavy, pýtam sa, lebo sused chová doma včely a ja by som nerad riskoval ujmu na zdravi , pripadne nestihol si privolať pomoc. ďakujem za odpoveď.

magi

Aj ja mam alergiu na hmyz.Pred par dnami ma nieco ustiplo do hlavy medzi vlasmi a opuchla mi cela tvar.Kedze som vtedy este nevedela ze mam al.tak som si zobrala zodac ale nezabral.O par dni mi prisli vysledky na aler.tak mi dok.predpisala prednison nie som nadsena lebo to je kortikoidny hormon ale mam ho zobrat iba ked ma nieco ustipne,vraj zabera hned

alergickaaa

ak to naozaj bolo od nejakej havede hnusnej,napr. aj komara, tak to nechcem ani vediet, co by bolo, keby to bola vcela:(

alergickaaa

no praveze vtedy som vobec necitila, zeby ma nieco ustiplo. len mi zacalo byt zle od zaludka, akoby na vracanie..no a potom som zacala opuchat. neviem, moze byt takato reakcia aj napr na alergiu na peľ? lebo som najma alergicka na rozne travy, pel a podobne.bola som dva krat na testoch na alergiu, ale ani raz mi nezistili aregiu na hmyz.

PharmRamon

Aha a ešte k Zodacu, ja myslím že určite stačí, neviem ako si na tom s ostatnými alergiami čo si spomenula.

PharmRamon

Príznaky po uštipnutí hmyzom sú rôzne, záleží od druhu hmyzu a od toho či trpíš alergiou. Najnebezpečnejšie sú sršne, včely a osy.
Zčervenanie, svrbenie, bolesť a opuch sú bežné reakcie, alergická reakcia je celkom iná: môže sa prejaviť veľým opuchom aj na inom mieste ako na mieste uštipnutia, zrýchlené dýchanie, potenie, mdloba, zvýšenie krvného tlaku...
Každá alergická reakcia je výsledkom tvorby biogénneho amínu tzv. HISTAMÍN a ten konkrétne spôsobuje alergické prejavy.
Liečba antihistaminiká.
Máš jedno veľké štastie že si pržila prvú alergickú reakciu- aspoň už vieš, že si alergická aj na bodnutie hmyzom.