Mlieko a mliečne vyrobky na školách

Príspevok v téme: Mlieko a mliečne vyrobky na školách
959

Neviem, aký máte názor na presadzovanie pitia a konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov na školách.Akurát teraz som dočitala článok, ktorý sa týkal tejto problematiky a normalne ma zdvíhalo zo stoličky.Riadne som sa rozčulila.Nechápem, ako ešte stále tlačia ľudom do hláv, aké je mlieko zdravé, výživné pre ľudský organizmus, najma pre zdravý vývoj detí.Bože, ešte stále nato neprišli-alebo lepšie povedané, nechcú príť, že je naopak škodlivé? A nechápem najma to, keď sa pod takéto zavádzajuce a nepravdivé članky maju tu drzosť podpisať rady lekárov.Pripadá mi to tak, akoby boli za tekéto bludy platení mliekarenskými spoločnosťami, lebo inak si to neviem vysvetliť.To však myslim ako žart.Som z toho normálne vytočená!!!!

damian

No, nevyjadril som sa k sojovym jogurtom - ak su z biosoje, nie su nebezpecne a mozu sa z mierou. Ak vznikaju fermentaciou (co asi nie), tak by boli bezpecne. Neviem, ako sa robi sojovy jogurt.

damian

Co sa tyka soje, tak sojove mlieko a tofu z velkopriemyselneho spracovania je velmi nebezpecne - hlavne pre deti, rovnako ako aj priemyselne sojove "maso". Bezpecnejsie je mlieko z bio soje, a biotofu ale striedmo, lebo aj tam su izoflavony, ktore blokuju stitnu zlazu. Miso zo soje je bezpecne, kedze je fermentovane a izoflavony su znicene. Hlavne miso z biosoje je bezpecne.

radca

Srvatka sa povazuje za lahko stravitelny a zdraviu prospesnu. Je to zostatok po oddeleni tvarohu (syru). Za zdravu sa povazuje preto, ze po pri ustnom podani zvysuje hladinu enzymu glutation-ovela viac ako kyselina lipoova, alebo samotny cystein.

damian

Kedze mlieko je odprirody (alebo Bohom ak chcete) urcene pre telata, nemozem ziadne vyrobky zaradit do "uplne bezpecne". Avsak, kvalitne kozie mlieka a vyrobky, biele jogurty, zakysanka, kefir a tvaroh z kravskeho mlieka (najlepsie domaceho), vyrobky z ovcieho mlieka (bryndza) su v kategorii "bezpecne" a mozu sa z mierou pouzivat. Uplne zakazane je kravske mlieko a tavene syry (obzvlast z nedomaceho mlieka)

RNG

elessar, z mierou treba brat vsetko, od soli a vody po vsetky potraviny.
Co sa tyka mlieka, v roznom veku v tele rozne pracuje.A rozne formy tak isto rozne pracuju.
Najmenej skodlive su skvasene mliecne vyrobky s co najmenej zasahmi mliekarskeho priemyslu, napr doma robeny joghurt s plnou davkou laktobacilov, tj trvanlivost je obmedzena na max 3 dni v ladnicke.
Najhorsie su stare oxidovane a plesnive syry, typu napr Stilton, od ktoreho sa vyhadzem hned na druhy den.
Pre mna, starsieho, napr pol litra cerstveho mlieka znamena automaticky hnacku, kysle mlieko je fajn.
Pricom ako dieta som pil aspon liter sladkeho mlieka alebo kysleho, ked doma skyslo.Dnesne mlieko zialbohu uz neskysne(ultrapasterizovane) ale zhorkne=zhnije. Na to, aby skvasilo vplyvom lactobacilov treba do neho pridat dost velku davku lactobacilovej kultury(joghurtove kvasnice)
Co sa tyka zdravosti, pravdepodobne najzdravsi produkt mliecny zo Slovenska je cerstvy ovci syr(bez konzervacnych prostriedkov, prirodne kvaseny, bez stabilizatorov,ovce sa pasu volne na nekultivovanych svahoch takze ich mlieko obsahuje aj stopove mineraly a vacsiu rozmanitost zivin.

elesar

DAMIAN... nakolko viem o tvojom postoji k soji, rovnako ta chcem poprosit o kategorizaciu sojovych vyrobkov. teda ktore sojove vyrobky su podla teba "uplne bezpecne", ktore clovek moze "konzumovat s mierou" a napokon ktore by si radil "uplne si odopriet". nezabudnie na sojove jogurty, obzvlast som zvedavy, kam zaradis tento vyrobok. vdaka.

elesar

DAMIAN, RNG... zaujimava diskusia, naozaj je coraz viac hlasov, ktore tvrdia, ze mlieko je skodlive. moja otazka na vas: su uplne vsetky mliecne vyrobky skodlive? alebo este inak, ktore mliecne vyrobky by ste zaradili do kategorii "uplne bezpecne", "pojedat s mierou" a "uplne zakazat" dakujem za odpoved.

RNG

damian, treba to dat do suvisu: nie kazdy, co pije mlieko dostane cukrovku, ale kazdy co ma v neskorsom veku cukrovku ju dostal, do znacnej miery kvoli pitiu mlieka.
Ale su tam aj ine faktory preco sa bunky starsim poriadne neotvaraju na signal inzulinu(syndrom X alebo inzulinova "necitlivost) a ja ho vidim hlavne v stenach buniek, kde povodne tekute tuky(lipidy) su dnes nahradene tvrdymi polymerami tukov(rastlinne oleje znicene chemiou a teplom).
Inac k tomu prispieva aj oxidovany tuk z mliecnych vyrobkov, kde povodne tukove globule su "homogenizaciou" znicene.

damian

Takze, informacie o mlieku a cukrovke su a je ich viac nez dost. Mame tu ale jhacik - tieto informacie sa nechcu PORODIT na svet do verejnosti. Ta je zavadzana sofistikovanou propagandou. Ale napriklad v USA uz zakazali v reklamach vety ako "mlieko je pre vase zdravie" a podobne. No v slovenskych reklamach je mlieko stale "zdrave". A neviem, dokedy este bude.

damian

Mimi, no tak uz vies, ze Tvoja babka neumrela na cukrovku ale na mliekom sposobenu cukrovku. Aj tutv v TIME pisu, ze v akademickych zurnaloch su studie o mlieku ako hlavnom cinitelovi cukrovky. Vid www.time.com