Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako schudnut?

Gima

DASH: Najzdravšia diéta na svete?

Nový trend v chudnutí - DASH diéta, ktorú vyvinuli americkí odborníci v srdcovo-pľúcno-krvnom inštitúte, sa stala trendom. Pozrime sa na to, ako obstála v konkurencii množstva ďalších diét, ktoré sú tu dlhšie, sú známejšie a populárnejšie.

Čas väčšinu zo superúčinných či naoko korektných a zdravých diét preverí a nájde v nich menšie i väčšie nedostatky. Ich jednostrannosť alebo nastavenie stravovania, ktoré nemusí vyhovovať každému organizmu, ich odsúdi na neúspech a večné zabudnutie. Teda, u väčšiny triezvo uvažujúcich a priemerne vzdelaných ľudí.

Zdá sa, že v dnešnej dobe veľkej osvety o zdravom životnom štýle môže naozaj uspieť len niečo, čo podporuje všeobecne známe zásady o zdravom stravovaní. Spĺňa ich DASH? A účinkuje?

DASH - zdravie a štíhlosť ruka v ruke
Pôvodne bola vymyslená ako boj stravou proti hypertenzii. Hypertenzia predstavuje neprimerane zvýšený krvný tlak, ktorého veľkou súvislosťou je najmä charakter prijatých potravín a obmedzenie niektorých potravinových skupín. Začala teda veľmi správne a môže dobre fungovať aj u diabetikov i ako prevencia ďalších závažných chorôb. A keďže srdcovo-cievne choroby sú ďaleko pred všetkým najčastejšou príčinou úmrtí u Európanov, regulácia stravy na štýl DASH diéty je teda veľmi na mieste.

Stop zlým tukom a cukrom
Diéta spočíva v dvoch fázach - prvých 14-tich dňoch a zvyšku diéty. Začiatok je o vypustení nasýtených tukov a jednoduchých cukrov, červeného mäsa, tučných bielych výrobkov a výrobkov z bielej múky. Energiu má človek čerpať najmä z bielkovín a nenasýtených tukov obsiahnutých v strukovinách, rybách či orechoch, vitamíny zo zeleniny, chuť na sladké nasycovať prírodnými sladidlami. Po skončení prvých dvoch týždňov sa do stravy pridávajú celozrnné výrobky, ovocie i nejaké to malé zhrešenie.

Dôležité je obmedzenie množstva sodíka a pravidelný pohyb, ktorý sa má postupne zintenzívňovať. Rozpis a výber jedál môže byť rôzny a môže kombinovať rôzne druhy z jednotlivých skupín potravín. Stačí si prehodnotiť jedálniček, vyplniť ho povolenými potravinami podľa chuti, intenzity pohybu a dostupnosti. Nutnosťou je jedlo 6x denne.

Ďalšie výhody
Diéta je pestrá, čiže sa nemusíte báť, že váš organizmus bude dočasne trpieť nejakým nedostatkom, čo vám následne vráti. Je vhodná pre všetky vekové skupiny a viaceré typy ľudí a s úpravami aj pre deti, dá sa postupne reorganizovať a je cenovo dostupná.

Len nedávno bola táto diéta medzi ženami zvolená za jednu z najzdravších a vraj je aj spôsobom, ako sa naučiť pravidlene jesť. Stačí sa len držať pravidiel a úspech sa môže dostaviť. Máte nejaké skúsenosti s touto diétou?

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Hladovanie nie je ten najlepší spôsob pre spaľovanie tukov. Nerobte tie isté chyby ako všetci, ktorí si namiesto vytúženej postavy rozhodili metabolizmus. Pozrite si naše rady a tipy, ako rozumne nejesť, ale iba občas. Viac v článku 4 tipy ako nemyslieť pri diéte na jedlo!

adelaide7

za mňa môžem odporučiť KetoDiet :) rýchle chudnutie, len zas treba sa trochu zaprieť zo začiatku a zvyknúť si na iný spôsob stravovania ;)

stastnablcha

ja mozem odporučit len zumbu v kombinacii s behom.. som bola vazne prekvapena ako rychlo to islo dole... 36 kil za necely rok :)

janka7519

ja som bral Chilli Burner, urychluje spalovaniu tuku od Medicum sk a u mna zabral na brusny tuk, tak 2-3kg z pupku kde mi najviac vadil :-), 2 tabletky rano po ranajkach, plus zeleny caj tak 2-3 litre denne, ak mate chut na sladke, kupte si oriechy, 3-5 druhov a zobkajte po veceroch, cukor na minimum, ak budete jest na vecer sladke, tak zabudnite :-), radsej si dajte slaninu, DETOX booster od medicum, kludne ho luhujte cely den a mozte zaliat 6-8 krat do kym zacharbi vodu, ale pozor prve zalievanie caju treba vyliat, cim zbavite caj necistot, pijeme az druhe zaliatie, mne jedna varka tak 1 velka lyzica vydrzi od piatku cely vikend a spravim min 10 zaliati ...:-)
www.medicum.sk

peter lipa

Zdravim :-) ,

ja som si pomohla velmi vdaka tejto uzitocnej tabulke kde su tie najznamejsie produkty na SR trhu podlozene roznymi studiami aktualnymi samozrejme.
ifarmacia.sk
Samozrejme popri tom cvicit a cvicit a mat vacsi vydaj ako prijem jednoducha matika ;-) .

Ahojte

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ako schudnut? - Fórum - ZDRAVIE.sk