Dcera chce ostat v cudzine natrvalo

lost

Belgicko, to mas len na skok :)

Cela EU je na skok.. staci chytit auto a vecer ste "doma" :)

taka Oceania, to je uz ine :)

Weva

Ja som nesla von cielene - ze by mi bolo doma zle, Slovensko nie je zle a ani zahrancie nie je vzdy zarukou perspektivy. Mna zaujal studijny obor, ktory doma nema ziadna fakulta a ked som po zahranicnej skole nasla i sancu sa pracovne uplatnit chcela som to skusit... som vonku (Belgicko) uz 4 roky, medzitym som stretla svojho priatela (teraz uz manzela) a aj ked mi rodicia a priatelia chybaju - On je teraz moja rodina!
A tie predsudky o cudzincoch si moze kazdy schovat za klobuk. Vsade sa najdu rozny ludia, i skveli i totalne obmedzeni... Nasi ma vzdy podporovali a moje stastie bolo pre nich prvorade.
Co ma mrzi je ze nebudu babky a dedkovia a vnucence jeden druhemu na dosah, ale ako tu pisala Carie - nemozeme mat vzdy vsetko, a kazdy sa musi rozhodnut kade chce ist.

karkulkaa

ani moja mama nebola veľmi nadšená, keď som odchádzala do zahraničia, ale bola v tom,že iba na 3 mesiace, čo som si myslela aj ja.No všetko sa zmenilo a už som vonku 5 rokov.Rada by ma mala doma a aj mne je niekedy ľúto toho času,ktorý nemôžem stráviť s rodinou, ale je mi tu dobre a okrem rodiny mi tu nič nechýba.Aj keď niekedy uvažujem, že sa vrátim späť a spomeniem to mame, tak sa ma stále spýta a čo na Slovensku?Nie je to o tom,že by ma nechcela mať doma, ale skôr na mysli tú našu slovenskú situáciu.Vie,že mi je tu dobre, mám tu prácu a nežijem od výplaty do výplaty.Takže je rada, že som ako tak zabezpečená.Jasné,že má o mňa strach ako každá jedna mama, ale ako pozerám noviny na Slovensku,tak niekedy sa tu cítim bezpečnejšie ako tam.

Ak chce žiť v cudzine, tak jej v tom nebráňte. Spozná kopu ľudí, bude mať kopu skúseností a zdokonalí sa v cudzom jazyku. Veď Grécko nie je až tak ďaleko.

ta3

Suhlasim s Evou
Smutnamama, nemozes dcere branit usporiadat si buducnost podla seba, viem, ze by to bolo pre Teba radostnejsie, keby zostala na Slovensku, ale aka ju tam caka buducnost? Chces vidiet svoju dceru stastnu alebo vecne nespokojnu? Je pravdepodobne, ze sa bude mat vonku ovela lepsie a bude si moct dovolit navstivit Vas rodicov mozno castejsie, ako keby zila na Slovensku, kde su tak mizerne platy, ze ludia si dvakrat musia rozmysliet, ci cestovat za rodicmi alebo nie, mam kamaratku, ktora bola s dcerou dlho slobodnou matkou, vydala sa, ked dcera bola v puberte a s manzelom uz dieta nemala, dcera po skole nemohla dostat ziadnu robotu, mama bola na dceru tak velmi naviazana, ze pri pomysleni, zeby dcera odisla za pracou do zahranicia, zacala mat povazlivo vysoky krvny tlak, preto dcera koli matke nesla nikde, zostala doma pri rodicoch na podpore, casom ale kamaratka si uvedomila, ze dievca je nestastne doma na podpore, kde nebolo vela sanci si ani chlapca najst, tak nakoniec jej schvalila cestu do Talianska, dcera ma tam pracu, ma priatela a ma sa dobre, na Slovensko k rodicom na navstevu chodia dost casto, uz aj mama bola v Taliansku a vsetci su spokojni, bohuzial na Slovensku v podobnej situacii je vela deti a rodicov, ja tiez zijem natrvalo vonku, lenze ja mam tu vyhodu, ze su tu so mnou aj moje deti, ktore sa sprvu nevedeli zmierit s tym, ze na Slovesnku zanechali kamaratov, no teraz su radi, ze su tu a uz by sa na Slovensko, kde niet prace a ak, tak za almuznu, nevratili, lebo vedia porovnat zivotnu uroven obidvoch krajich, ktora je tu vlastne neporovnatelne lepsia ako na Slovensku, nebran dcere, casom by Ti to vycitala a Ty by si mala vycitky svedomia

Eva531

Ja si myslim, ze zostat natrvalo v cudzej krajine, ktorej zivotna uroven obyvatelstva je podstatne vyssia ako na Slovensku, to je to najlepsie, co moze mlady clovek pre svoju stastnu buducnost urobit. Takymto sposobom totiz sikovni mladi ludia davaju najavo svoju nespokojnost s tym, ake su na Slovensku platy v porovnani s cenami. Aj ja som v zahranici, mam 30 rokov a v jednej veci som si na sto percent ista: Na Slovensku pracovat nechcem a nebudem uz nikdy viac!!! ... hoci pravda je taka, ze moji rodicia este stale v kutiku duse dufaju, ze sa raz na Slovensko vratim, ale ja viem, ze NIE!!! Pani, budte rada, ze vasa dcera je stastna a ze sa ma dobre. Lebo ja si myslim, ze to, co by malo kazdeho rodica najiac tesit, je, ze jeho dieta je stastne a ze sa ma dobre.

fuchtla

Otvaram opat tuto temu, chcela by som tu najst niekoho, kto sa stahoval do zahranicia. Planujem odist za hranice natrvalo, najst si tam pracu, potom ist na skolu. Nebol niekto v takej situacii? Zaujimalo by ma, co vsetko treba na Slovensku vybavit. Menili ste si trvaly pobyt na prechodny, co s poistenim atd?

fraisee

beries to strasne tragicky, ja mam pomiesanu rodinu, svagrina je z turecka, prietel mojej sestry je cernoch. su to ludia s odlisnou kulturou a zvykmi. a su veeeeelmi mili, 300x lepsi ako tu nejaki bulovia od hnoja. je s nimi bohovska sranda a ja bz som ich za nic nevymenila.
len slovaci maju take divne predsudky o ludoch a ja to fakt neznasam, ked ludi niekto sudi podla prveho pohladu. je to neskutocne malomestske a trapne.
co sa tyka situacie v grecku, nemyslim, ze su na tom tak tragicky, pomaly kazdy stat ma teraz krizu, nehovoriac o americanoch, britoch, francuzoch, spanieloch... situacia tam je teraz ovela horsia, no stale ovela lepsia ako na slovensku. no len si prerataj plat svojej dcery v eurach, co by mala na slovensku a porovnaj ho k platu, co ma teraz.
mala by si plakat nad situaciou na slovensku a nie nad svojou dcerou. som v britanii a ceny potravin su tu este nizsie na slovensku a platy su tu 3krat vyssie. dobra ironia.

smutnamama

takze prva mama napisala,uz som si myslela,ze sa nikto neozve a pritom to,co ja, preziva velmi vela rodicov na Slovensku.Pani joanidisova je to dobre,ze vam syn robi radost a je stastny aj vy ste vnutorne spokojna,vyrovnana,mozete kludne spat a pod..
Moja dcera tam zatial nikoho nema a ja nie som moc nadsena ak by to mal byt Grek,neviem mam predsudky,nie som za zmiesane manzelstva a toho sa obavam najviac,aj ked to moze byt aj naopak.Neviem,co s tym,ale viem,ze to musim nechat len na dcere ako si ona usporiada zivot.Mam len ju a dala by som jej aj posledne,nevie o mojich obavach a mne srdce krvaca,aj ked sa usmievam.Mlady ludia veru musia ist prec,aby si nasli pracu,pretoze tuna nenajdu uplatnenie,to chapem aj im doprajem tu volnost,je to uzasne ,ze vedia jazyky a mozu sa pohybovat po svete bez obav,ze sa nedorozumeju ako my,no v Grecku je to tak ako u nas,ani praca,ani zarobok,co maju to euro tak prezivaju s problemamy.Zato su velmi kludny a vyrovnany.NAJDE SA NIEKTO KTO ZIJE V GRECKU?maminy ozvite sa.ale aj mlady ludia,co tam zijete,alebo mate tam niekoho koho poznate.dik

joanidisova

smutna mama, iba teraz som sa dostala k tvojej otazke. Ja mam tri deti, z nich syn je v Skotsku. Podla toho, co pise a vidim fotografie, myslim, ze urobil dobre, ze tam odisiel za pracou. Tu nemal tazku pracu - robil s PS a netom, ale bohuzial, chyba to hlavne na zalozenie rodiny - peniaze. Uz je tam rok, teraz je tam s nim aj jeho snubenica a myslim, ze su tam stastni, aj ked smutia za domovom. Ja som mala moznost pobudnut dlhu dobu tiez v Nemecku a tam som sa naucila, co je to nerobit si velku hlavu z mnohych problemov. Viem, ze sa da zit bez stresu a v pohode. Ak ma tvoje dieta moznost uchytit sa v cudzine a najst si tam rodinu, myslim, ze nemusis branit. Ja hovorim - ked je moje dieta stastne aj na sever. pole, som stastna aj ja. Ved ked nebude dobre, stale ju budes cakat s otvorenou narucou - stale je to tvoje dieta. To je moj nazor.