Uštípnutie Čiernej vdovy alebo iným pavúkom

Príspevok v téme: Uštípnutie Čiernej vdovy alebo iným pavúkom
lacco

Uštípnutie čiernou vdovou je veľmi časté v Amerike alebo na juhu Európy a niekedy sa stane že aj na slovensku.Prosím buďte opatrnejší . Mohli by ste byť jej uštípnutím prekvapený. A nechodievajte moc do lesov južného alebo stredného slovenska v najväčších teplotách .Môžu sa vyskytnúť aj práve tam

alzbee

A v zahrade mojej krstnej sa zase ubytovali strehune skvrnite-najvacsie pavuky na Slovensku:)) ziju v zemi, po koristi skacu a spolu s nohami maju temer 10cm :D :D

vevericka

matej ma pravdu ..iste je ze aj RNG..ale luda rozmyslajte, pre toho pavuka je jeho jed cenny, nebude si ho minat na nejakeho chudaka, co ho zacne provokovat..jasne, ze sa moze stat, ze ho omylom podrazdite, ale pavuk zvacsa utecie pred niecim velkym, co prenho rozhodne nebude potrava, ale skor to moze zjest jeho(teda z jeho pohladu)..myslim tym nasich domacich pavukov, ale pochybujem, ze aj taka cierna vdova kusne kazdeho, kto sa jej chyti..kdesi som citala (mozno to je aj jeden z tych linkov nizsie)kde skuseny pavuckar chcel vydrazdit pavuka k uhryznutiu, trvalo to pol hodinu...hlavne prosim, nezabijajte pavukov..ked uz vam aj neajky aj napr kriziak vlezie v lete do domu, jemne ho vyhodte, pavuci su uzitocni...

RNG

Prakticky kazdy pavuk je jedovaty, ale velka vacsina nie je schopna nasu kozu prehryznut a injektovat jed do tkaniva. Takze sme od pavukov pomerne bezpecni az na vynimky.
Male deti maju tensiu kozu a mensiu telesnu hmotu, preto su nachulnejsie na otravy z pavukov.
Jed pavukov moze byt neurotoxicky a niekedy aj nekroticky, tj tkanivo rozkladajuci.Znacna cast skody je casto sposobena zaroven nastepenim roznych mikrobov rovno do tela, ako napr zlatym stafylokokom, ktoreho niektore druhy su odolavajuce antibiotikam(MRSA).
Jeden z dost beznych pavukov u nas(USA) je nevinne vyzerajuci Brown recluse(Loxosceles reclusa), casto sa vyskytujuci a velmi plachy ale v pripade ustipnutia niekedy velmi nebezpecny a rany sposobene mozu byt po par dnoch velke ako dlan, krvacajuce a v strede cierne=nekroza(rozpad tkaniva)
Nastastie pripady ustipnutia su dost zriedkave. V Europe ma podobne miesto tegenaria agrestis(hobo spider) ale jeho ustipnutie je este nepravdepodobnejsie, doslova si nan clovek musi sadnut. Moznost nekrozy je tiez uvedena. Dokonca aj u vacsich=starsich pavukoch -"kriziakoch" sa tvrdilo, ze mozu byt nebezpecne pre babatka.
pripajam o niektorych pavukoch:
www.termite.com

matejco

tato tema je na smiech, cierna vdova (Latrodectus mactans) na slovensku... Mozno nejaky z dovolenky dovleceny pavuk(to sa moze stat), ale ak sa to stane nie je schopny prezit zimu, a uz vobec nie mnozit sa!!!Sak ludia rozmyslajte kde by na slovensku zobrali na jednom mieste dva pavuky dovlecene z dovolenky, rovnakeho druhu a odlisneho pohlavia!!!A aj keby co ta zima???Alebo si ich nechate prezimovat v bytoch???

lacco tie tvoje lesy juzneho a stredneho slovenska...

dam vam vsetkym radu NEVYCHADZAJTE Z DOMOV...

kakaove mliecko

Baku, sorac, tvoju reakciu som si vsimla az teraz, po obnoveni diskusie :-P.

No...kazdopadne, tu je ten link...1x mi to stacilo pozriet, ja na taketo nie som moc stavana...takze "enjoy" :-/

www.youtube.com

danuska123

je pravda,ze na uzemi slovenska bola najdena cierna vdova a nie raz.neviem odkial tie potvori k nam prisli ale v tejto dobe kvoli oteplovaniu a neviem este coho vsetkeho k nam prichadzaju tvori o ktorych by sa nam ani nesnivalo...po ustipnuti ciernej vdovy sa okolo rany zacne tkanivo rozpadat.zacne to neprijemne hnisat a vytvori sa niekohlko centimetrova diera.vacsinou sa to vytlaca ale ak je to velke, natlaci sa tam dlhsi tenky kus gazy a vyberie.urcite ta gaza ma v sebe aj nejake natibiotikum alebo nieco take.viac vam neviem povedat.ale je to zaujimave, na you tube po zadani spider bite najdete hrozostrasne poranenie po ushryzeni pavukom....tak asi tak:)