Hranicna porucha osobnosti

predsa ja

nie, poruchy osobnosti su osobitna kategoria, depresia patri medzi afektivne poruchy, bulimia medzi poruchy prijmu potravy atd...aspon podla MKCH(=medzinarodna klasifikacia chorob/.to znamena ze ten kto ma depresiu, nemusi mat poruchu osobnosti ale moze... ja to tak chapem, nesom odbornik

face of agony

Lencok, to je pravda. Ale kazda je ina. Tato ma take znaky, ako napriklad, ze clovek vidi svet ciernobielo, riadi sa heslom vsetko alebo nic, kona impulzivne, ma nestabilne emocie, v jednej chvili ma dobru naladu a za hodinu depresiu na zabitie, intenzivne, ale nestabilne vztahy s ludmi, skresleny sebaobraz, sebaposkodzovanie, pokusy o samovrazdu...

lencok1

v podstate kazdy jeden co ma depresiu, uzkost, bulimiu, anorexiu,ci nieco z tohoto sudku ma aj poruchu osobnosti...a aka je to hranicna?

face of agony

Navi, moj zivot je zalozeny na emocionalite. Je to moja osoba, moj svet. Aj ked to casto velmi boli, ale dava mi to silu robit nieco, co je pre mna dolezite. A uci ma to rozumiet veciam a chapat ludi. Ja som neprezila nijaku traumu (aspon o nej neviem), aj ked pri mojej hypersensitivnej povahe je vela veci pre mna traumatizujucich, ale tie veci su pre druheho cloveka velmi nepodstatne. Takze tak.

Navy

Face, podľa mňa by si mala skúsiť túto metódu:

Ang. Eye movement desensitization and reprocessing

Krátkodobá psychoterapia zameraná na desenzitizáciu spomienok na zážitok psychickej traumy pomocou očných pohybov. Postačí niekoľko sedení s terapeutom.

Je indikovaná u posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP) a u porúch, kde trauma (násilie, sexuálne zneužívanie, živelné pohromy, konfrontácia so smrťou, život ohrozujúce situácie) spôsobila zmenu osobnosti, vyhýbavé správanie, anhedóniu (neschopnosť sa tešiť).

Trauma môže pretrvávať v psychickom živote ako toxické ložisko, môže vyústiť do zmien osobnosti v zmysle borderline rysov (hraničná porucha osobnosti), disociality (odštiepenie traumy, nie je integrovaná do psychiky) a môže zvyšovať vulnerabilitu (zraniteľnosť, náchylnosť) pre depresiu a úzkostné poruchy, vyúsťovať do abúzu a závislosti od alkoholu, drog, sebapoškodzujúcich aktivít.