Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Robím výskum : obeť alebo vrah????

svetlana6

resp. v dejinach Uhorska "oficiálne" končí rokom 1526. (ak ked žiadne obdobie ofialne nekonci a nezacina sa v jednom roku) AB (pokial si dobre pamatam) zomrela 1614. spokojna.

fraisee

asi sa pytas lebo si bola v kine. jakubiskov film je o nicom, je to cele uplna hovadina, sam si upravil dejiny. ako po hodine v kine sa pytam ze kedy sa to konecne rozbehne. ale zaujimave na pozeranie to bolo, i ked par ludi odislo z predstavenia. nepacilo sa mi to spracovanie, myslim, ze ten film mohol byt omnoho lepsi.
co sa tyka samotnej batoryovej aka bola, to ti nikto nepovie, su to iba dohady a legendy aka mohla byt ale urcite nebola ziadna svatica ani bylinkarka. bolo to obdobie kedy ludsky zivot nestal ani za deravy gros.
a mimochodom, stredovek sa datuje od 5 do 15 storocia.

RNG

V case v ktorom A. Bathory zila mala vyssia slachta moz nad zivotom poddanych a zabitie poddaneho sa nepovazovalo za zlocin ako by sme to chapali dnes. Ale medzi zabitymi boli aj zemianske dievcata, tj nizsia slachta. a to sa nemohlo uz legalne zakryt. Preto museli sluzobnici Bathoricky byt oficialne usveceni a popraveni podla vtedajsich zakonov. Bathorycka sama nemohla nebyt pritomna na tychto zlocinoch, ale ako vysoku slachtu ju nechceli popravit ani sudit, to by narobilo privela zlej krvi proti slachte, tak ju, podobne ako sa to robilo (a este mozna stale robi) prehlasili za dusevne choru a uvaznili vo vlastnom zamku.
Ze pri tom boli rozne intrigy a mocenske zaujmy je samozrejme.
Slachta sa ustavicne medzi sebou prela o majetky a moc.
Ale ze bola nenormalna aj na tie casy, o tom nie je pochybnost . To len novodobe "prehodnocovanie" historie sa snazi historiu zmenit podla chuti a zelania autorov.

kamos

V skratke bol stredovek na Slovensku a v Uhorsku jeden velky bordel (podobne ako je tomu teraz). Vsetci bojovali proti vsetkym a do toho sem este robili najazdy Turci, Tatari, Mongoli, Husiti, Doza, Bratrici, Napoleon a neviem kdo este.

igua

a neviem preco, ale ta herecka, co ju hrala mi tam vobec nepasovala...a prijemnym odlahcenim bol polivka s madlem...aj ked tie ich kusky boli miestami dost mimo...ale aj tak dobre, z toho bol citit jakubisko.

igua

mne sa film celkom pacil, ale VOBEC ma neohuril...teda ani vlastne neviem, ci sa mi pacil...no nebol zly. cakala som viac od jakubiska.viac snovosti, tajomnosti, chcela som citit zimomriavky na chrbte, ale nic take sa nekonalo. bolo to ako dokumentarny film, myslim hlavne ten koniec. a niektore strihy boli hrozne matuce, asi si to budem musiet pozriet este raz. zaciatok sa mi pacil,vyzeralo to slubne, ale dalej to uz negradovalo.
o batoricke som precitala len jednu knihu a ta sa mi pacila viac ako ten film.
netusim, ako to bolo v skutocnosti, ale v stredoveku boli telesne tresty normalna zalezitost. takze dnes by asi ziadna grofka nezostala nepotrestana, keby si dovolila to, co vtedy. vtedy sa na zivot pozeralo uplne inak. ale zase na druhej strane, intrigy su stare ako lustvo samo :)

svetlana6

tak tak. na 100% to nevie nikto, na zaklade pisomnych pramenov mozeme iba dedukovat a domnievat sa. mna jedine co sklamalo, bolo vykreslenie vztahu dvoch rodov Bathory/Thurzo. v skutocnosti existuje cela zbierka sukromnej korespondencie, medzi Nadasdym a Thurzom a medzi ich manzelkami, ktore nasvedcuju, ze mali dobry vztah. dopisovali si, pozyvali jedny druhych na oslavy, radili si a pomahali ked boli ich deti chore... popriet by sa to dalo jedine tym, ze vsetko to bolo iba v ramci "bontonu" a vsetci sa pred vsetkymi veeeelmi pretvarovali, co si ja ale rozhodne nemyslim.

radca

No historia je zavisla na tom, kto o nej pise, kedy o nej pise a aj na com sa historici dohodnu. Obycajne sa najde par dobovych zaznamov a o tom, co sa medzi ludmi hovorilo (povesti), ktore sa potom povazuju za pravdive. O tom, aka v skutocnosti Batoriova bola ti nepovie nikto, pretoze to nikto nevie a Jakubiskov film to len dokazuje.

sk.wikipedia.org

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.