Ako nekonečné čakanie u lekára posobí na psychiku človeka

Príspevok v téme: Ako nekonečné čakanie u lekára posobí na psychiku človeka
sonka

Len si to predstavte - čakáreň preplnená ľudmi, kde si už niektorí ani nemajú kam sadnúť, čakanie dlhé hodiny, nervozita pacientov, stres, bolesti hlavy, stuhnuté svaly, neochota zadravotníckych prachovníkov... Prečo lekári dopustia, aby ľudia koli nim tak veľmi psychicky trpeli? Neuvedomujú si vážnosť následkov stresu? Samozrejme, že netreba všetkých lekárov hádzať do sedného vreca, všetci taký nie sú, ale vačšina áno.

sonka

majka_... áno, lenže aj tak si si musela vstať, pritom ak lekárka potvrdzuje papier na vodičák, tak jej to veĺa námahy nedá. Preto si myslím, že také prípady by uprednostniť mohli... Ja, keď som si bola potvrdzovať pappier na vodičák ku svojej detskej lekárke nečakala som vobec a nikdy tam nečakám, ale to bude koli tomu, lebo tam robí taká zlatá sestrička, kt. osobne poznám, ale aj tak ona si vie urobiť poriadky v čakárni.

majka_

ja som si bola pred par dnami dat overit papier na vodicak u lekarky a kedze som vedela, ze sa pocasie ochladzuje a zrejme bude vela chorych deti teraz, tak som vstala dost skoro a sla som skoro ku lekarke rano (mam este detsku) a tak som prisla a bola som 2. v poradi.

sonka

monica gazpio... súhlasím, takéto nekonečné čakanie človeka človeka psychicky veľmi unaví a takáto únava sa prejaví neskor aaj po telesnej stránke.

monica gazpio

Moje skúsenosti sú také, že chodím k súkromnému lekárovi, nemusím vôbec dlho čakať. Čakám tak maximálne pol hodiny, pretože ma sestrička objedná na deň, hodinu, mesiac a mám pokoj, ale moja babka čo chodí k jednému tak objednáva na čas, deň, ale čaká tam tak v priemere 5 hodín. Keby ja som mala toľko čakať, tak sa dávno zbláznim. A môžem povedať, že od toho doktora príde ešte viac unavená, ako od celodennej práce v záhradke.

sonka

ozaj, mhohí tu píšete, že odporúčate chodiť k súkromným lekárom, že tam nečakáte... Ja chodím tierž k niektorým lekárom súkromným a za seba množem povedať, že u niektorých nečakám vobec, u niektorých len trošku, u iných súkromných zas čakám možno dlhššie ako by som si predstavovala. Takže nie je nepísaným pravidlom, že pri súkromníkoch sa čaká menej, ale zas na druhej strane vo vačšine prípadoch to tak je. Taktiež treba eršte podotknúť, že u súkromných je estetickejšia čakáreň, či izbam kde v´´as lekár vyšetrí, čo tiež nemusí byť pravdlom, ale je to tak vo vačšine prípadov.

sonka

palomino... áno, hovorila nám to učiteľka na angline ako to tam máte a mne sa okrem iného ešte veľmi páčilo to, že sú tam aj recepčné, kt. objednávajú a sestry sa podieľajú už len na samotných výkonoch, kt. majá vykonávať. Ale to, že lekár chodí za pac. som nevedela, ale je to určite dobré, resp. omnoho lepšie ako tu u nás. Inak už aj tu na Slovensku sa pomaly začína zavádzať ten systém s recepčnými sestrami, síce je to ešte len v začiatkoch, no je to dobré si myslím... Ako aj ja sa teším, keď idem ku gynekológovi. Tiež to tam nema´me zle i keď u vás v USA je to nepochybne lepšie. Ale tam je zrejme aj prístup k človeku lepší ako si ppísala. Tak my tu na Slov. možme už len dúfať, že sa to rýchlo zlepší, lebo celkovo to ide dole vodou.

palomino

sonka, jasne, zijem v USA uz 5 rokov a k lekarom chodim len tu, na Slovensko chodievame raz za rok, za dva, navstivit nasich. Som zena. K tomu cakaniu- ked sa objednavas k lekarovi (cez telefon), vzdy sa ta recepcna spyta, aky mas problem, podla toho si na teba vyhradia cas, nie je to tak, ze tam sedis hodinu a cakas, kym ten pred tebou odide. A sestricka robi len svoju robotu - vazi, meria tlak, teplotu, zoberie anamnezu...Pacient potom ide uz kompletne vyspovedany a pripraveny do osetrovne (lekari maju 3 a viac mensich izieb), kde za nim pride lekar, ktory robi zase len svoju robotu, vsetko o pacientovi ma vopred zaznamenane, uz sa s nim len zhovara a dava doplnujuce otazky. Nie je to tak, ze lekar sedi ako u nas v jednej izbe, kde za nim chodia pacienti...Toto velmi zdrzuje. Telefonaty vybavuju recepcne, ktorych je vzdy niekolko, oni sluzia ako prvy styk s pacientom, daju ti formulare, ktore vyplnas v cakarni a podobne...Kazdy si robi len svoju robotu. Ja sa na navstevu gyndy normalne tesim, ked vojdes do osetrovne, nezira na teba hned koza, strmene su skryte pod lozkom, lekarka ich vytiahne, az ked je potrebne, zena je oblecena do papierovej roby, ktora je vpredu otvorena, okolo pasa je papierova suknicka, takze tam clovek nie je s holym zadkom, lekar ta prehmata od hlavy po paty (uzliny), najprv sa s tebou vela rozprava, prehmata prsniky, nakoniec zoberie kultivaciu na vsetko mozne...Je to tak ludsky pristup, je to uzasne. Clovek sa neciti ako kus dobytku. Este aj zrkadla natru lubrikantom, aby ta nenatrhli...Samozrejme, to pisem o dobrych lekaroch, s ktorymi mam skusenosti ja, tipujem, ze v getach a podobne nie je az taka dobra starostlivost...Zalezi od poistky, aku mas.

sonka

ifka
- jej, tak to som rada, že do tejto diskusie sa zapojila aj zdravotnícka pracovníčka :) som rada...
- ja študujem na zdravotke a po vysokej by som rada sestričku robila aj ja. Teraz, keď ešte študujem máme veľa hodím praxe v nemocniciach na jednotlivých oddeleniach a čo chodíme s pacientmi na vyšetrenia, tak nás vačšinou berú hneď, lebo ľudí z nemocnice uprednostnia, čo je podľa mňa aj logické. Síce sú chvíle, keď aj my musíme čakať poriadne dlho a nemali by sme, ale je to tak.
- Ja teraz píšem tieto svoje postrehy skor z pozície pacientky. U niektorých lekárov pridlho čakať nemuśim, lebo sú buď súkromní alebo ich poznám, tak sa možme dohodnúť a pod., ale u mnohých si musím svoje odsedieť. Zo začiatku to znýšam pomerne dobre, potom však po dlhšom čase už trepezlivosť pomaly dochádza.
- súhlasím s tebov, že ľudia by o tom ticho byť nemali, ale nesúhlasím s tým, že len samotní ľadia to možu zmeniť. Dnes je to tak, že aj keď sa už niekto ozve, tak je to jeden, najviac dvaja ľudia a ostatní sú ticho a pozerajú do zeme. Jeden človek nič nezmože, aby sa veci zmenili je potrebné, aby sa ozvali viacerý, čo sa asi tak skoro nestane. Pritom viem, že ja by som sa asi neozvala, možno by som sa pridala, ale nezačala by som takýto protest koli mojej introvertnej povahe a potom som ešte prehnane stresový typ človeka. Ale mamka mi vravea, čo raz bola pri lekárke, tak sa jeden aj ozval a vyjadril nesúhlas, že musí čakať, chvíľku sa hádal so sestričkou a potom vybehla lekárka a začala ona sama na ňho kričať, že ak sa mu nepáči, tka mu kľudne može dAť kartu a može si ísť kade ľahšie. ľudia sa neozv´ňu práve preto, lebo sa boja takého prístupu. Potom sa boja, že aj keď sa ozvú budú v tom sami a nikto sa za nich nepostaví. Myslím si, že túto situláciu možu vyriešiť spolocne pacienti a aj lekári, len musia nájsť spoločnú reč, čo je asi málo pravdepodobné a mali by sa navzájomo počúvať. Lebo lekári nechápu v mnohých veciach pac. a pac. zas lekárov.

sonka

mariaa... ono to je tak, že práve koli čakaniu už naozaj málokto chce ísť k lekárovi, ale treba ísť, či máš zdravotný problém alebo nie, pretože netraba podceniť ani preventívne prehliadky. Ale to ako berú niekorých ľudí, kt. práve prišli (a nejdu ani zo snímku či iného vyš., na kt. ich už tá lekárka poslala) a idú hneď dnu a to dokonca bez priplatenia, to je už fakt sila, tak veľa ľudí aj z čakárne odíde. lebo jednak mu to nie je jedno, je na konci s nervami, k tomu mu príde ešte aj zle alebo čo je ešte horšie, stáva sa agresívnym. Nepoviem, keď zopár ľudí čaká v čakárnitak najviac hodinu. To sa tolerovať dá, vEď aj lekári sú ,,len´´ ľudia a nepracujú ako stroje, ale čakať celý deň a ešte k tomu je tam toľko ľudí, že polka z nich si tam nemá ani kde sadnúť, tak to už vykoľaj=í aj slabé osoby.
Ďakujem, aj tebe pekný dníček, teda teraz už večer :)

ifka

sonka: ja pisem z pozicie sestricky.pracujem na ambulancii.tiez pocuvam od nasich pacientov,ako sa stazuju,ze musia neskutocne dlho cakat,aky je kde pristup a tak.ja im skor poviem,aby sa nebali,nech kludne zaklopu.a nech si povedia svoje.ved toto nieje normalne,aby niekde cakali pacienti niekolko hodin.ale zmenit to mozu jedine pacienti,ked neostanu zmiereni s touto situaciou.a budte si isti,ze sukromni lekari ci vseobecni,alebo odbornici,zarobia dobre.