Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Irsky vlkodav

Príspevok v téme: Irsky vlkodav
saoirse

Ma dakto z vas tohto psa? Ked som v diskusii videla temu labrador, tak mi napadlo, ze sa vas popytam na vlkodava. Je obor medzi psami a rozmyslam, ze si ho zadovazim, no mam 15 rokov, no kedze si ho jednak nemozem dovolit financne a okrem toho mam aj dvoch psov, urcite by som vlkodava silou ani nezvladla, a navyse idem na gymnazium a planujem aj vysoku skolu, takze nebudem mat nanho cas, najskor ho planujem kupit az ked budem mat pracu a nebudem mat povinnosti ako ucenie a priprava do skoly (a hlavne, ked si nanho nasetrim, aby som mu mohla dat tu najlepsiu starostlivost). Lenze sa bojim ze casom ma to odradi (urcite bude zniet detinsky ked poviem, ze by som ho chcela hned) a prave preto chcem vediet, ci je treba venovat tomuto psovi vela casu (spolocensky, ale aj rozne vystavy, coursing ...) a ci by som to stihala aj ako studentka alebo az ked budem ovela starsia? Dakujem.

_saoirse

Dedy, hej, vsetky sme mali zatial s PP, akurat kokerspaniela teraz mame bez PP (z dovodu, ze ho mame od znameho o ktorom nepochybujeme, kedze ich chova uz dlhsie a skor ho mame ako domaceho maznacika, nemame s nim cas robit polovne skusky a vystavy, takze preto sme sa tak rozhodli).
Velmi rada ti napisem, ak sa nieco nove dozviem :)
Taktiez dakujem za nazory a poucenia :DDD
Kazdopadne mi tiez mozes napisat na mail - saoirse@centrum.sk, ak sa budes chciet podelit o hocake skusenosti so stvornohymi milacikmi :D

dedy

vidim ze si si vedoma do akeho "sialenstva" sa chces v buducnosti pustit :D:D
vase predchadzajuce psy boli papierove?
kedze su to polovnicke psy a hlboko v genoch maju zapisane stopovat, tak s tm tazko nieco spravis, aj ked mate skvele privolanie, hlavne ak su to temperamentnejsie psy. Pokial su bojazlivejsie, tak vtedy vacsinou staci raz dvakrat potrestat a je vsetko OK.
kazdy pes je povahovo iny, casto zalezi aj na plemene. napr. CSV sa nemoze cvicit ako NO
myslim, ze by sme sa vo viacerych veciach zhodli, tak ak chces napis mail denysa.b@centrum.sk
odkial si?
pokial cokolvek nove zistis o vlkodavoch, urcite mi daj vediet :) akakolve nova info ma zaujme

saoirse

Nuz, co sa tyka povahy ... musim suhlasit, polovne su tvrdohlave(uvediem na priklade nizsie) - aspon vacsina psov, ktore sme mali. Ale kazdy pes je je individualny a original, takze nemusi splnat vsetky predpoklady plemena, moze sa odlisovat urcitymi povahovymi vlastnostami, no urcite nie do takej miery, aby bol napriklad preto vyradeny z chovu, nebezpecny, ci tazko ovladatelny, (co byvaju vacsinou chyby majitelov a ich zaobchadzanie s nimi, no mozu to byt i geneticke preddispozicie). Ale aby som strucne charakterizovala moje postrehy v kratkosti .. boxery su neuveritelne naklonenene detom, ako mala som vymyslala hluposti a vozila som sa na nich, mohla som im robit hocico, tahat za usi, strkat do ust ruku, no vydrzali a neublizili, radsej odisli(ako vlkodavy). Jazveciky su zase velmi pohodlne a poriadne(!) presibane, no v tom sa skryva ich inteligencia, niekedy mam pocit, ze dokazu strategicky mysliet :D. Kokerspaniele zas velmi pritulne a casto blaznive :)
Z coho mam strach u vlkodavov je, ze ak si raz zadovazim steniatko, nevyvinie sa spravne, pretoze potrebuju specialnu starostlivost v obdobi rastu a vyzivu ... rovnako mam strach zo zlej skusenosti s chovatelom a prave pre to vsetko chcem nadviazat kontakty s niektorymi poprednymi chovatelmi, aby som potom nemusela mat z takychto veci starost a vedela by som, ze sa na nich mozem kedykolvek obratit.
Na psoch sa mi nepaci jedna vec, ktora je vsak pre ne asi ta najprirodzenejsia hoci u kazdeho inak intenzivna a casto nesuvisi s tym, ci bolo pri vycviku viac alebo menej nanho pritlacene ...
ze ak chytia stopu, tak ju sleduju na zaklade svojich loveckych instinktov a casto sa stava (najma u jazvecikov ma to vzdy nazlosti, no treba si uvedomit, ze je to pre ne prirodzene a netmozno sa na ne zlostit, avsak za neuosluchnutie ich treba potrestat)ze stopu sleduju vytrvale a nevracaju sa na volanie . Stalo sa mi ze som raz cakala na jazvecika okolo 3/4 hod - hodiny na navrat za intenzivneho volania a privolavania pistalkou, a kedze som nemala na vyber, musela som sa ho vybrat hladat, co sa najkoniec podarilo a samozrejme, patricne ho potrestat(potom uz cestou domov sekal dobrotu:D).
A prave toho sa bojim u vlkodavov, ze budu tak odbiehat a nereagovat na volanie a viem, ze s vycvikom to nema vela spolocne, pretoze su to psy a v prvom rade lovci. Ale napriklad u kokerspanielov sa mi to nestava, vzdy sa otoci ak chyti stopu a vrati sa ked ho zavolam(preto ze su to sliedice a zver nadhanaju na strelca, co maju v genoch od minulosti, ked na to boli predurceni a v postate su aj teraz, hoci sa mi nepaci ze sa stavaju len domacimi maznacikmi a obetami mody).
Teda neviem, ako je to s vlkodavmi v tomto pripade, dufam, ze zver nahnaju menej intenzivne, hoci su to vytrvali bezci - chrty, no len na kratke vzdialenosti. Lutujem len jednu vec a to, ze nikto v okoli ho nechova :(

dedy

saoirse, som rada, ze nie si len nejake decko co si zmyslelo "chcem psa! tu a teraz", a dokonca taku "obludu" , ale ze studujes, zaujimas sa, to sa ceni a podla mna ti to urcite pomoze. ak mas moznost, chod na vystavy a informuj sa co najviac, bude to pre teba len plus :)
bez PP by som take velke psiska ani nekupovala zo zdravotneho hladiska (klby a podobne)
podla mna ani tak nejde o velkost psa, ale skor o povahu, neviem povahovo akych psov mate doma, ale niektore polovne psy byvaju dost tvrdohlave

saoirse

Dedy, srdecna vdaka za radu a zaujem, som rada, ze ma chapes :)
Tak si to teda naozaj necham do buducna, viem, ako dlho zhruba ziju a dost sa o toto plemeno zaujimam ci uz citanim literatury alebo citanim roznych nazorov a rad chovatelov na internete ... predsalen bude mudrejsie, ked budem mat na psa tychto rozmerov dost casu a myslim, ze je lepsie si to planovat, nez sa spontanne rozhodnut a potom to olutovat, treba zvazit vsetko, hlavne ak sa jedna o tak financne narocneho psa. Povodne som rozmyslala na psa bez PP ale ak uz mam obetovat tie peniaze, tak urcite nech je to pes zdravy, cistokrvny a bez dedicnych vad, schopny viest zivot nielen domaceho maznacika, ale aj pracovneho psa(samozrejme, viem, ze vlkodavov nemozno prilisne fyzicky zatazovat, hlavne ak su mladi a stari). Jednoducho by som chcela aby to bol pes, s ktorym by som sa zabavila, rozumela si s nim, a navzajom by sme sa doplnali :) Myslim, ze s vychovou problem nebude, od mala som vyrastala so psami, takze si dovolim tvrdit, ze dokazem pochopit ich nalady a rozumiet ich reci, takze sa nebojim, ze by mohli v tomto vzniknut problemy. Co sa tyka vycviku, zacinala som pri malych jazvecikoch :D Ale vacsinou to bolo tak, ze som odpozerala od ocina, ktory je polovnik a skuseny s chovom psov malych a strednych rozmerov, ako ich spravne vychovavat, doma mame oddaneho jazvecika a kokerspaniela, kt. pocuvaju na povel, nie su agresivni, su velmi dobre vychovani a hlavne su stastni :) v minulosti sme mali mnozstvo plemien psov (stavace, boxera, farbiarov ..)a kedze ovladanie vlkodava je stredne narocne(?)trufam si povedat, ze by som to s pomocou zvladla. Nemecka doga sa mi taktiez paci, ale jej povaha ... nic pre mna a urcite je to pes narocnejsi na vycvik a naozaj si nan netrufam. Pojdem sa pozriet na najblizsiu vystavu psov v nitre ci v bratislave , myslim ze aj na jesen daka bude a samozrejme, hlavne mrknem vlkodavov a skusim sa aj chovatelov popytat na ich nazory. heh, ked som s tymto nedavno nasich rodicov oboznamila, mamina mi povedala, ze k promociam mi ho kupi, ale starat sa budem onho ja :DDDD

dedy

saoirse, v teme labrador riesime skor vycvikove problemy :)
mas 15, vlkodlavy ziju tak 6-8rokov, to budes mat 21-23 (+- mozno viac alebo menej) ja by som si to odlozila az po skole,lebo v case ked budes na VS kto sa o psa bude starat? a az ked si najdes dobre platenu robotu aby si ho uzivila, tak si ho kup, dalej zvaz ci ho dokazes vychovat, je to velke plemeno a chyby vo vycviku budu dost viditelne
AKYCH MAS TERAZ PSOV?
ja tiez planujem jedneho z obrov(nemecku dogu alebo vlkodlava), ale hodne do buducna

saoirse

nellynka, ale ti su zevraj dost zakerni :DDDD a neviem, ci by vlkodavovi stacilo tych par gramov psacich na veceru :DD

nellynka

kup si zatial srncieho ratlika, toho mozes nosit aj v kabelke na prednasky. potom ho das zozrat vlkodlavovi na veceru.

Textová Inzercia

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Irsky vlkodav - Fórum - ZDRAVIE.sk