Železo

jancecka

moja sestra, keĎ bola malá, bola často chorá, zistili jej nedostatok železa a doktorka jej odporučila jesť zavárané ríbezle aj tú štavu, všetko zjesť, za deň kázala 7decový pohár, ale neviem čo je na tom pravdy

mirka 23

RNG, Easy iron sa dá zohnať ešte v tvojom obchode? Hľadala som to na nete aj od iných výrobcov, ale nenašla som nič, čo by bolo dostupné aj na Slovensku. Našla som internetový obchod, kde predávajú aj výrobky Puritan's Pride, ale bolo ich asi len 10 a yväčša to bol vit. C, žiadne želeyo, ani vit. B

RNG

chilly, riasy su plnohodnotne superjedlo, rozhodne lepsie, ako izolovane doplnky, len ich na ucinnost treba zobrat dost(5+ gramov denne)

RNG

actiferin ma sice cv popise, ze je siran zeleznaty vyborne absorbovatelny, ale jeho polcas rozpadu(vylucenie) z tela je nizky a pre to pravdepodobnost zabudovania tak isto nizka.A spominane vitaminy skupiny B tam nie su.
Odporucam skor Easy Iron(vyrobok firmy NBTY predavany pod roznymi maloobchdnymi sietami(Holland and Barrett, Puritan's Pride, Good and Natural, GNC, Natures Bounty atd), ktory ma zelezo vo forme glycinatu(viazane na aminokyselinu priamo) a potrebne B vitaminy.Mnozstvo elementarneho zeleza je tam 28 mg na tabletku.

velvet

ahoj aj ja ho mam strasne malo... hemoglobin mi uz stupol zo 65 na 109 ale zelezo nie a nie hore.. .
Avsak z vlastnych skusenosti ti mozem odporucit .. najma hroznovu stavu bez pridaneho cukru, cervenu cviklu (ble :-) ), trstinovu melasu.
Inak si zelezo doplnam tabletkami ... najskor maltofer.. je cumlaci... a velmi mi nechutil navyse som mala po nom hnede zuby a vsade som to mala nalepe:-o .. presla som na aktiferin.

RNG

taze, ked je zelezo v takych mnozstvach v tolko potravinach, nizky hemoglobin je pravdepodobne nie z nedostatku zeleza v potrave, ale inych potrebnych latok na tvorenie hemoglobinu(B-6, B-12, Kyselina listova,med,rozne aminokyseliny)
Specialne B-12 sa cez zaludok prakticky nedostane, tam sa znici kyselinami.
V tele sa vytvara posobenim probiotik v crevach, takze poskodena flora alebo zle travenie po viac tyzdnoch vedu ku chudokrvnosti. Zasoba B-12 v peceni(15 mg) sa totiz za par mesiacov vycerpa a ked sa v crevach nevytvori dalsi, odzrkadli sa to na chudokrvnosti.
Napravenie travenia(ennzymi, betain HCl a probiotika) je sposob, ako sa z toho dostat, aj z hromady inych problemov.
Na rychle zvysenie hemoglobinu treba brat doplnok na to navrhnuty, ktory obsahuje aj formu zeleza lahko absorbovatelnu s dlhym polcasom zivota v tele, aj s potrebnymi B-vitaminami.
Niekedy to rychle zvysenie je nevyhnutne, lebo bez dostatku hemoglobinu je telo znacne oslabene.

SHAKTI

Potravina Fe mg/kg
Riasy 530,0
Pivné kvasnice 176,0
Pel 90,0
orechy, semená Fe mg/kg
Sezamové semienka 100,0
Pistácie 73,0
Slnečnicové semienka 70,0
Piniové jadrá 52,0
Mandle 41,0
Orechy 21,0
obiloviny Fe mg/kg
Sójová múka 120,0
Ryža lúpaná 28,0
Pšenice 43,0
Ovsené vločky 36,0
Ovos 45,0
Múka ražná vysoko mletá 48,0
Múka pšeničná hr. 21,0
Kukuričné zrno 24,0
strukoviny Fe mg/kg
Biele fazule 76,0
Šošovica 70,0
Fazule 60,0
Hrach 50,0
Bôby 48,0
Zelený hrášok 19,0
Zelené fazulky 13,0
zelenina Fe mg/kg
Špenát 50,0
Pór 28,0
Zemiaky 13,0
Špargľa 11,0
Kel 10,0
Huby (žampiony) 9,5
Mrkva 7,5
Kapusta 7,0
Rajčiaky 5,0
Cibuľa 4,0
ovocie Fe mg/kg
Maliny 10,0
Broskyne 9,5
Jahody 9,0
Figy 7,0
Čučoriedky 7,0
Avokádo 6,0
Marhule 6,0
Hrozno 5,0
Pomaranče 5,0
Slivky 4,0
Jablka 3,0
mäso, vajcia Fe mg/kg
Hovädzia pečeň 90,0
Hovädzie mäso 27,5
Jahňačie mäso 20,0
Bravčové mäso 17,5
Vajce 17,0
Tuniak v oleji 12,0
Kuracie mäso 10,0
mlieko, syry Fe mg/kg
Polotučný syr 10,0
Syr ementál 9,0
Kravské mlieko 2,0
Jogurt 1,0

potraviny bohaté na vitamíny a železo:

*
Zelenina a strukoviny: sú základom pre prísun kyseliny listovej, najmä v surovej forme. Cvikla, šošovica, hrášok, bôb, sója sú bohaté na železo.
*
„Oriešky“: pistácie a slnečnicové semienka sú bohaté na železo a hoci neobsahujú veľa vitamínu B12 a kyseliny listovej, majú podiel prakticky všetkých ostatných vitamínov, a preto by mali byť súčasťou každej diéty.
*
Obilniny: vo všeobecnosti majú dostatočný obsah železa, najmä ovos a obilninové vločky, hlavne kukuričné.
*
Mäso: je jediný známy zdroj vitamínu B12. Z tohto dôvodu prísni vegetariáni musia užívať umelé náhrady tohto vitamínu (je zvláštne, že jedinci, ktorí považujú za prirodzené konzumovať len rastlinnú potravu, nakoniec bez problémov užívajú laboratórne pripravené vitamínové prípravky). Na železo sú najbohatšie jedlá a mäsá s najvyšším obsahom „krvi”, ako jaternica, pečeň (aj pečeňové paštéty) a vo všeobecnosti mäso lovnej zveri, ak zastrelený kus pred smrťou veľmi nekrvácal.
*
Ryby a morské živočíchy: slávka jedlá a srdcovky sú bohaté na železo (vo všeobecnosti to platí pre všetky „plody mora“.
*
Ďalšie potraviny: slimáky a vaječný žĺtok tiež dodávajú organizmu dostatočné množstvo tohto kovu.

Vela zeleza okrem spenatu obsahuje listova zelenina, soja, vnutornosti, kakao, orechy, kokos.