Problem s pravopisom

kkkkkk

,ziadna dlzne ziadne y a i !!!!kedy konecne sa prestane pisat diakritika. Ale uz sa dobre casy blizia..aspon na nete.a blbci nebudu mat co robit

baby

pridam sa do hadky... je to rodina Nováková, ale ked napises Novákova rodina (privlastnujes) tak vtedy je to na konci krátke a... neviem co sa tu nad tym vzrusujete...

jajka001

ak to berieš ako celok, tak je to rodina Nováková. ak to berieš tak že je to rodina pána Nováka, čiže to privlastnuješ jemu, tak je to rodina Novákova. Akože toho pána Nováka.

usiko

No, v skole nas ucili, ze je to rodina Novákova, presne z toho dovodu, zr rodinu privlastnujeme Novakovi. Presne si to pamatam...ale odvtedy sa zmenili nejake pravidla, a neviem, ci aj nie toto....mam 30 rokov, tak to bolo velmi davno....sorry...ale urcite si to pamatam presne, pretoze vzdy ked pisem adresy, nejakym rodinam, tak na to myslim a viem, ze to porusujem...ale s dlznom sa mi to paci viac....

fraisee

takto: "rodina Nova`kova`" ale "Nova`kova rodina".. dlhe a sa nepouziva v pripade, ked sa privlastnuje, lebo ide o privlastnovacie prid. meno, a to sa nepise s dlhou samohlaskou.
dlhe a sa pise ked sa neprivlastnuje, v tomto pripade je to teda vztahove pridavne meno.
a potom je este jedna skupina a sice akostne prid. mena, kto sa daju stupnovat.
1. stupen zs.

miselka

takze s dlhym sa pise ked oslovujes celu rodinu, vsetkych clenov z rodiny..s kratkym davas vtedy ked privlastnujes, dam aj iny priklad napr. Jožova rodina, Novákova rodina..chapes?? neviem ci to este inak vysvetlit

joni_

ahoj, no dik za snahu, napisala som to vtedy s dlhym
miselka mozes kludne napisat kedy sa to pise s dlhym a kedy s kratkym, lebo to ja nikdy neviem :)

miselka

co tu utocite na mna..jasne ze je to s dlhym a, co ste robili na hodinach slovenciny, ak chcete tak vam aj rozoberiem kedy sa pouziva kratke a kedy dlhe