dvojrohá maternica

adulik

vždy sa snažím nájsť skôr odpoveď samá a až potom sa pýtam, keď si dáš do google tvoj problém, tak dostaneš aj odpoveď na svoju otázku :)

ja som ti našla toto:

MUDr. Jana Černáková:
Neviem, ci sa mi podari nazorne vysvetlit o co ide, bez moznosti kreslit. Uterus bicornis, alebo dvojroha maternica, je najlahsim vyvojovym stupnom celej skupiny vyvojovych chyb maternice, je to vlastne len akasi odchylka od normalneho vyvoja, ktora moze byt pricinou neuspechov s tehotenstvom, ale takisto nemusi znamenat nic, obrazne povedane: zena s tromi detmi nemusi mat ani tusenie, ze ma takuto odchylku. Skuste si predstavit maternicu ako trojuholnik postaveny na na jeden spic, vrchol. Strana oproti tomuto vrcholu sa nazyva dno maternice /fundus/ a predstavte si, ze by ste prstom zatlacili zvonku do stredu tohoto dna smerom k k vrcholu, na ktorom trojuholnik stoji, vznikne preliacenina. Dva utvary - nalavo a napravo od preliaceniny- by sme mohli nazvat rohmi, z toho je ten nazov-dvojroha maternica. Ak by sme pokracovali a pritlacili stred tejto strany-dna az k vrcholu trojuholnika, vznikli by dva samostatne utvary a to je krajna podoba tejto vyvojovej odchylky nazyvana uterus duplex, zdvojena maternica.