Traviace problemy a nafukovanie

Príspevok v téme: Traviace problemy a nafukovanie
danusa

Dobry den,mate tie iste problemy ako ja?
- nafuknute brucho kazdy den
- naduvanie
- bolesti v lavom boku pri vystupe zaludka do criev
- zachyteny vietor v crevach, ktory sa neda dostat vonku a bolesti?

Ked ano, rada by som o Vas vedela, ako to riesite. Ja uz neviem, ako postupovat. Bolo mi povedanie, ze mam zacat s jogou na relaxaciu. Zacala som. Je to super vec, ale nepomaha to na zaludok. Kupovala som drahe traviace enzymy na rozkladanie jedla - nepomaha. Nejem ziadne potraviny, ktore vzbudzuju nafukovanie - strukoviny, jablka, banany, kapustu ... Vzhadom na to, ze pracujem (sedave zamestnanie - co je asi aj problem), tak sa snazim jest co najmenej, lebo nie je to prijemne ked ste v praci. Bola som aj na vysetrenie zaludka - vsetko OK. Bolo mi povedane, ze ma crevne problemy psychosomatickeho povodu a ze sa to neda liecit tabletkami. Tak ako? Uz neviem co mam so sebou robit. Uz sa chcem citit normalne, bez toho, aby som sa obavala nieco jest v praci, alebo ked idem na veceru alebo vonku. Co viac, ked je ten vietor zachyteny v crevach a nemoze sa dost vonku, tak to vydava taky cudny zvuk - a je to dost hlucne, znie to akoby som "vypustala vietor". Je to dost trapne najma v robote, ked tu sedim cely den v kancelarii alebo hocikde inde s cudzimi ludmi. Nemam nadvahu, zdravo jem, cvicim skoro kazdy den. No uz neviem. Pomozte, prosim. Dik.

Severka

Chcem poradiť všetkým, ktorí si sťažujú na nafukovanie, plynnatosť, zápchu a pod., aby si v lekárni kúpili vlákninu "Psyllium" nie inú. Je to zázračný bilinný liek na tieto problémy, a nikto z lekárov vám to neporadí, nevedia poradiť. Okrem toho existujú jednoduché jogové cviky na brucho a črevá, dá sa to nájsť na internete. Probiotiká spolu s prebiotikami je treba tiež krátkodobo užívať. Pozor Psyllium je vláknina a treba začať len s malou dávkou (lepšie večer doma), lebo inak účinkuje ako silné preháňadlo. Problém nafukovania sa vyskytne často po úžívaní antibiotík alebo iných liekov napr. Ibalgin a pri nedostatočnom vyprázdňovaní čriev.

spiny

Zdravim,chcela by som reagovat na vas prispevok.Zazivam takmer to iste.Mam 23 rokov,tieto problemy mi trvaju uz asi piaty rok.Spociatku sa to este ako tak dalo zniest,no teraz sa to neda vydrzat. Bola som na vysetrenie u gastroenterologa,ktory ma poslal na kolonoskopiu....moooc neprijemne vysetrenie.dalej ma poslal na vysetrenie CT kde mi povedali z vysledkov,ze mam dlhsie hrube crevo.V nicom mi to nepomohlo,problemy trvaju aj nadalej,strasne ma naduva,mam neznesitelne krce.Studujem a kazdy den som v skole.Je to naozaj neznesitelne pre mna,ked to musim trpiet takmer kazdy den.Tiez uz neviem co by som mala resp.nemala zjest alebo vypit aby som mala uz konecne normalne travenie a citila sa OK

darkangel666

ahojte uz par tyzdnov ma boli chrbat a z toho ma zrejme aj picha pod hrudnou kostou.teraz vasak nastali take problemy za v lavom aj v pravom boku mam strasne bolesti zhorsi sa to ked lezim na boku vystrelu je to az pod rebra na oboch stranach.mam problemy s travenim striedanie hnacky a zapchy a je mi casto nazvracanie ale neviem ci to s tym suvisi.bojim sa ci to neni slezina a pecen. mozno vsak je to od chrbta.a etse ze casto byvam chora a tento rok beriem uz 5te antibiotika

RNG

Adam, Pancreolan obsahuje 220 mg pankreatinu, co je zivocisny vytazok z pankreasu.
Pancreatin a ine enzymi(rastlinne a fungalne) su castou roznych enzymatickych zmesi, co som tu casto odporucal(samozrejme trochu silnejsie verzie, s obsahmi mnohonasobne ucinnejsimi ako pancreolan, naviac schvalene ako potravinove doplnky, nie ako lieky)Pozri napr na -odkaz odstránený- pod temou enzymi, tam som ich zopar uviedol.
Tie bylinky su mozno celkom ucinne, ale ani oni nemaju trvaly ucinok, ucinkuju len vtedy, ked ich beries(ak vobec ucinkuju a nie je to len vec viery v bylinky).
Ale ja potrebujem "klinicky ucinok", nie "mozna" takze ich zacnem brat v odporucenych davkach a podla moznosti v kvalite "standardizovane" kde su ucinne latky presne stanovene, nie len nahodne sa nachadzajuce v az ked mi to poradia moje lekarske zdroje, ktore sa zaoberaju hlavne s prirodnymi latkami a tieto bezne uz maju pravdepodobne davno presetrene.
Inac je v bylinach velmi sa meniaci obsah, podla toho kde rastu, kedy boli zbierane, ako boli susene alebo inac pripravene.
Ja idem ale za skor viac "zarucenym" ucinkom, nez nahodnym.
Ja nechavam experimentaciu podla moznosti odbornikom, lekarom a mikrobiologom, ja nie som pokusna mys.

AdamKrt

damian:

diky, vody pijem pomenej, ale v poslednej dobe sa uz snazim to kontrolovat. Rano si napustim 1.5L flasu a casto popijam. Stiahnem ju do obeda /zvacsa/ a po obede nacnem druhu. Ale na to mnozstvo, zo zjem, je to asi malo.

Inak, myslel som, ze zo stresu je skor viac kyseliny. Stresu je dost, to je pravda :)

AdamKrt

RNG: narazas na Betain HCL ? Nevedel som, ze to je z repy kysly vytazok. Druha vec je, ze preco sa to potom u nas nepredava bezne a lekari to nepredpisuju.

Ti bylinky sa pouzivaju na liecenie uz starocia, takze ich ucinok bol preskumany.

Nikto nehovori, ze to ma brat nonstop /palinu urcite nie a ani radsej ani vachtu/. Ale jablcnik je v pohode.

Rozdiel je v tom - ze pridavanim kyseliny, neriesis podstatu problemu /a asi sa zhodneme, ze preferujeme riesenie pravej podstaty problemu/.

Lieky liecia vzdy nieco konkretne a maju vacsinou silne negativny efekt na vselico ine. U byliniek su tieto ucinky slabsie, ale dlhotrvajucejsie. Vsetko treba s mierou. Ked si doplnujes kyselinu, tak iba davas telu, to co nema.

Ale tieto bylinky nielenze reguluju casto kyslost zaludka, ale posobia aj na pecen /caste to dnes ochorenie/, ci oblicky, alebo zlcnik. A tvorba zlce byva to, coho ked je nedostatok, tak sa aj kyselin tvori menej a horsie travi. Napr. ked som mal problem so zlcnikom, dal som si Pankreolan /robia ho z vytazku nejakej rastlinky/ a to cloveku zacne tak pekne travit, ze sa az divi a prestane aj zlcnik boliet /ten liek pomaha a nezastavuje oblbovanim bolest/. Nechcem vsak jest lieky na symtomy.

Ak by sa preliecil zlcnik, moze sa tvorba zlce dostat do normalu, co spusti normalne travenie a produkciu kyselin, zaludocnych stiav. A netrebalo by nonstop dodavat kyselinu zaludku.

Este by sa mozno dalu urobit aj v potrave nieco ine:
- jest viac mliecnokvasenej zeleniny. Napr. mliecnekvasena kapusta /alias sudova/, calamada, alebo Kim Chi salaty. Byvaju kysle, prospievaju zaludku svojou kyslostou, ale aj prospesnymi mikroorganizmami.

Ved ked si to zoberieme, tak v minulosti Slovensko zilo zemiakmi a kapustou... Dnes je toho uz pomenej.

damian

AdamKrt, nedostatok zaludocnej kyseliny moze byt sposobeny okrem ineho aj nedostatkom vody v tele a stresom. Pijes vody denne.

RNG

adam, hovoris o cajoch z roznych bylin ako napravu, ale kysly vytazok z cukrovej repy ti nesedi.
Nuz o tych bylinach neviem dokopy nic, len co bylinkari hovoria. Ich aktivne latky su nedostatocne preskumane lekarmi(okrem paliny, ktora obsahuje artemisinin a estragonu na prichucovanie octov)) a caje z nich bez urcenia davky a aktivnych latok mozu ale povacsine nemusia byt klinicky ucinne, mozno pomozu a povacsine nie.
Dokonca som si nie isty, ci si zasluzia vobec byt zaradene do kategorie potravinovych doplnkov, lebo nie je iste, ci nemaju nejake skodlive nasledky. Je plno bylin, ktore maju skodlive ucinky, nie vsetko z prirody je neskodne.
Nikde nevidim ziadne lekarske studie, kolko z ktorej byliny treba na posilnenie vyroby zaludocnej kyseliny parietalnymi bunkami.
Mozno niekto na to nieco najde klinicky ucinne, ale zatial si ich budem doplnat kyslym vytazkom z repy podla potreby.