Sex a depresia

Príspevok v téme: Sex a depresia
pedro

Dobry vecer,

Mam 31 rokov a uz nejaky cas sa liecim na depresiu, uzivam Cipralex. Mam pocit, ze v beznych oblastiach zivota mi depresia ustupuje a liecba zabera, ale vobec nemam chut na sex a mam pocit, nemam z neho pozitok. Neviem ci je to sposobene depresiou alebo liekami. Mam strach, ze mi kvoli tomu stroskota vztah s priatelkou, pretoze sa snazim sexu stale vyhybat. Ked sa ale k tomu snazim prinutit, tak to nie je ono, nedokazem sa tak vzrusit a mam aj problem dosiahnut erekciu. Mysilm, ze sa to cele uzatvara do kruhu a zhorsuje mi to samotnu depresiu. Vedel by mi niekto poradit? Dakujem

marquez

Mozem ti povedat z vlastnej skusenosti,ze ked som napr.bral niekolko mesiacov Efectin/ucinna latka venlafaxin/,tak som po cely cas nemohol ani ejakulovat a ani som nemal zaujem o sex.Takze niektore AD uplne a na dlhy cas zablokuju sexualne funkcie,co je vsak horsie,aj po ich vysadeni trva tento proces a moze na cele roky uplne potlacit prirodzenu sexualnu ziadostivost.Odporuca sa kombinovat antidepresiva s Viagrou alebo aspon s Ginkom.Len nie s lubovnikom bodkovanym!

pedro

Dakujem za radu, skusim teda najskor zmenit antidepresiva na niektore, z tych, co maju minimalny ucinok na sexualnu aktivitu. Myslite, ze by mohli pomoct aj nejake pripravky ako su arginin, Tribulus Terrestris alebo Erefit? Ja si myslim,ze asi ani nie ked problem je skor v hlave.... Ako sa vlastne vo seobecnosti riesi tento problem pri depresii lebo si myslim, ze tento vedlajsi efekt liecby depresiu este zhorsuje. Myslite ze to trva pocas celej liecby alebo to po nejakom case prestane?

marquez

U depresie si na sexuálnu dysfunkciu sťažuje až 70% postihnutých, zvlášť na zníženie libida. Muži trpia sexuálnou dysfunkciou v súvislosti s depresiou a antidepresívami častejšie ako ženy, za to u žien býva závažnejšia. U depresívnych, kde sexuálna dysfunkcia pred nasadením antidepresív nebola prítomná, sa rozvíja po nasadení serotonergných preparátov (SSRI, venlafaxin, clomipramin) u 58-73%. Rada substancií, psychotropných i nepsychotropných, ovplyvňuje rovnako sexuálne fungovanie. U viac než 100 interných
liekov sú tieto efekty popísané (antihypertenziva, steroidy, antihystaminika apod). Taktiež alkohol a iné látky negatívne ovplyvňujú tieto funkcie. Antidepresíva, zvlášť tricyklické, SSRI, IMAO, SNRI ovplyvňujú
sexuálne fungovanie vo všetkých fázach cyklu sexuálnej reakcie. Mechanizmus týchto účinkov súvisí s mechanizmom účinkov liekov, týka sa hormonálnych zmien, narušenia adrenergno-cholinergnej rovnováhy, periferného a - adrenergného antagonizmu, inhibiciu oxidu dusnatého, serotonergnú aktiváciu. Zo starších antidepresív nezhoršuje sexuálne fungovanie moclobemid. Tri novšie antidepresíva majú minimálny vplyv na sexuálne fungovanie; ide o bupropion, mirtazapin a nefazodon

marquez

Mal som podobny problem ako ty.Vecsina antidepresiv sposobuje nezaujem o sex,resp.znizene libido.Taktiez po mnohych nemoze muz ani ejakulovat.Skus poziadat o zmenu lieku.Ja napr.beriem Setralin,ten aspon na mna nema az take negativne ucinky ako tebou spominany Cipralex.Na druhej strane,ked ma clovek depresiu,aj ona sama sposobuje stratu zaujmu o sex,takze aj keby si lieky uplne vysadil,nepomohlo by ti to.

kornika

urcite by som sa poradila s lekarom, ale je viac nez iste, ze prave tabletky sposobuju to, ze nie je chut na sex. tym ze trpis depresiami, tabletky pomahaju potlacat urcite hormony v tele a moze byt, ze potlacaju aj chut na sex.
ja som hodne mlada a tiez som brala nejake tabletky na depky a ukludnenie, a sama som citila, ze som ina ako predtym. bola som lenivajsia, na sport som vobec nemala chut, a pritom som predtym sportovala denno denne. tabletky som prestala brat a k sportu som sa postupne vratila. nie je to to iste, ale princip je rovnaky.