Vyriesi to utek z domu?

Príspevok v téme: Vyriesi to utek z domu?
karolkaa

ahojte.mam jeden problem s mojimi rodicmi mam 17 a oni ma nechcu pustit nikam do 22:00..je to strasne pretoze vsetci uz chodia na diskoteky von,mne dokonca nedovolia spavat ani u kamaratiek.no proste nic..ak pridem o 5 min neskor domov mama ma uz vyzera z okna je to na zblaznenie..a ked sa s nimi o tom chcem rozpravat tak mi povedia ze prtoste nemozem a hotovo!je to strasne vsak som mlada baba z blavy my tym zijeme vsetci moji kamarati..len ja tvrdnem doma,len aby mama bola spokojna aj s otcom ze ich 17 rovcna dcerenka je doma...a pritom som ich v minulosti nikdy nesklamala..vseci ma nahovaraju aby som jednoducho odisla z domu vecer ze akoze idem ku kamoske a o tekej 22:00 by som im zavolala ze s kym som a ze sa nevratim dnes vecer domov ale az o takej3:00 napr..ze u nich to tak fungovala ze rodicia im najprv strasne vynadali ale ze si casom zvykli..mimoch za polroka mam 18..cize uz nesom nejake pojasene male decko..len ja sa bojim aby som nedopadla zle...co vy na to?ja uz nevladzem ked sa s nimi nemozem rozpravat o nicom inom ako o skole.......

43

karolka,ja ti napišem ako som tovidela ja ako mamina.robila som presne to iste ako tvoji rodičia.nikde sme nechceli našu dceru pustit vo večernych hodinach.velmi sme sa o nu bali a tonie kvoli nej samotnej.bola vzorne dieta,chodila na osemročne gymnazium,učila sa na same jednotky a v podstate ani nejako moc von nechodila,lenked tak na anglinu alebo na volejbal.jedno poobedie mi zavolali že mojudceru odviezla rychla zachranna služba do nemocnice v bezvedomi.skoro som s azblaznila,lebo vobec mi nepovedali prečo a čo sa stalo.rychle sm esli do nemocnice a tam sme sa dozvedeli,že naša dcera sa tak opila,ze bola otravena alkoholom.na štasti evšetko skončilo dobre.na druhy den ked sme ju prisli zobrat domov,tak sme obidve plakali.doma sme s adlho rozpravali a povedala nam a teda ajjej kamaratky,že chalani doniesli nejaku flasu doskoly a poobede oslavovali nieco tak si z askolou tu flasu vypili,nakolko nemali este ani 15 rokov a nasa dcera prvy krat pila,tak jej organizmus sa nevedel vysporiadat s takym mnozstvom.ak sme s ao nu bali pred tym,teraz sme sa bali este viac.kontrolovali sme ju non stop.ked mala 17 prisla domov vecer z angliny a hned si isla lahnut,isla som sa pozriet
co jej je a zistila som že pila.bola som z toho uplne hotova.neverila som svojim očiam.nemohla som sa s nou 3 dni rozpravat.stale som nad tym rozmyslala.potom sme sa posadili a chcela som od nej vediet co s adeje.povedala mi ,že aj tak ju nebudem pocuvat a aj tak si budeme stale rozpravat svoje.tento krat mi to nestacilo,bola som ticho a nechala som ju hovorit.povedala nam,ze ona uz ani enma kamaratov že vsetci niekam chodia a už ju ani nikam neolaju,lebo vedi aže ona nemoze.ale že jej poradili aby sa opila a utiekla.na utek nemala silu ale opit sa opila.bolo mi to strasne luto.luto ž esme nevideli ako sa trapi.povedala som jej že to čo urobila,nas velmi nepresvedcilo o tom že je rozumna a že neviem čijej este niekedy budeme moct verit.a ona nam povedala aby sme jej dali sancu.ze nas presvedci ze mozeme.pomaly sme zacali.bolo to pre mna velmi a naozaj velmi tazke.drzala som mobil v ruke do kedy neprisla.chodila domov na čas av poriadku.potom odisla na vyšku a už som nemala až taku možnost ju kontrolovat.je velmi šikovna,sme na nu velmi hrdi.pred nedavnom nam rozpravala prečo sa opila ked nemala este ani 15.vraj vsetci z tej flase pili tak pila aj ona.nemala na to žiadny iny zamer,len ten aby sa jej spoluziaci nesmiali ze je posero.potom uz ked si vypila,tak pila z hnevu na nas.ale az dnes si uvedomuje aka bola starsne blba.
vraj si nevie predstavitz ebytourobila jej dcera.no ,očividne dospela.
karolka nechcela som ti tymto dat navod ,čo mas urobit a prosim ta ani to tak nerob.prave naopak,chcela som ti tymto povedat,že coklovek urobis hlupeho,budete to este horsie.az potom ta zacnu rodicia kontrolovat a nedaju ti dychat.skus znova a znova rozpravat s mamou,nic netlac na silu,ona musi najprv pochopit ze si rozumna a ze nepodlahnes vonku nastarham.nie je nic horsieho ako ked drzi niekto niekoho v klietke a potom ho vypusti.vsetko chce dohnat a vsetko chce vyskusat.toto musi tvoja mamnina pochopit.raz pride cas ked budes vonku bez nej a budes to musiet zvladnut a to musi prist postupne.
ale celym tymto mojim pribehom som chcela vlastne poukazat na to,ze deti mozu vyparatit nieco nielen vo vecernych hodinach.je absurdne si mysliet ze sa to moze stat len vecer.ked ti veria cez den ,mali by ti verit aj vecer.a ak si myslia ze na teba cihaju nastrahy,tak oni su tam stale.mozno len jedna rada,nechaj otvorenu tuto starnku na pc a mama si ju mozno precita a pochopi.skoda že som nemala ja taku moznost.

karolkaa

a este nieco..ja viem ze mne veria ale oni neveria okolitemu svetu..ale to nikto!nic sa nevyriesi tym ze ma nikam nepustia akurat si ma proti sebe postvu...a to teraz ma nikdy nikam akoze nepustia?sak ten svet bude zly stale a odjakziva aj bol!!!!
oni sa boja aby sa mi nieco nestalo.ok,to beriem ale je to uz prilis..aby ked meskam 5 minut tak ma vyzerala z okna???a pozerla ci som prisla autobusom alebo s niekym...ale osobne sa ma nikdy nesytali ze ci mam neikoho..nic..iba ze sa mam viac ucit..a to dookola..a niesom jedinacik

karolkaa

dakujem vsetkym za nazory..ale ono to je tak ze poznaju mojich kamaratov..mam ludi kt by ma odviezli odtial az k domu..dokanca sa nasi bavia s ich rodicmi a vsetko je ok..maju super vztahy az na to ze ich rodicia suhlasia s tym aby chodili na disky..ale ja nechcem moc chodit na disky to ma uz preslo ja si chcem posediet v nejakom normalnom bare s drinkom a super kamosmi ziadne ozieracky..a nikdy by som nesla sama!nikdy vzdy by sme boli aspon 5..a mam kamaratov kt aby& ma mohli odviezt tak by vstali aj o 2 v noci..cize problem v tomto nieje..a ja by som sa s mojimi rodicmi velmi rada porozpravala ale nejde to oni proste nechcu povedia si svoje ze proste nemozem a koniec..a ked sa ich spytam preco tak mi povedia ze mam drzat hubu..koniec..ja by som sa s nimi rada porozpravala ale nejde to!proste musim cakat,asi...je to strasne ale niektory to nechapu

martinka15

ahoj.tak najprv ti odpoviem na hlavnu otazku, utekom a neohlasenym neskorim prichodom nic nevyriesis. Ja, na to ze som jedinacik som to az take prisne nemala. Stale som mala vecierku tak do desiatej,ked som bola starsia aj do jedenastej. Samozrejme ale cez tyzden som sa neflakala tak dlho. Chodila som na diskoteky ked som mala 16, 17, ale to nasi stale vedeli ze idem na disku a s kym idem a kto ma dovedie domov, vtedy mi neprikazovali kedy mam prist, ale nemysli si zas ze som chodila kazdy vikend. Kedze som z maleho mesta, casto som dosla aj sama peso, co sa sice mame nepacilo. Aj ked teraz sa viac bojim chodit sama peso ako kedysi, asi vidim svet inak. A podotykam ze nikdy som sa na tychto akciach neopijala, dostala som stovku vreckove a bolo, dve koly, vstupne a nic som nepila nie ako niektore detiska blbe. Ked som si nasla priatela vela veci sa zmenilo, s nim som mala povolene dokedy som chcela. Hlavne ked som oslavila 18tku, ak som sla s nim, mohla som dojst aj nadranom. Aj teraz ked dojdem na vikend tak sa ma stale pytaju kam idem von a kedy pridem a mama sa boji ked idem na disku a to mam 22. Ak poviem ze idem s priatelom vsetko je OK :-) Inak si tiez myslim ze Blava neni prave najbezpecnejsie mesto. Zijem tam uz nejaku chvilocku a v noci nikdy nechodim sama, stale si vezmem taxik. Dobre by bolo mat kamaratku co byva blizko alebo chalana co ta dovedie domov ku dveram a vasi budu spokojni. A bud rada ze mas rodicov co sa o teba staraju a nie takych co ta nechaju sa flakat po nociach. Nemyslim si ze neveria tebe, ale neveria okolitemu svetu. Pozri mne sa raz stalo v blave, a to sme sli tri kamaratky vecer o jedenastej ze sa za nami rozbehol nejaky dedko opity. Raz sa mi zas stalo, s kamoskou sme sli do vecierky si nieco kupit a tiez nas nahanali nejaky opity chlapi dvaja. Chvalabohu sa ani v jednom pripade nic nestalo. uz dvakrat sa mi stalo ze ked som sla popri parku v petrzalke ze si tam nejake individuum honilo pero...takze aj ja si myslim ze strach tvojich rodicov je opravneny.

..........

možno sa ti to nebude páčiť,ale na jednej strane ich chápem. dnes nie je ľahké nechať "dieťa"(prepáč)behať (a práve v Blave mi to príde nebezpečné)po meste a diskotékach do rána.pre nich budeš dieťa aj v 30.a budú sa báť.Na druhej strane chápem aj teba,je to na nervy. ja by som na to išla asi tak,postupne pridávať čas,ale rozhodne nie hodiny naraz. zavolaj im pred 3/4 na 10, nech sa neboja,že budeš meškať 15-20 minút,lebo si na druhom konci mesta a skôr to nestihneš...nie že či môžeš,ale nestihneš a bodka.ked prideš,tak im to vysvetli nejako rozumne. inokedy povedz,že či nemôžeš prísť o pol hodinu neskôr,lebo aj tvoja kamoška,čo býva pri vás ide o pol 11 alebo11 domov,že by ste išli spolu,aby si sa netúlala sama aspoň sa nemusia báť.myslím,že "vymyslená kamoška s prísnymi rodičmi"by to tiež vyriešila.aj ona musí byť doma do 10,neskôr jej akože dovolia do pol11...ale pozor,nikdy neprídi neskôr ako im oznámiš,lebo prídu vyčitky,a si nespoľahlivá,nezodpovedná...držím palce. ešte niečo,nikdy neurob to že jednoducho prídeš bez ich vedomia o pár hodín neskôr,boja sa o teba a možno po toľkých rokoch čo ťa piplali na to majú nárok. strach o vlastné dieťa je neskutočný a rodiča privádza k neprimeraným reakciam

noonaa

ved tak som to myslela,nenapadloma utekat z domu akoze natrvalo :)))) aj tak sa mi to zda byt zbytocne, nicit tu doveru,co si vybudovala...skor donutiti rodicov na pokec,alebo uz nech pocka pol roka,potom to bude lahsie,ked bude mat 18

bisan

Ahoj karolkaa, viem si predstavit ako sa citis. I ked ja som to asi mala lahsie ako ty, mam starsiu sestru, pri ktorej som sa vzdy "zviezla". Rodicia vedeli, s kym idem von, chodila som na house party od cca 16 (striedmo). Myslim, ze tvoji rodicia by mali lepsie poznat tvojich kamaratov, potom by ta lahsie niekam pustili. Ja osobne by som to spravila asi tak, ze by som isla von a potom tesne pred 22 by som im zavolala, ze ci mozem ostat dlhsie, ze je super zabava a pod., pripadne by som dala k telefonu aj nejaku ukecanu a doveryhodne znejucu kamosku, ktora by ich tiez poprosila.. Keby to predsalen nezabralo, prisla by som aj tak o pol hodku neskor s vysvetlenim, ze tam bolo super a tak .. a stale by som im omielala, aka paradna zabava bola (tiez by som povedala, ze "skoda, ze si nie ste isti svojou vychovou a nedoverujete mi").. A urobila by som to takto vzdy.. a postupne by som cas predlzovala.. Ale asi by som neostala do 3:00 hned na prvy sup, to by bolo pre nich moc drsne. Skus to, drzim ti palce :)
Btw, nesuhlasim s predchadzajucimi prispevkami. V 17-19 ma clovek na vsetko trocha iny pohlad, veci berie s lahkostou, ale neznamena to, ze je nezodpovedny.. ja som zacala so zabavami trocha skor a skoncila som 2 vysoke skoly .. dokonca ani dieta som si nedala spravit :O hehe (moje rovesnicky ani na disky nemuseli chodit a vyspali sa s kadekym ;).. len chcem povedat, ze vyroky typu "nic ti neujde" su uplne odveci, pokial si zodpovedna, mas zdravy usudok a vies kde su urcite medze.. Pritom vsetkom vsak treba byt aj trochu tvrdohlava a ist si za svojim, v zivote sa ti to urcite zide :) ..Dufam, ze ti vsetko vyjde, daj potom vediet co a ako.. ;)