ziadna menstruacia

Príspevok v téme: ziadna menstruacia
sue83

Mam 25 rokov a nasledujuce problemy s menstruaciou. Ked beriem hormonalnu antikoncepciu menstruacia pride pravidelne a bez problemov, len co tabletky neberiem (napr. chcem pauzu) menstruacia sa nedostavi ani o 5 mesiacov. Co by ste poradili? (poprosim ziadne vyvolavacie injekcie a potom znovu tabletky, to som uz skusala, existuje nejaky liek na to?). Vdaka!

ludmila55

Dobry den.
Mam44 rokov a myom v maternici. Menstruaciu mam pravidelnu, no cykly sa mi skracuju. Mam velke bolesti v oblasti krizov 3 dni potom 2-3dni velmi silne krvacanie a 1 den velmi slabe a je po vsetkom.Minuly mesiac som navstivila gynekologa, poslal ma na USG a povedal mi ze mi zastavia menstruaciu. Dnes som bola na USG, potvrdili ten MYOM na maternici a v utorok mam ist pre vysledok k lekarovi. Prosim napiste mi ako sa zastavi menstruacia. Je to operativne? Uzivaju sa neake lieky? Som v Anglicku. Mam si to urobit tu, alebo ak sa vratim na Slovensko, mozno to este neako vydrzim.Vdaka za odpoved.Ludmila55

farmaceutka

sue, k zazracnym prostriedkom sa vyjadrit neviem, ale som skor skeptik... samozrejme ta vaha, to bol taky ilustracny priklad, len ako jeden z faktorov, ako som pisala, vobec nemusis mat PCO, ale nieco uplne ine. Bohuzial na dialku sa vysetrovat neda...

farmaceutka

No, syndrom PCO sa na sone da celkom dobre vidiet, je tam poznat tie zmeny na vajecnikoch, usporiadanie folikulov aj dalsie zmeny-hrbolaty povrch, hrubsia membrana na povrchu... Tym dokladnym sonom myslim nielen take posibrinkovanie hlavicou po bruchu chytro-chytro, ale skor doktora, co to sono naozaj vie robit a vie sa s tym pohrat. Su lekari, co si tie sona nahravaju a potom porovnavaju nalez pri dalsom vysetreni, ako sa vyvija.

naan

Ahoj, Sue. prepáč nebola som tu. Ktým prírodným prípravkom len toľko, že tie sa veru musia užívať dlhšie, to nie je cielený liek proti bolesti, ale ich úlohou je urobiť poriadok v organizme. Na menštruačné problémy má veľmi dobrý vplyv užívanie aloe vera s brúsnicami, ale tu konkrétne nemôžem písať názvy a firmu, ak chceš, napíš mi na akosinova@centrum.sk

lena77

sue - prezivam nieco velmi podobne ako ty, tie pocity, ze pridu kramy a nic... teraz nic uz 55 den, bola som u gyn - dala mi injekciu a hned zahlasila, ze "nasledne to budeme upravovat tabletkami" - to som odmietla, neviem presne co budem robit,ale ako tu bolo spomenute, HAK neriesi problem...

Farmaceutka, chcela som sa spytat co je to DOKLADNE SONO? Ja som bola teraz na Sone, nezistili mi ziadne cysty, nic...ale podla toho co som citala o PCOS - mam asi 90% symptomov! Akym sposobom sa to diagnostikuje??

sue83

Ahoj farmaceutka. Velmi pekne dakujem za tvoje vysvetlenie, uz mi to je jasnejsie, aj ked odbornik na tuto oblast asi zo mna tak skoro nebude ;-) Co sa tvojich komentarov v suvislosti s vahou tyka: u mna to asi nie je problem, kedze mam normalnu vahu na svoju vysku a uplne normalne BMI. Len pre istotu, vyska 175 cm, vaha 63 kg. Takze toto by malo byt v poriadku, ci nie? Myslim, ze v mojom pripade to s vahou absolutne nesuvisi. Budem rada, ked mi napises nejake kontakty na niekoho, koho mi mozes odporucit. Inac este ma napadla otazocka. Prirodne lieky, ako napr. caje a kvapky, popripade nejake zazracne tabletky by asi u mna nezabrali, ci co si myslis o tomto? Vdaka!!

farmaceutka

ahoj sue, najprv k hormonom. FSH je tzv. folikulostimulacny hormon, LH je luteinizacny hormon, oba su uplne nutne pre existenciu cyklu, tvoria sa v hypofyze v mozgu, ale ide aj o pomer medzi nimi, pri syndrome PCO byva LH zvysene oproti FSH. Ale z toho si nerob ziadne starosti, je to dost zlozita zalezitost.
Samozrejme ten syndrom PCO som uviedla iba ako jednu z moznosti poruch cyklu, pomerne rozsirenu. Netvrdim, ze prave ty ho mas. Samozrejme ze sa to da liecit. (Napriklad je zaujimave, ze pri syndrome PCO casto zaberie, ak zena nieco schudne.)
Ten pocit "zadrziavania krvi" urcite nie je sposobeny tym, ze sa ti ta krv niekde hromadi. Existuje taka porucha, kedy je uzavreta panenska blana, ale take dievcata nikdy menstruaciu akoze nedostanu, lebo sa im krv hromadi vo vnutornych zenskych organoch a sposbuje krute bolesti. Lieci sa to operacne vytvorenim otvoru v panenskej blane. U teba skor ten pocit vyvolava ta porucha hormonov.
Samozrejme, toto vsetko su len teoreticke spekulacie.
Ja nepracujem v gynekologickom centre, iba v beznej verejnej lekarni. Skusim sa popytat na nejakeho schopneho gynekologa.

sue83

Fuuuuha, tak az taku odpoved som necakala.Toto bolo dost fundovane na mna. Mozem sa spytat co je to ten pomer LH a FSH? Vobec nemam sajnu, ze o com hovoris. Co sa tyka tych policystickych ovarii (ci co to je) - da sa to liecit??!! Teraz si ma uprimne povedane dost sokla a nahnala mi strach. A zrovna nie maly!! Inac este ma napadla taka jedna vecicka, mozno nepodstatna a mozno ano, tak radsej ju napisem. Niekedy mam dojem, ze ako keby ku kramam malo dojst, ale ziadna krv sa z mojho tela nedostane von. Nehovorim, ze mam stavy, ze ma priserne nieco boli, resp. mam naliate prsia, alebo nieco take (priznaky typicke pre normalne zeny pred menstruaciou), len mam proste dojem, ze by kramy mali dojst ale nedojdu. Divne, tazko opisatelne. Inac, ty pracujes niekde v gynekologickom centre? Vedela by si mi odporucit nejakeho dobreho gynekologa? Trebars na zapadnom slovensku? Ak o nejakom teda vies. Bola by som ti velmi vdacna! Inac, pozyvam na hocico, toto co si mi tu ty napisala mi zatial nikto nepovedal. Klobuk dole!

farmaceutka

Bez dokladneho vysetrenia sa to neda. neviem, ako casto byvas na SK, ci mas poistenie atd, ale chcelo by to objednat sa ku kvalitnemu gynekologovi a nechat sa vysetrit, ak taku moznost v zahranici nemas.

farmaceutka

sue, mozes mat nadprodukciu muzskych hormonov, alebo aj syndrom polycystickych ovarii, ten je zvycajne spojeny s nadprodukciou muzskeho hormonu a zaroven so zlym pomerom LH a FSH. Je to velmi zlozity syndrom, co sa tyka odhalenia pricin jeho vzniku, uplatnuje sa tam prave zmieneny nespravny pomer LH a FSH, spolu s inzulinovou rezistenciou (ktora je napriklad typicka pre cukrovku 2.typu, ale neznamena to, ze zena s tymto syndromom musi mat aj cukrovku, to vobec nemusi). Vysledkom je stav, kedy sa sice tvoria vo vajecnikoch folikuly s vajickom, ale nedojde k ovulacii, pretoze stena folikulu je silne zhrubnuta a nedokaze prasknut. Vysledkom su vajecniky plne neprasknutych folikulov a poruchy cyklu s neplodnostou. tento stav mnohi lekari akoze "liecia" antikoncepciou, skutocnu liecbu vsak prevadzaju vacsinou az pri snahe otehotniet.
Samozrejme, toto je len jedna z moznosti tvojho probelmu.