Chcem zdravo jesť!

booble

jas23:
a ako potom jedlo upravujes? same surove veci jes? akoze maso len take ake kupis? k tomu len osupany zemiak, alebo tvrda neuvarena ryza? aj vajicko len vypijes?

zeleninu chapem, ze surovu... ale zvysok???

jas123

takze asi najdolezitejsie- ak chces zdravo jest,zabudni na varenie,pretoze inak nikdy nebudes zdrava. a skor ako sa tu do mna vsetci pustite,tak si skuste precitat nejake prispevky alebo knihy o zdravej vyzive,co tam pisu o varenej strave.ja som takych knih precitala dost na to,aby som kludne mohla vyhlasit,ze najhorsie,co z jedla moze byt je varene jedlo,lebo neobsahuje nic zdrave a velmi zatazujem organizmus,ktory tazsie travi..

mira

Ak sa chceš zdravo stravovať, niečo si o tom pozisťuj a prečítaj. Dnes je v tejto oblasti veľký chaos. Mne sa osvedčil systém 50-60 % obilnín v celých zrnách prevažne, 30 % zeleniny, 5 % strukovín, 5 % doplnkov ako morské riasy, ochucovadlá, dezerty , polievky, domáce ovocie, ryby, semienka, panenské oleje, obilné slady.

Vylúčiť treba rafinované potraviny, mäso cicavcov a vtákov, vajciam mlieko a mliečne výrobky.

Njlepšie sú potraviny, ktoré boli čo najmenej priemyselne spracované a neboli chemicky ošetrené.

Takúto stravu sa treba naučiť a kto si dá tú námahu, odmenou mu bude po čase keď sa prečistí, vialita a prirodzené zdravie.

Recepty sú napr. tu www.makrobiotika.aspone.cz

healthy

je to jednoduche, ked mas na vyber :) ja sa stravujem v skole.. takze ja si vybrat nemozem.. :( ale aspon tu veceru, olovrant a ranajky si mozem zvolit sama :) takze sem dam nejake typy:

ranajky:
celozrnne pecivo, chuda sunka, tvrdy syr, zelenina
ovocie so susienkami
ovsene vlocky s mliekom/jogurtom
musli s mliekom/jogurtom
vajicka na kvapke oleja

desiata:
ovocie
celozrnna zemla so zeleninou
vlastne mozes nieco podobne ako na ranajky, ale musli, ovsene vlocky by som nejedla uz - skor iba ten jogurt napr.

obed:
biele masko/ryby na prirodno, na vode, zapekane v rure, na grile, na ohni.. :D NIE v cesticku, obalene a vyprazane.. to zdrave nie je!!
prilohy: zelenina, ryza/zemiaky - alebo len zelenina - to je najlepsia varianta :) tie zemiaky-najlepsie su len uvarene, bez masla a mlieka (cize nie kasa, ani omastene zemiaky) alebo este zapekane su dobre..
dalsie obedy: celozrnne cestoviny na akykolvek sposob.. mozes napr. spagety, ale nie s omackou z konzervy, ale urobit si vlastnu :)

na obed neodporucam ziadne buchty ne pare, hranolky, dukatove buchticky, vyprazany syr, pizzu... vsetko su to nezdraveee veci.. aj ked ja ich milujem!! a v skole ich robia :) takze sa nemozem ubranit hehe :D

olovrant:
zelenina (vyborna je nastruhana mrkva s ananasom - stavnate a vynikajuce)
jogurt

vecera:
to iste co na obed, ale bez sacharidovych priloh (ziadna ryza, zemiaky, cestoviny) - najlepsie su bielkoviny => biele maso/ryby/tvaroh so zeleninou :)

prajem dobru chut!!