Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kompletná ruptúra LCA - roztrhnutie predného skríženého väzu

Príspevok v téme: Kompletná ruptúra LCA - roztrhnutie predného skríženého väzu
mikri

Po magnetickej rezonancii mi zistili roztrhnutie predného skríženého väzu. Mesiac mám rehabilitovať a potom sa rozhodne či sa to nechá tak alebo sa urobí artroskopická plastika. Máte niekto skúsenosti s takouto diagnózou. Dočítala som sa že je lepšie urobiť plastiku nakoľko neskôr hrozí riziko artrózy. Ďalší ľudia mi to zase nedoporučovali. Napíšte mi svoje názory a skúsenosti. Ďakujem.

Maťa.2

S tým ptijatím má skôr ptoblém mama. Ona si myslí že sa to nemusí prijať. No tak to som rada že úspešnosť je vysoká. :) mám argument pre mamu.. :d Takže to svalstvo je len výhodou. :)

Pegi

Ja som cakal na MR 3 mesiace :) Neboj, vaz ti telo vpohode prijme, ved to bude tvoj vlastny :) a uspesnost takej operacie je velmi vysoka. No a ked mas silne svalstvo na nohe, napomoze to akurat k zlepseniu stability kolena. S prijatim vazu to nema nic spolocne.

Maťa.2

Pegi: no ja by som onedlho ísť na kotrolu a dohodnúť sa s doktorom že čo ako ďalej. A jazva mi totálne nevadí. Tie mám pocelých nohách. :) som zvyknutá na to. Momentálne nosím ortézu na tréningy, aby mi to nevyskočilo, ale už minule som cítila takú nestabilitu. :( takže darmo to nosím, stať sa môže hocičo. Fakt aj len pri obyčajnej chôdzi. Dúfam že s čakaním nebude až taký problém. lebo aj na mag. rezonanciu mi povedal doktor že sa dlho čaká a bola som objednaná mesiac na to. Je pravda to že keď mám viac vyšportované nohy tak sa to väzivo skôr príme?

Pegi

Este jednu vec som chcel dodat. Aj ked sa operacia robi artroskopicky bohuzial treba pocitat s jazvou ktora ostane po odobrati vazu pod jablckom. Jazva vsak vybledne a nebude ju vidiet za predpokladu ze sa ti nevytvaraju koloidne jazvy. Staci sa jednoducho pozriet na nejaku jazvu z minulosti(ak nejaku mas :) Kedze si mlada tak by si s tym nemala mat problem. Jazva moze mat 6-10 cm. Vela ludi ktori sa boja ist na operaciu pouziva pri sporte ortezu, ale to nieje riesenie. Je tu riziko ze len pri obycajnej chodzi si mozes sposobit dalsi uraz.

Pegi

Maťa2: Operacia sa da naplanovat ale iba s dostatocnym predstihom. Niekde sa caka mesiac, niekde polrok. Ja som cakal polrok :) Co sa tyka cvicenia. Bolestive to bolo ked ma nutili cvicit na druhy den po operacii. Je to nutne ale nieje to az take hrozne. Po mesiaci je cvicenie uplne v pohode. Potom neskor ked budes cvicit kde bude vacsia zataz (podrep alebo drep s dopomocou) tak budes citit trosku bolest ale uplne v pohode. Barle by si nemala mat velmi dlho 3-4 tyzdne.

Maťa2

Pegi: ďakujem za radu.. :)..probém je ešte aj v tom že som práve v maturitnom ročníku. Takže kvôli tomu ak by som šla na tu operáciu, tak by som chcela ísť január-február, aby som už nešla na písomné s barlami... a neskôr sa už bude viac sústreďovať na učeniie, takže to už ptm by som nechela..a kedže chcem ísť na VŠ úplne inde, tak by sa mi zmenil doktor a všetko okolo toho. tak teraz fakt neviem. A myslím že s cvičením po nebude problém, aj keď som čitala že je to dosť bolestivé, ale aspoň budem mať nejaký pohyb a to ma bdue napĺnať. :)

Pegi

Maťa2: Presne ako hovoris, hrozi opotrebenie. Treba ist cim skor pretoze cim budes starsia tym sa koleno bude liecit a zotavovat horsie a pomalsie. Treningy niesu podstatne, dolezite je zdravie. Prave pri takych malych nehodach ktore su sposobene nestabilitou dochadza k navacsiemu poskodzovaniu struktur v kolene. Netreba cakat a riskovat dalsi uraz, treba to riesit cim skor. Chcem len upozornit ze po operacii je potrebne vela cvicit. Koleno bude stopercentne najskor po roku. Este jeden tip :) Podla mojho nazoru je zima najnevhodnejsie obdobie na operaciu pretoze akekolvek smyklave povrchy ako lad a sneh su nebezpecne pre zoperovane koleno.

Maťa2

Ahoj. po dvoch rokoch mi zistili pretrhnutie skríženého väziva a mám sa rohodnúť čo ďalej. Aktívne športujem (hrám volejbal), takže ak by som šla na operáciu tak by som musela byť dosť dlho mimo tréningu. Ale občas sa mi na tréningu stáva že mi koleno vyskakuje a cítim v ňom nestabilitu. Tak teraz neviem ako sa mám rozhodnúť. Či ísť alebo nie. Viete mi prosím poradiť? Ja by som bola aj za, pretože doktor mi povedal že neskôr by sa mi mohla opotrebovať chrupavka a to už bude horšie. takže som fakt teraz na vážkach čo ďalej.

Pegi

malachi: Mas pravdu. Operovat nieje nevyhnutne za kazdu cenu. Treba zvazit ci vobec ma zmysel operovat. Ak nedokazes s istotou zatazit nohu plastika vazu nieje riesenie. Mne sa stavalo minimalne 3x do roka ze som si takmer vyklbil koleno. Stacilo len trochu inac dostupit na chodidlo a bol problem na niekolko dni. Vdaka tomu ze mam dobre svalstvo sa tak nikdy nestalo. A to ze sa mi podarilo zle dostupit na nohu ma za pricinu prave nepritomnost vazu. A co sa tyka trvacnosti. Nahradeny vaz byva podla mojho doktora silnejsi ako povodny. Co sa tyka pukania. Ak niekomu puka v kolene je jasne ze to cvicenim nespravi. Ja hovorim o pukani ktore vzniklo po operacii. Akonahle si tkanivo v kolene "sadne" pukat to prestane. V nemocnici kde ma operovali boli so mnou 4 ludia na plastiku. Nikto nemal pooperacne bolesti a nikto nemal bolest pri vytahovani hadicky. Ako som uz spominal, chyba bude niekde inde.

malachi

pegi
nemyslim si, ze je nevyhnutne ist na operaciu, ja na nu nejdem, ale skor z dovodu, ze poskodenie chrupaviek je take, ze by nemalo zmysel operovat...ak poskodenie chrupaviek nie je asi sa to oplati, ale po operacii nema vaz nejaku dlhu trvacnost po case sa znovu uvolni takze je na zvazenie ci to za to stoji. vaz ma len nejakych 30% zasluhu na kolene a ovela dolezitejsie je svalstvo a pukanie v kolene nema s cvicenim nic spolocne, ale s opotrebovanim chrupaviek a tie sa nicim,ani cvicenim dokopy nedaju
inak vytiahnutie drenaznej hadicky nazvat steklenie tak to klobuk dole, bolest to teda bola dost brutalna aj ked naozaj len sekundova zalezitost

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Kompletná ruptúra LCA - roztrhnutie predného skríženého väzu - Fórum - ZDRAVIE.sk