Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

RNG

Kyselina askorbova, technicka, ma rozne pouzitia. tak isto technicka KHCO3. Potravinarske a farmaceuticke kvality sa z nich vyrabaju cistenim a rafinaciou.
Preto nikdy nepouzivajte technicku kvalitu, len ked je na nej uvedene presne zlozenie a sklada sa LEN z neskodnych latok a nema ziadne mikrobialne zamorenie.
A to je vlastne kriterium na potravinarsku kvalitu alebo doplnkovu kvalitu.

mirka 23

5qo, to važne v BA nemaju? Ja to kupujem v PO. Je to okruhla tmavomodrá plastova krabička, je tam 100g. A maju to pri vitaminoch. Ja ked som sa pytala, tak tiež pozerala na mňa predavačka ale potom sme to spolu našli.

5qo

mirka v ktorej DMke kupujes a ako to vyzera ja som z ba a bol som tu v 3dmkach a nemali.
inak tam maju aj uhlicitan draselny ale ze bezvody a drazdivy..RNG ..ty urcite vies co znamena bezvody...tak porad co to je ,dakujem.inak sa to neobjednava ale je to osobny odber..mozno este raz vyskusam si dat aby sa mi potvrdilo ci to je naozaj tym,ale je tam nalepka a na nej je len ze c6h8o6 a nic inetam nie je pisane. neviem...da sa kys.askorbova pouzivat aj na nieco ine..? asi len na konzumaciu nie?

mirka 23

5q, no ja som si ho už chcela objednať. Ja kupujem v DMku a nikdy sa mi nič take nestalo. Tiež miešam kyselinu askorbovu so sodou.

RNG

Nuz ked ti predtym kyselina askorbova nevadila asi toto nebola cista ale niecim zamorena, technicka kyselina askorbova. POZOR NA PRODUKTY, KTORE NIE SU CISTE(FARMACEUTICAL QUALITY ALEBO FOOD GRADE)!!

5qo

no a teraz som si dal trochu cecka z centro chemu do sirupu z vodou mozno tak 500-750 mg a hned za pol hodku som sa paradne vyhodil a zcervenala mi koza, neviem to pochopit lebo pred tym som jedol vseliake ine cecka z lekarne napriklad aj kysle od jamieson alebo neutralne formy a nikdy nic. a to ej v podstate kyslina askorbova plus nieco....viete mi to vysvetlit niekdo? ved je to cista kyselina askorbova...

draci_zub

Stačí mi pár gramov vitamínu C počas pár dní. Robím si z neho citronádu, mňam. :-) Pijem ho spolu s jedlom, vtedy ho stačí menej. Vitamín C je účinnejší spolu s inými vitamínmi.