Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

RNG

peto, vela ludi na fore si objednava zo Swansona.Posielaju aj na Slovensko, bez problemov. Zialbohu, zakladne postovne je dost vysoke, preto sa oplati objednat naraz viacero veci

RNG

peto ako som povedal, Jamiesom vyuzil situaciu nenasyteneho trhu a neznalosti v postkomunistickych a ponuka produkty cez lekarne, ako by to boli lieky.
A ludia naletia.

Peto T

K Jamiesonu: Práve som vypátral, že prinajmenšom u niektorých žuvacích/cmúľacích používajú aspartám.

A na tej online-shopovej stránke, ktorú si dal, sa uvádza medzi zložkami aj aluminium lake yellow farbivo. Toto som na stránke Jamiesonu nenašiel.

Takže ak je to s tou syntetickou žltou pravda, som dosť sklamaný.

GS vyrába aj bez postupného uvoľňovania? Našiel som nanajvýš 250mg.

RNG

Proti tomu, jediny potravinovy doplnok, ktory sposobil "UDAJNE"(comu ale verim) 36 smrti bol Ma Huang(efedra) ktory tlste zeny s vysokym tlakom pravidelne predavkovavali a niektore zomreli v dosledku zvyseneho tlaku na porazky. Samozrejme FDA ho stiahla z trhu ako potravinovy doplnok a volne predajne liecivo,, hoci lekari ho dalej pouzivaju v syrupoch proti kaslu akoby nic sa nestalo.
Poskodenie od liekov je totiz dovolene, poskodenie z potravin a potravinovych doplnkov dovolene nie je.
Tam je ten zasadny rozdiel, z ktoreho mnohi lekari, ktorych vysledky a rady co tu uvadzam vychadzaju, vyliecit bez poskodenia alebo este lepsie , predist ochoreniu pouzivanim potravin alebo jedlych vytazkov.

RNG

peto, opravim, novsie statistiky hovoria, ze vyse 50% americanov pouziva potravinove doplnky, lekari az 75% sukromne.
A co sa tyka napr aspirinu, rozne zomrie 17000 ludi na vykrvacanie sposobene aspirinom a inymi NSAID's a az 120 000 ludi je dovezene kvoli krvacaniu do zaludka a criev na pohotovost.
Celkove na nasledky liekov(predpisovych, nezapocitane do toho je chemoterapia) zomiera podla roznych zdrojov informacii od 120 000 do 400 000 ludi, a to su vsetko reputabilne zdroje informacii, vcitane najrozsirenejsieho medickeho periodika na svete JAMA(journal of American Medical Asociation)

Peto T

Bingham, s tým vitamínom A a rakovinou máš asi na mysli tú podivnú štúdiu Bjelakovic et al u fajčiarov? Médiá prevezmú každú hrôzostrašnú historku a spravia z nej "big story".

Ber do úvahy, že tretina Američanov užíva výživové doplnky (to je cca 140mil ľudí), a že tamojšia FDA je voči vitamínom ako zúrivý pes a pri najmenšom podozrení udeľuje pokuty a zatvára celé fabriky.

V USA vedú podrobné výročné štatistiky o vedľajších účinkoch nielen liekov, ale aj výživových doplnkov. Výsledok je taký, že vitamíny a minerálne doplnky majú v stĺpci "úmrtia" stabilne 0, a len veľmi málo vážnych následkov, kým ktorýkoľvek syntetický liek, počnúc od najnevinnejšieho paracetamolu, má desiatky až stovky obetí, a tisíce vážnych následkov.

Takže myslím, že strašenie ohľadom vitamínov, a nekritické propagovanie syntetických liekov, nie je namieste.

Peto T

Pozrel som sa na zloženie Jamieson a vidím tam toto: Carnauba Wax, Cellulose, Croscarmellose Sodium, Hypromellose, Polyethylene Glycol, Silicon dioxide, Stearic Acid, Vegetable magnesium stearate.

Ktoré z nich sú škodlivé?