Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

kvetka3

Hena to jo, že nepridá, deti vonku sa aj vybláznia, čiže aj večer lepšie potom spia a tiež aj zdraviu to urobí dobre.
Len keď sú také mínusové teploty, tak sa treba aj dobre obliecť, ja napríklad, čo musí byť tak šatka na krku, lebo krk je podľa mňa veľmi náchylný :)

fantomka

zdenka6 Lenze zdeni toto su veci, ktore my ovplyvnit nevieme ziadnym sposobom, proste je to tak, to pocasie musime brat ale pride a prisposobit sa mu.

zdenka6

hena asi si sa z toho pocasia predcasne tesila ako sa na to kukam, ked akurat pozeram predpoved pocasia, ze co hlasia na ostatne dni, takze je mozne, ze zase sa chripka a taketo problemy budu drzat vo vzduchu :/

lujziara

Áno počasie sa zmenilo, ale zase to nebude na dlho, zase hlásia oteplenie, takže to nebude bohviečo, ale čo s tým narobíme. Ako som písala, ja sa teším, že aj keď je zlé počasie tak my to zvládame, tie kvapky, čo som posielala, tak dávame ich denne po 15 kvapiek a je všetko jak má byť :) Dávam ho na lyžičke s čajom a bez problémov mi ho spapá :)

HenaZ

ano toto si ja uvedomujem..aj na zaklade toho som napisala to co som napisala..ved ale uz ma asi niekto tam hore vypocul kedze dnes do rada co som pozerala bolo -6..takze mozno to nieco pomoze..lujziara takto by to malo byt, ze bez ohladu na pocasie ideme s detmi von..predsa len nemozu byt furt doma, to im tiez neprida..

lujziara

Veru aj toto spôsobuje problémy, preto som rada, že my dávame céčko v podobe kvapiek stále, každý deň a vďaka tomu teraz nemusíme ničomu čeliť, ale môžeme si naplno užívať zdravie, síce prší, ale nám to nevadí, keďže je malá zdravá, obujeme gumáky a ideme von, preto sa podľa mňa oplatí dávať vitamín deťom celý rok ;)

vejkaa

Hena to ano, len to pocasie je posledne roky nevyspitatelne a by som povedala, ze ani zima uz nie je ani zdaleka taka ako by mala byt. Aj preto sa tie choroby tak okolo nas drzia a mnozia sa :/

HenaZ

tak ono to nie je len tym..ale celkovo to pocasie sa dost meni..aj to dokaze mat na imunitu casto negativny vplyv..niekedy je aj lepsie, ked pride mraz a zima tak ako ma..ako sme boli zvyknuty..

Tomaas 12345

pravdajelenjedna :

"prave kvoli nedostatku D su ludia chori, hned ako skončí leto a ludia maju nedostatok Dcka su nachylni na choroby na jeseň.."

Vitamín D síce hraju určitú rolu v obranyschopnosti človeka, ale určite jeho nedostatok nie je hlavnou príčinou chorôb v zimnych mesiacoch.

Ten pravý dôvod prečo sú ludia v zimných mesiacoch najčastejšie chorí je ten že baktérie a vírusy sa v zimných mesiacoch najlahsie prenášaju. V letných mesiacoch sa držia na povrchu zeme, kým v zimných mesiacoch lietajú vzduchom a je preto ovela lahsie sa nimi nakazit než v lete.

A zdá sa mi že aj nosová sliznica je v zimnych mesiacoch vlhšia a teda lahsie sa cez nu dostanu do tela vírusy než keby bola suchá.

lujziara

Pri deťoch v mnohých prípadoch by sme sa mohli o nedostatku céčka aj baviť, to kľudne si myslím, najmä keď vidím to doma, že je problém zjesť pomaly čokoľvek, čo je zdravšie, ale tak to už je potom trošku na inú debatu ;)