Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

RNG

peto, opravim, novsie statistiky hovoria, ze vyse 50% americanov pouziva potravinove doplnky, lekari az 75% sukromne.
A co sa tyka napr aspirinu, rozne zomrie 17000 ludi na vykrvacanie sposobene aspirinom a inymi NSAID's a az 120 000 ludi je dovezene kvoli krvacaniu do zaludka a criev na pohotovost.
Celkove na nasledky liekov(predpisovych, nezapocitane do toho je chemoterapia) zomiera podla roznych zdrojov informacii od 120 000 do 400 000 ludi, a to su vsetko reputabilne zdroje informacii, vcitane najrozsirenejsieho medickeho periodika na svete JAMA(journal of American Medical Asociation)

Peto T

Bingham, s tým vitamínom A a rakovinou máš asi na mysli tú podivnú štúdiu Bjelakovic et al u fajčiarov? Médiá prevezmú každú hrôzostrašnú historku a spravia z nej "big story".

Ber do úvahy, že tretina Američanov užíva výživové doplnky (to je cca 140mil ľudí), a že tamojšia FDA je voči vitamínom ako zúrivý pes a pri najmenšom podozrení udeľuje pokuty a zatvára celé fabriky.

V USA vedú podrobné výročné štatistiky o vedľajších účinkoch nielen liekov, ale aj výživových doplnkov. Výsledok je taký, že vitamíny a minerálne doplnky majú v stĺpci "úmrtia" stabilne 0, a len veľmi málo vážnych následkov, kým ktorýkoľvek syntetický liek, počnúc od najnevinnejšieho paracetamolu, má desiatky až stovky obetí, a tisíce vážnych následkov.

Takže myslím, že strašenie ohľadom vitamínov, a nekritické propagovanie syntetických liekov, nie je namieste.

Peto T

Pozrel som sa na zloženie Jamieson a vidím tam toto: Carnauba Wax, Cellulose, Croscarmellose Sodium, Hypromellose, Polyethylene Glycol, Silicon dioxide, Stearic Acid, Vegetable magnesium stearate.

Ktoré z nich sú škodlivé?

RNG

ako vidite, je tam plno umelin(artificial) a roznych eciek, ktore rozhodne nepotrebujeme.
Vseobecne, kedze Jamieson nie je firma, ktora by vyrabala GMP produkty by sa asi v USA vobec neujala, hlavne so svojimi vysokymi cenami a nizkymi obsahmi.
Totiz napr ked hovorime o vitamine C a bioflavonidoch, tak napr v kapsule s 500 mg kyseliny askorbovej alebo esteru C je 200 mg bioflavonidov, nie 1.4 mg.....
Pozrite sa napr na vybewr jednej zo spolocnosti, kde si objednavam ja doplnky, na vitamin C vyber a obsahy.
-odkaz odstránený-

elle

RNG mozes mat pravdu, ale ja sa mozem spolahnut len na to co si viem precitat, co je uvedene na obale. Ale asi sa vratim k firme Green Swan, tam je viac prisad-neskodnych, ale aspon ze su uvedene bod po bode.

RNG

nejak to dobre nenaskakuje(ze by naschval???)
Ale ja s tym vyhupem, dam to rovno z Canady
well.ca
well.ca
well.ca
Este aj na kanadskych strankach sa maskuju, aby obsahy ludia cez internet nemohli najst, tieto som ale zobral priamo z kanadskeho obchodu, ktory musi uviezt skutocny obsah.

RNG

elle, nebud si taka ista. Jamieson vyuziva toho, ze na Slovensku a inych postkomunistickych krajinach nie je zakon, ktory by sa vstahoval na potravinove doplnky, ze sa musi uviezt celkove zlozenie.Preto davam prednost originalnym baleniam z krajin, kde tieto zakony existuju a su respektovane.
Tu ti davam ale preklad z Anglictiny z kanadskej stranky na ten vitamin C
translate.google.sk
Normalne clovek vie, ze akakolvek tabletka musi byt drzana dokopy tabletovacimi agentmi.
Jedine ciste doplnky, bez pridavkov mozu byt v praskoch alebo zelatinovych kapsuliach. Este aj tam si treba davat pozor, aby neboli v nich vysusovadla(desicants) a rozne doplnky na zachovanie prasku(proti zhrckaveniu).
V pripade cistej kyseliny askorbovej a bioflavonidoch to ale nie je potrebne

elle

Cecko od Jamiesonu tiez obsahuje pridavnu latku bioflavonoid, dalej hesperidin a rutin. Nic viac, nic menej... Takze nielen ze sa tvari neskodne, ale aj je neskodny..

kaciatko7

ake mate skusenosti s Ester C? ja uzivam praskovy C-salt dost vysoke davky (do 20g denne) cca polroka. pomaha mi, len rozmyslam, ci by esterovana forma nebola este lepsia a ucinnejsia. vdaka

mirka 23

Elle, nepochopila si Damiana, on pisal o C od inej firmy, nie o Jamiensone. Ak máš aj ty google, tak si tie prispevky najdi. Samozrejme, že ked maš kupene C od Jamiensonu, tak to dober, aj ked ja som trištvrtiny balenia vyhodila, ono sa nič tragicke po vybrati jedneho balenia nestane.
Btw, mne je 15 ake C ty budeš brať, len som ti napisala, že Jamienson nie je taky neškodny ako sa prezentuje.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.