Jablčná vláknina ako na ňou?

RNG

Pektiny, mikrovlakniny sa nachadzaju v roznych ovociach, najviac v hruskach, jablkach a citrusovych plodinach. Su to vlakniny s molekularnou vahou od 25 000 do 3 miliony Dalton
Nazyvaju sa vodorozpustne, lebo sa rozptylia vo vode.
Podobne su aj jemne plevy z indickeho skorocelu, pod nazvom psylium husk(isabgol)
Jemnejsie su polysacharidy zo stavy z ihlicnanov, najma smrekovca(larch)pod menom arabinogalaktany.
Toto vsetko su pre nas nestavitelne a prakticky neabsorbovatelne pre nas velke ciastocky .
Su vyborna vyziva pre nase probiotika,daju im moznost sa rozmnozovat, maju vysoku absorbcnu schopnost, vyborne cistia creva a vynasaju z tela rozne toxiny a zamorenu zlc.
Jedine absorbovatelne ciastocky su pod 15 000 Dalton a to sa da dosiahnut napr rozlozenim dlhych retazcov pektinov enzymami na celulozu, to sa potom predava dost draho, ako modifikovany citrusovy pektin

BJ

Jablcna vlaknina je lepsia na creva, je to idealny typ vlakniny pre probioticke bakterie.
Psylium je o niecom inom, to je detoxikacna zalezitost, ma ovela intenzivnejsi ucinok, cisti creva, absorbuje do seba bordel, atd... Psyllium by som dlhodobo nebral, len vramci ocisty kratkodobo, kdezto jablcna vlaknina je velmi zdrava sucast stravy, tu mozes uzivat dlhodobo aj vo vacsich mnozstvach, aj cely zivot.
Pocul som o par pripadoch, ked pri dlhodobejsom brani psyllia zacali mat zapchy, nemohli sa dobre vykadit. Ale to mohlo byt aj preto, ze malo pili.
V zasade, idealnost vlaknin pre probioticke bakterie je v tomto poradi:
1- ovocna vlaknina (jablcna je z ovocia najidealnejsia)
2- zeleninova vlaknina
3- vlaknina z celozrrnych obilovin, strukovin a orechov/semienok.

Psyllium sa rata do 3 kategorie, rovnako aj rozne sroty z obilovin, atd... su skor precistujuce, ale probiotika najlepsie rastu pri 1 a 2 type vlakniny.
V zasade, to co psyllium, lepsie spravi post, ale do postu sa malokomu chce, tak na psylliu to trva ovela dlhsie, a ucinky niesu nikdy take dokonale, ake dosiahne post (alebo klistir).

Pouzivanie:
hocico tym mozes zahustit, vsiakne to vodu, zahusti to omacky, plnky (do kolacov atd).
Koktaily z ovocia ci ovocnych stiav si tym mozes zahustit.. alebo mozes to rozmixovat do jogurtu.
Ja si obcas robim taketo nieco:
Do pohara dam:
2-3 dcl kefiru
1 banan
trochu skorice a kardamonu (popr. suseny zazvor)
1 PL rozmixovanych lanovych semianok
trochu suseneho kokosu
a 1-2 PL jablcnej vlakniny

To je balzam na creva, ver mi. Keby creva mohli rozpravat, a opytala by sa ich, co by im tak urobilo dobre, ze co by chceli dostat, tak by ti odpovedali : "Sprav si BJ-ov kefirovy koktail s jablcnou vlakninou". :-D

dagmar 01

psylium už beriem celé roky, našla som si systém, aby mi chutilo...pridávam ho do ovocného jogurtu, takže chutí podľa toho aký jogurt jete. a naozaj to pomáha aj na pleť, aj na klby...dokonca ako keby sa tým zvyšovala aj imunita, nie som taká náchylná na zápaly priedušiek...v podstate som nebola na priedušky chorá 3 roky, predtým pravidelne 2-3 x do roka. Možno je to tým, že odhlieňuje

321

a čo je podla vás lepšie jablčná vláknina alebo psylium?lebo psylium je hnusneeee a tá jablčná je primiešaná v jedle takmer bez chuti...

RNG

akokolvek mirca, da sa zamiesat do vody, da sa pridat do jediel. Pektiny z jablk su vyborne rozpustne a vynikajuco cistia crevny trakt tiez absorbuju rozne toxiny.