Amalganove plomby, kolko ich este mate v ustach?

Príspevok v téme: Amalganove plomby, kolko ich este mate v ustach?
1BEN1

Na internete som nasiel zaujimavy clanok o udajnej skodlivosti amalganovych plomb na zdravie cloveka. Rozhodol som sa, ze si zostavajuce amalganove plomby dam postupne nahradit plombami bielymi. Urobili ste tak uz niekto? Ste s tym spokojni? Spozorovali ste nejake zdravotne zlepsenie? Kolko takychto plomb mate este vo svojej ustnej dutine?

1BEN1

Parker este prosim ta napis z akeho dovodu by si si pripadne amalganky v ustach nenechal a kolko ich tam mas, popripade aky pocet je bezpecny. To by si sa mohol opytat aj mamy zubarky, co si o tom mysli.

kotvaska

No ja mám dosť amalgámových plômb, ale povedala som si, že kým mi nevypadnú alebo nebude nejaký iný problém, tak ich nechám tak. Minule som čítala, že amalgám je lepší, lebo ortuť má dezinfekčné účinky. Vraj preto je menšie riziko vzniku zubného kazu na zube, kde je takáto plomba. Biele plomby majú pórovitú štruktúru, a tak priťahujú baktérie.
No neviem. Je ozaj veľa názorov na túto tému.

parker

No, ja by som si amalgánky nehal z dôvodu:

Mám matku zubárku a povedala, že biele plomby sa postupom času scvrkávajú, menia tvar a môžu vytvoriť na plombovanom meiste dutinu (cca 7-8 rokov od aplikácie). Čiže potom pri nedostatočnej ústnej resp. dentálnej hygiene môže v tej dutine vzniknúť kaz, aj napriek tomu že navonok sa bude zub tváriť že je zdravý

1BEN1

Xennia ved ano, mozno uz teraz su tie amalganove vyplne bezpecnejsie, ako kedysi, ale netreba zabudat na to, ze mnoho ludi ma vo svojich ustach aj amalganove vyplne povedzme stare 10 alebo viac rokov a teda to je este ta predchadzajuca generacia vyplni, ktore este asi bezpecne neboli, nemyslis? A taktiez sa za 10 rokov moze zistit, ze ani tie sucasne neboli bezpecne a tak dalej.

1BEN1

RNG prosim ta, to by aj mna zaujimalo, kde by som mohol zohnat to cilantrum a ako ho uzivat a v akych davkach. Este by ma zaujimalo u tych, ktori si uz niekedy dali vymenit amalganovu plombu za bielu, niekde som cital, ze po vyvrtani amalganu by sa najprv aspon na pol roka mal pouzit ako vypln cement a vraj az nasledne po vyvrtani cementu sa tam ma dat stala vypln (kompozit). Robili vam to tak alebo rovno trvalu vypln staci rovno dat do zuba? Lebo to by bolo inac dost nakladne na dva-krat vrtat a vyplnat jeden zub a navyse pri kazdom vrtani sa odvrta aj cast zdraveho tkaniva zo zuba.

xennia

„Odborníci sa dlho zaoberajú problémom, či amalgám škodí, alebo neškodí. Ja osobne dávam prednosť v bočnom úseku chrupu dobrým amalgámovým výplniam, pretože tie tzv. biele robia niekedy problémy – keď sa výplň neurobí správne alebo zasahuje medzi zuby až na koreň, môžu sa zuby veľmi poškodiť. Dnes už sú aj amalgámové materiály oveľa modernejšie. Predsudky voči amalgámu vznikli z obavy, že sa v tele budú usadzovať ťažké kovy. To sa určite môžu, najmä u oslabených jedincov, čo dnes predstavuje asi deväťdesiat percent populácie. Ale nášmu telu a všetkému, čo žijeme, je nadradená čistota mysle. Preto amalgám nepovažujem za prioritný problém. Cieľom nie je skúmať, kde mám čo usadené v tele a potom proti tomu celý život bojovať. Cieľom je zistiť, prečo sa mi to v tele vôbec usadzuje. A môže sa začať od zubov, prečo sa mi kazia. „ toto povedala jedná česká zubárka

tasina

A jasi idem vymenit plombu iba z jedneho zuba,nakolko sa mikus z nej odlomilo a zevraj mi uz zacina pukat,takze kazdu chvilu sa moze rozpadnut.Preto idem ku zubarovi.Povedal mi to na preventivke,nech niekedy na tu vymenu dobehnem.Ostatne zuby su OK,takze nasilu si z nich plomby aj ked amalganove nejdem vyhadzovat.

RNG

jedzte vela cilantra(zelena vnat koriandra) preventivne na odmorenie tela, vsetci mame tela aspon ciastocne zamorene a ak poznate silnu zmenu, tak ste mali telo zamorene a problem ste vyriesili. Ak nie, tak to zamorenie nie je az take velke. A cilantro je aj velmi dobra vyziva(vitaminy, mineraly, cistenie traviaceho traktu). A nestoji nic, lebo si ho mozete doma pestovat v kvetinacoch cely rok

tasina

1BEN 1 ku mojmu zubarovi som na tu vymenu plomby objednana iba o mesiac.Tento zubar by mi nerobil nic,ja ku nemu nechodim.Bola som sa iba informovat,co je na tom pravdy o tych amalganoch a jeho som si vybrala preto, lebo viem, ze iba on v meste ako jediny dava iba biele plomby.Preto som myslela, ze bude na amalgany kydat.A nic take nebolo.Takze ked pojdem na tu vymenu plomby,porozpravam sa este s tym mojim zubarom, sice viem, ze on bude za ten amalgan na tu zadnu stolicku,on dava biele plomby iba na predne, bocne zuby,ktore vidno.Ale ak povie,ze mi da aj bielu ak chcem,jasne, ze si dam radsej bielu.Momentalne som v tom, ze chcem bielu.Uvidim,co a ako mi povie.Ak mi bude rozumne argumentovat za amalgan,mozno ma zlomi.Po tomto mojom informovani u toho zubara, co robi iba biele plomby sa uz amalganu tak nebojim.Verim mu.A kedze ku nemu nechodim, nema preco mi klamat.Nemal by nic z toho.Ale som si ista,ze tie zvysne zuby,na ktorych mam amalgany si uz nedam zatial vymenit.Pockam, kym treba a ked aj na ne pride rad,potom si ich vymenim.Ale ako vravim po tych clankoch som bola taka prelaknuta, ze hned v tej minute by som si isla vsetkych 5 zubov vymenit za biele plomby.