Prečo sa starí ľudia nechcú umývať?

Príspevok v téme: Prečo sa starí ľudia nechcú umývať?
vnučka

mám 82-ročnú babku, ktorá stále ešte všeličo vládze, dokonca si sama upratuje, umýv okná, varí, perie, žehlí. je to taká čiperka. ale v jednom sa veľmi zmenila: pred rokmi bola veľmi čistotná aj na seba, teraz sa už sprchuje iba raz za týždeň. som z toho smutná a stále jej vysvetľujem, že čím je staršia, tým viac má dbať o svoju osobnú hygienu, aby pekne voňala a iní sa pri nej cítili príjemne. ale vždy sa na niečo vyhovorí: raz je v kúpelni zima, a ona tam nebude kúriť, lebo je to drahé. alebo si zmyslí, že už sa nemá pre koho parádiť. alebo, že ona sa aj tak nepotí. všimla som si, že aj iní ľudia sa vekom o seba prestávajú starať a niektorí starkí keď okolo nich prejdem v obchode nepríjemne páchnu. to takí raz budeme všetci? nie je to strašné? každý pokým je ešte v mladšom veku si hovorí, že jemu sa to nemôže stať, ale ktovie, ako na starosť funguje mozog, keď toľko ľudí na toto svoje predsavzatie zabudne a začne sa podobať svojim rodičom. máte aj vy podobné skúsenosti so svojimi starými príbuznými?

Antonia

Som už zúfala a nešťastná mám babku pomaly bude mať 90 rokov no už asi dva tyždne sa nekúpala stále s vyhovára že ona sa nepotí dosť ju cítiť za močom nechce dať prezliecť postel celá posteľ je napáchnutá močom ani vyvetrať nedá pradte mi čo mám robiť

Messje

Ja som sa teda este nedtretla so starym clovekom ktory by smrdel.Skor mozem povedat,ze kdekolvek idem,ci uz obchody,urady...vela krat sa mi stalo,ze ma natahovalo od smradu mladych ludi.Pachnu potom.Stareho pana vidite pekne obleceneho u doktora v koseli a dobre ze nie kravate,kym mladi chodia v špinavom .Vlasy mastne u chlapov ako aj zien,kopec ludi bez zubov alebo to co maju v ustach sa ani nevola chrup...ten stary clovek sa aspon pred navstevou uradu umyje ako pisete,ale mladym je to jedno.

Bubliii

MP, s inkontinenciou súhlasím. problém je skôr v tom, že mnohí ľudia si ani nepriznajú, že niečo také majú a riešia to štýlom: radšej nebudem piť, aby som nemusela ísť na WC a pod. A to už je ozaj zdraviu nebezpečné.

Mesačný princ

Súhlasim s 0veckou

Všetko je to o marketingu a o tom, ako veľmi si ničíme všetky telu prospešné mikroorganizmy, ktoré nám vytvárajú PH tela, mastia pokožku, ochraňujú proti baktériám a vírusom, proti slnečnému žiareniu...napísal by som aj viac, ale nechce sa mi to hľadať

Tak len niečo o vlasoch virus.blog.cz

A nie je to tak len s nimi, tak dávajte na vaše telo velikánsky pozor. Starí ľudia podľa mňa vedia, čo robia.

A zápach, ktorý občas cítiť je spôsobený inkontineciou u niektorých a nie tým, že sa neumývajú!!!

Bubliii

Áno je to bohužiaľ tak. My sme s dedkom mali veľké problémy, do vody ani bohovi, na celom tele sa mu vytvoril strašný ekzém a tá špina a pot to len zhoršovali. Hrôza. Tak ale čo sme ho mali násilím dovliecť pod tú sprchu? 80ročného človeka? Je pravda, že starší ľudia sa už tak veľmi nepotia a mnohí z nich sú priam chorobne šporovliví, s tým sa nedá nič urobiť. Ale mnohí sa podľa mňa vyhýbajú hygiene aj v dôsledku horšej pohyblivosti a väčšiemu riziku úrazu. Ja som sa vždy niekde udrela, keď som liezla do/z vane (bez okuliarov), čo potom ešte starý človek, ktorá ani zďaleka nie je tak ohybný. Navyše môj dedko hlásal ideu, že v horúcej vode sa dá ľahko odpadnúť - no čo na toto povedať. Istým riešením by bolo vyhodiť vaňu, ktorá je starým ľuďom fakt nanič, miesto nej dať sprchový kút - nie uzatvárateľný, aby bol dobrý prístup, seniora posadiť na plastovú stoličku (dajú sa kúpiť aj špeciálne) a tak ho nejak umyť. Samozrejme by všade mali byť madlá pre lepšie uchytenie, starý človek tápa, potrebuje oporu naľavo napravo. Komu sa hnusí takéto umývanie, môže si na to najať a zaplatiť opatrovateľku. Tá naša babku takto umýva raz týždenne a zatiaľ to stačí (uvidíme v lete). Zase je rozdiel senior, čo ešte aktívne funguje a senior, čo leží doma, podriemkava a pozerá TV. Taký sa fakt veľmi neupotí, pokiaľ nemá nejaké iné ochorenie...

mam56

Do predajne vošiel dedko, smrdel ako zhnité mäsko.
Kúpil som mu mydlo, šampón, k tomu takisto aj nový lavór.
Prehovoril ku mne riedko, jak by som žil s dákou šte.kou.
Chcel aj jedno eurínko, svojej žienke na vínko.
Už som vedel, o čom točí.
Zočil bloček a už močí...

0vecka

nebolo to tak davno co sa cele sk sprchovalo alebo kupalo ray ya tzyden... pride mi divne ye to niekto berie ako nieco strasne.. taka babka toho vela nenabeha a ked je sama tak fakt je ybztocne sa sprchovat kaydz den

Penor

Je to lenivost a nezodpovednost. Ano, ekonomicka situacia dochodcu je hrozna a zakurit si a ohriat vodu je drahe. Ai otec si neoperie a neumyje sa.

ivja

Poväčšine každý starý človek už má svoj taký- starecký pach.Vtedy to nie je už ani tak o umývaní,jednoducho to ich telo má svoju arómu.Čo sa nám zdá ako zápach.Asi aj nás to raz čaká - a potom si budú mladí ľudia od nás v buse odsadať- hrozné, však?:((