Lumbalka

Príspevok v téme: Lumbalka
mary a neni som registrovana :-d

Ahojte :-) som Mary a mam 16. Moja mamicka bola na neurologickom vysetreni a povedali jej ze by mala ist na lumbalku. ALe ze ma podpisat nejaky papier ja som totu porozumela tak ze ked ho podpise, lekar je krýtý a mamicka ide na vlastne riziko..
Ale este na nu nepojde lebo lekar jej povedal ze este potrebuje ist na krv a ocne vysetrenie.Na neurologii jej zistili nejake zapalove ochorenie v hlave .A ona mi hovori ze nevie ci na nu ma IST lebo lekarka jej povedala ze mozno s tym zapalovym ochorenim zije uz dlho a lumbalka by bola zbytocna. Lekari aj tak nevedia presne zistit +zatial+ co to v tej hlave vlastne je. Raz uz na nej bola (ked mala zapal mozgových blan ) a hovori ze je to velmi bolestive. a ze sa s toho moze aj ochrnut. Prosim napiste mi nejae Vase nazory....
Velmi sa o nu bojim

luboslava

úlohy sestry po punkcii:
pokoj na lôžku 24 hod. – 2 hod. bezprostredne po ležať na bruchu, potom na chrbte, môže sa obracať/meniť polohy sa na posteli, ale hlavu nedvíha, nesadá si
- hneď po odbere prijíma tekutiny, príjem do 2l/24 hod., pije slamkou, aby nedvíhal hlavu
a uľahčil sa mu príjem tekutín (dopĺňa sa objem likvoru)
- pri použití atraumatickej ihly, pokoj na lôžku 2 hodiny na bruchu, hlavu nedvíha, potom ak
nie sú ťažkosti, môže sa obrátiť na chrbát a môže si pomaly sadnúť, stať, prejsť na WC (iba
ak nie sú ťažkosti) – správne by mal mať pacient doprovod, aj keď neuvádza problémy

NÚ odberu: ak pacient nerešpektuje pokoj na lôžku, hrozí postpunkčný sy. (bolesti hlavy,
nauzea, môže oponovať šija – meningitizmus) – je to prechodný stav, ustupuje v priebehu
týždňa po punkcii

luboslava

Ahoj studujem na JLF UK a chcem ti poradit...ak vam radi lekar ist na lumbalku... urcite to podstupte. Informovany suhlas neznaena ze mamina pojde na vlastne riziko dnes je vsetko o irogracii ten ppodpis je o tom ze mamka nie je k nicomu nutena ze je poucena o tom o aky zakrok ide a ze je poucena o presnom psotupe a moznych komplikaciach...ak by sa nedajboze nieco stalo vobec tym lekar nie je kryty ide o to ze tento suhlas sa podpisuje uz pri vsetkom a kazdom aj rutinnom vysetreni. To ze moze pri tom ochrnut je uplny vymysel. Pri punkcii sa napichuje priestor medzi 4-5 lumbálny (driekovy)stavec...tam uz miecha nie je takze je nerealne aby nastalo ochrnutie po tomto zakroku

rut88

dobry den ja som tiez po lumbalke a mala som mesiac velke bolesti hlavy bey infuziach som sa nemohla vobec postavit ale chcem sa vas spytat ci tych ktorym to tiez robili ci maju tiez bolesti chrbta lebo ja si uz neviem rady poradde me co stym

Emili83

Ahojte :) vcera ma prepustili z nemocnice,kde som absolvovala svoju prvu lumbalku :) nebolelo to az tak strasne,len to bolo dost neprijemne,no prezila som :) tiez som zistila,ze som si informacie o lumbalke mala najst este pred zakrokom,pretoze som mohla lezat v akejkolvek polohe,s vankusom pod hlavou,chodit po vlastnych na zachod,dokonca ma pustili zapalit si jednu cigaretu :) vody som vypila dost,ale tiez som nevedela,preco jej mam vypit vela,nakoniec zistujem,ze som jej vypila malo a keby som vedela,ze prave ta vody mi pomoze nahradit odobrany mok,tak jej vypijem aj 10krat viac :) takze vam vsetkym prajem,aby ste si dobre informovali o celom priebehu este pred zakrokom,pretoze niektory doktory vam nemusia poskytnut vsetky potrebne informacie a bude vas napriklad boliet hlava,ako teraz mna :) kvoli vam a vasim radam nastastie viem,ze to prejde,staci pit vela vody,najlepsie kolu,kavu,proste co ma kofein a lezat,s vylozenymi nohami,ci bez vankusa a samozrejme byt trpezlivy :) hlavne sa lumbalky nebojte,berte to ako dalsie z mnohych druhov vysetreni :)

jarda

AHOJTE ja sa len chcem poradit ci po lumbalke je normalne ze boli aj zaludok lebo to ze ma manzelka bolesti mame uz zistene ze u kazdeho sa to prejavuje inak prosim niekoho kto ma taku isu skusenost nech nam odpise dakujem

bjorson

Lumbalku som absolvoval asi pred mesiacom v Kosiciach na neurologickej klinike v "novej nemocnici". Netreba sa toho bat, samotny vpich neboli, je to citit ale da sa to vydrzat. Po vpichu ma clovek trochu blbe pocity, u mna to bolo - pocit na vracanie, ale ten po predychani presiel. Potom mi zacalo praskat v usiach a zhorsil sa mi sluch a nakoniec mi trochu trpli ruky. Pred koncom mi bolo mdlo a na odpadnutie. Ale to su vsetko normalne reakcie a lekarka aj sestricky sa o mna dobre postarali. Po lumbalke som ostal lezat na bruchu bez vankusa a vela som pil cez slamku. Za ten den som vypil asi 4 litre vody, samozrejme ze vela islo do bazanta :) Dalsi den rano som uz vstal a chodil, asi okolo obeda zacali silne bolesti hlavy...uprimne, podcenil som doplnanie tekutin na dalsi den, moja chyba. Silne bolesti som mal dalsie tri dni, tie sa zmiernili ked som si lahol na chrbat a vylozil nohy na stenu resp. oprel o postel tak aby boli vyssie ako trup. Z vlastnej skusenosti teda radim - vela vela vela pit, a lezat tak dlho ako to ide. Hlavne tie tekutiny mi pomohli zdvihnut tlak, odporucaju aj kolu alebo kavu.

Netreba sa bat, ani tych kecov o ochrnuti rakoviny a pod. to pisu len ludia co asi nemaju velmi dobre vzdelanie, pretoze lumbalka sa nerobi v miestach, pri ktorych sa da ochrnut.

Lumbalkou sa ziskaju vzorky z likvora, ktore sa inak ziskat nedaju a dokazu urcit diagnozny ktore sa inak nedaju urcit, tak sa tomu isto netreba vyhybat.

feri1188

NA LUMBALKU NEODPORUCAM MAMKA BOLA PRED DVOMI TYZDNAMI A ODVTEDY LEZI DOMA S HROZNYMI BOLESTAMI HLAVY KTORE SA STUPNUJU ALE JE PRAVDA ZE NIE KAZDY TO ZVLADA ROVNAKO NIEKTO TO MA BEZBOLESTNE A NIEKTO SA IDE OD BOLESTI ZBLAZNIT ALE NAVINE JE CASTOKRAT NEINFORMOVANOST PACIENTA SO STRANY LEKARA

jajkafr

jedien ja
to kde si počul že z lumbálnej punkcie vzniká rakovina?
lumbálna punkcia je zákrok, kedy sa pichne ihla medzi 4-5 driekový (lumbálny) stavec je to tak ako keď sa odoberá krv - pri tom sa napichne žila a pri lumbálke miechový kanál, z ktorého sa odoberie mozgovomiešny mok, aby sa mohlo prísť na to, čo spôsobuje bolesti hlavy alebo nejaké iné neurologické ochorenie... ako sa tu už písalo pri lumbálke sa pichá "POD MIECHU" takže ochrnutie nehrozí... po lumbálnej punkcii je dôležité ležať vo vodorovnej polohe a nedvíhať hlavu 24 hodín preto, lebo sa odoberie mozgovomiešny mok čím sa zníži tlak, ktorý je v hlave a ak človek vstane ten tlak sa zníži ešte oveľa viac čoho výsledkom je zvracanie, bolesti hlavy, závraty... niektorým ľuďom práve tento zákrok môže zachrániť život... napr. pri zápale mozgových blán sa zistí čo ho vyvolalo a na základe toho sa môže nasadiť správna liečba... takže všetkým čo ich toto vyšetrenie čaká držím palčeky

jedien ja

ne lumbalka neni to dobre no niekomu to pomoze ale niekomu to moze poskodit tak ze moze occhrnut.. ale moze zomriet robi sa s toho rakovina .. neotporucam to nikomu