Pritomnost sestricky v ordinacii

hanka9

Ilek o 00:55- ja som svoje tvrdenie v nami prejednavanej veci v dolunizsom prispevku o 11:33 podoprela Ustavou SR a zakonom o zdravotnej starostlivosti. Ty pani Ilek a tvoj priaznivec For hanka9= mozno si to sama ty)ste nepodopreli svoje tvrdenie nicim, len ste sa zmohli na akesi mraucanie, ci mekotanie, co svedci o vasej nemohucnosti.Bohuzial.

For hanka9

Skopirovat zakony si vie kazdy ale malokto ich dokaze spravne aplikovat a tak ti radim, viac to nerob a nesnaz sa hrat na odbornicku ked tomu vobec nerozumies. Sestra je zdravotnicky personal o stupen nizsi ako lekar. Pravo na sukromie sa vztahuje na nieco uplne ine. Ale kazdopadne si pobavila.

Ria_94

Ako, pri niektorých úkonoch by mi bolo trápne mať okolo seba viacej ľudí okrem lekára (gynekológia, análne vyšetrenia, atď.), ale inak mi sestričky nevadia. S každou jednou si rozumiem, vedia mi poradiť aj sa pobavíme ohľadne bežných vecí. Samozrejme, keby som mala nejakú pohlavnú chorobu, nechcela by som to trúbiť do sveta, ale asi je to jedno, či lekárke poviem pred sestrou, že mám asi chlamýdie, alebo či lekárka zakričí do druhej miestnosti sestričke, aby jej priniesla test na chlamýdie... Ak sa chápeme...
A Ilek má pravdu, v dnešnej dobe sa treba kryť, lebo ľudia su vychcaní zákeráci, ktorí prekrútia aj vaše najlepšie mienené rady a doporučenia úplne proti vám...

llek

Hanka riesite to, aby sestra v ordinacii nebola a nepocuvala co hovori pacient. No a ja tvrdim, ze tam sestra ma byt, je sucastou ambulancie a vsetkeho co sa tam deje. Su pacienti, u ktorych je skutocne velmi dobre mat sestru aj ako svedka pri sebe, lebo ludia sme rozni a clovek zazije aj pacientov roznych.

hanka9

Ilek, my tu neriesime ci je dobra sestra pravou rukou lekara a ani neriesime organizacne ci ine povinnosti zdravotnej sestry

mi tu riesime nieco ine, co Tebe zrejme unika.

a preto cely Tvoj prispevok je absolutne o nicom a kazdy co len trochu rozumny clovek to okamzite pochopi !

llek

Dobra sestra je prava ruka lekara, okrem toho vztahuje sa na nu rovnako ako na lekara zachovavat lekarske tajomstvo. Neviem si predstavit, ze by som nemala pri sebe v ambulancii setru. Casto aj nemam, lebo vybiehaju, hladaju dokumentaciu, chodia s odbermi a nie su tam a je to o drzku. Preco? Lebo by som si musela zdvihnut kazdy telefon, otvarat dvere a pritom vysetrovat, pisat spravy a rozmyslat. Okrem toho, sestra ma byt v ambulancii, na to aby veci bezali tak ako maju. V mnohych odbornych ambulanciach sestra asistuje a skutocne lekarovi pomaha. No a nezanedbatelne je aj to, ze je to pre mna ochrana. Ludia su totizo rozni, dokazali by veci otocit proti mne, takto mam na vsetko aj svedka. Napriklad gynekolog by mal mat urcite pri vysetreni pri sebe sestru, jednak preto, ze mu asistuje a jednak preto, aby sa chranil, ma svedka na vsetko co robil. Vy pozerate na vsetko zo svojej strany, ja zase zo svojej, z pohladu lekara.

hanka9

Zakladatelka temy lenca, konkretne v Tvojom pripade s poukazom na nizsie uvedene si jednoznacne myslim, ze zdravotna sestra tam nema co pohladavat.

hanka9

Ustava SR ( nedotkutelnost osoby a jej sukromia je zarucena) a zakon o zdravotnej starostlivosti (každý ma právo na ochranu dôstojnosti, rešpektovanie svojej telesnej a psychickej integrity, zachovanie mlčanlivosti v súvislosti s údajmi o jeho zdravotnom stave, a na humánny, etický a dôstojný prístup zdravotných pracovníkov) pisu jasnou recou!

dovolte mi zacitovat isty pravny clanok:

Pacientovo právo na súkromie spočíva v tom že rozhovor o chorobe, konzultácie, vyšetrovanie a liečba majú byť dôverné.

Podobne sa aj všetky správy a záznamy o zdravotnej starostlivosti pacienta považujú za dôverný materiál.
Pacient má právo rozhodnúť, kto má byť informovaný o jeho zdravotnom stave. Pacient má právo na súkromie primerané jeho zdravotnému stavu (priestorovo aj organizačne).
Ak je potrebné premiestniť pacienta do iného zariadenia, musí byť o tom vopred informovaný.

Podľa Európskej Charty pacientov ( I. časť – Základné práva) má každý jednotlivec právo na zachovanie dôverného prístupu k svojim osobným informáciám, vrátane informácií týkajúcich sa jeho zdravotného stavu a možných diagnostických alebo liečebných metód, ako aj na ochranu svojho súkromia pri výkone diagnostických vyšetrení, prehliadke u odborného lekára a lekárskom ošetrení alebo chirurgickom zákroku vo všeobecnosti.
Všetky údaje a informácie súvisiace so zdravotným stavom jednotlivca a s lekárskym ošetrením alebo chirurgickým zákrokom, ktorému sa podrobuje, sa musia považovať za súkromné, a ako také sa musia primerane chrániť. Osobné súkromie sa musí rešpektovať, a to aj počas lekárskeho ošetrenia alebo chirurgického zákroku (diagnostické vyšetrenie, prehliadka u odborného lekára, lieky, ap.), čo musí prebiehať v primeranom prostredí a len v prítomnosti osôb, ktorých prítomnosť je nevyhnutne potrebná (pokiaľ pacient nedal výslovný súhlas alebo o ich prítomnosť nepožiadal). (15)

krehulkami

Viete maju v hlave povinnosti,mozno ich to nenapadne ,skuste poziadat.Mozno doktor ma problem povedat,lebo sestry bojuju za svoje prava.Vsak by zatial nacerpala sily ak nema nic ine.alebo chodte s rodinnym prislusnikom,ktori Vas viac pozna.
videla som napr. muza chodit aj s babom s manzelkou,zatial sa hral s babom vonku.