Čo si myslíte o eutanázii?

[zruseny12]

...zazila som v rodine,kedy clovek zomieral v bolestiach,trpel a nebolo mu rady...lezal v posteli,bolo ho uz citit/bol len koza a kost/ a jedine co hovoril,bolo...ze by uz najradsej odisiel na druhy svet...ABY SI HO PAN BOH ZOBRAL...bol to clovek VELMI DOBRY,NIKOMU NEUBLIZIL ANI SLOVOM,a velmi trpel...STALE KED SI NA TO SPOMENIEM,MAM TO VSETKO PRED OCAMI...

[zruseny12]

...podla mna je to velmi tazka otazka,na to moze odpovedat len ten,kto fakt zazije***VELMI VELKE BOLESTI A STAV KEDY FAKT UZ NEVLADZE DALEJ A NAJREDSEJ BY TO SKONCIL***
tazko sa k tomu clovek vyjadruje,ale zazila som take bolesti a stavy,ze boli dni,ked som lezala na posteli ako mrtvola a keby v ten den by za mnou niekto bol prisiel a povedal,ZE MA ODSTRELIA...tak by som vobec nenamietala...
NIEKEDY U MNA BOLA TAKA BEZNADEJ,ZE SOM SI MYSLELA,ZE TIE STAVY BUDEM PREZIVAT AZ DO SMRTI A DLHE ROKY,ALE CHVALA BOHU PRISLI MI NA TO,CO MI JE a som rada,ze som na tom ako som...i ked som nic nevyhrala,zdr.stav sa aspon trochu zlepsil...
...ale k EUTANAZII BY SOM SA RADSEJ NEVYJADROVALA,LEBO SU LUDIA,KTORY SU V TAKOM BEZNADEJNOM STAVE,ZE UZ IM NIKTO NEMOZE POMOCT A TRPIA VELKYMI BOLESTAMI...
ja som bola tiez v takom stave,ale prisiel cas kedy mi pomohli...
a polemizovat nad takymi vecami sa mi zda zb.k tomu by sa mali vyjadrit hlavne ty,co najviac trpia...
ludia,ktory nezazili poriadnu bolest atd.nevedia co to je...tak ako sa hovori SYTY HLADNEMU NEVERI...tak toto je podobne...

llek

Nenechala by som ho trpiet v bolestiach, lebo mame prostriedky ako bolest tlmit a mame povinnost ich pouzivat.Ale mas pravdu, smrt by som neprivodila a ani ty, keby si bol lekar. Keby si sam pacient nieco pichol, ci uzil smrtiacu tabletku, prve co by som sa sama seba pytala by bolo, ci som tomu mohla zabranit (napriklad, ze by som venovala vacsiu pozornost bolesti pacienta). Ak by som si bola ista, ze nie, akceptovala by som toto rozhodnutie a cin cloveka, co nevidel ine riesenie. Lekar musi mat pokoru pred zivotom i smrtou.

beskyd

Ilek, v mene dostojneho zomierania je teda spravne nechat cloveka trpiet v bolestiach alebo v beznadejnonm stave alebo v inom stave ktory pre cloveka subjektivne vytvara neochotu zit? a keby si sam ziadatel pichol injekciu alebo uzil tabletku ktora by ukoncila zivot, s tym by si teda nemala problem? ty by si smrt neprivodila, privodil by si ju ziadatel.

llek

beskyd, moje nazory a moj postoj k eutanzii nema nic spolocne s cirkvou, patrim k neveriacim. Je to nazor, ktory suvisi len a len s mojim vzdelanim a povolanim, ktore vykonavam. Ty sam mas pravo nalozit so svojim zivotom v zasade ako chces, ale nikto iny nema pravo ti ho ukoncit.Mojou povinnostou je urobit vsetko preto, aby zomierajuci zomieral dostojne, ale nesmiem smrt privodit.

beskyd

samozrejme jednoznacny suhlas so stanoviskom autora temy. dovod pre ktory ludia popieraju pravo cloveka dostojne uplatnit slobodnu volbu vo vztahu k jeho zivotu/smrti je jasny.. zhubny vplyv nabozenstva, teda krestanska vierouka a vstepovanie bludov ludom odmalicka. asi ma nikdy neprestane fascinovat ako ludia v mene dogiem dokazu popriet racio a schopnost vcitit sa do druheho pripadne akceptovat prirodzeny prejav vole, ktory ani nezasahuje do prav a slobod druhych. ved to je ohavne. keby sem vychodofranski knazi nedovliekli krestantvo a ostali by tu povodne slovanske bozstva, ludia by chodili obetovat ovce a bykov perunovi dodnes a keby mal niekto iny pohlad na vec, bol by tvrdo trestany, tak ako teraz su odsudzovane prejavy ktore su v nesulade s krestanskymi bludmi aj ked su uplne logicke. treba teda prejst nejaku cestu kym spolocnost dozreje a vymani sa z vplyvu toho dlhe starocia vstepovaneho ideoveho marazmu. tiez som este nepocul relevantny argument preco by som v pripade potreby resp. v pripade mojej vlastnej vole nemohol dostojne ukoncit svoj zivot. dostojne znamena bez vesania a skakania pod vlaky a z budov, v tom ja nevidim dostojnost, ale v kazdom pripade je zrejme ze o tu asi cirkvi nikdy neslo a ani nejde. na druhej strane, su krajiny ako svajciarsko kde uz myslim funguje system injekcii na zaklade ziadosti, ale aj tato musi byt podlozena vaznymi zdravotnymi dovodmi.. v zasade sa da povedat ze sa to hybe dopredu.. no co sa slovenska tyka, asi by som v otazke nejakeho spolocenskeho progresu nebol velky optimista:)

llek

Neviem ci diuskutujuci su laici a ci sa niekto z nich ocitol v situacii, ze by mal "vykonat" eutanaziu. Ine je o tom hovorit ako laik, ine ako ten, kto je trpiaci nevyliecitelym ochorenim, ci neznesitelnou bolestou (teda ten, co by si eutanaziu zelal) a uplne ine je, ak ste lekar a ste eventualne poziadany/na urobit nieco, aby sa zivot pacienta ukoncil. Toto je velmi narocna tema a o tom, ze je to tak svedci aj to, ze eutanazia vo vascine krajin nieje legalna. Nikto z vas si asi neuvedomuje, ako malo staci, aby sa nieco take v mene eutanazie zneuzilo, ako je tazko presne vymedzit kedy by slo o eutanaziu a kedy uz o vrazdu. Ake mozeme presne zmerat, kedy je uz pre pacienta zivot neznesiltelny? Ako a kedy mozeme s istotou vyhlasit, ze tento pacient zomrie? Cim dlhsie pracujem, tym tazsie by som mohla na tieto oatzky odpovedat. Stretavam sa s nevyliecitelnymi pacientami, aj s tymi co maju bolesti. Nasou ulohou je zmiernit ich bolesti vsetkymi prostriedkami, ktore mame, zmiernit pocity, ze sa dusia pripadne ulahcit zomieranie, nikdy vsak nesmieme urobit nieco, aby sme zivot pacienta skratili ci ukoncili na jeho zelanie. Keby ste boli aj vy v ulohe lekara, vacsina z vas by takto rozmyslala aj konala.

lienočka123

Hypokratova prisaha...
Svojho učiteľa v tomto umení si budem rovnako ctiť ako vlastných rodičov a vďačne mu ponúknem všetko potrebné, ak si to vyžiada nutnosť. Jeho potomkov budem pokladať za vlastných bratov a keď sa budú chcieť vyučiť tomuto umeniu, vzdelám ich bez nárokov na odmenu aj akékoľvek záväzky. Svojim synom aj deťom svojho učiteľa aj žiakom, ktorí sa slávnostne zaviazali lekárskou prísahou, umožním, aby sa zúčastňovali na výučbe aj na prednáškach aj na celej vede. Nikomu však inému. Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím. Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu. Svoj život a svoje umenie vždy budem chrániť v čistote a udržím ich bez akejkoľvek viny. Sám neuskutočním rez u nijakého chorého, ktoré trápia kamene, ale odovzdám ho do rúk mužom skúseným v tomto odbore. Nech vkročím do akéhokoľvek domu, vojdem tam len s úsilím pomôcť chorým a budem sa vyhýbať každému podozreniu z bezprávia alebo hocijakého ublíženia. Zrieknem sa túžby po zmyslových pôžitkoch či so ženami či s mužmi, či so slobodnými či otrokmi. Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom, o súkromnom živote ľudí všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.

Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty všetkých ľudí a nech sa radujem z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším či poškvrním, nech sa mi stane pravý opak.“

a viacej k tomu netreba povedať....

smrt

Zelam vam vsetkym ktori ste proti aby ste skuvinali od bolesti co najdlhsie, a ked budete trpiet budu vam citat eticke zakony,etika a utrpenie su dve velmi rozdielne veci,etika je len pre zdravich a veselych ludi a tym ktori trpia je na jednu vec,strcte si ju kamsi.