pripoistenie materskej?

luna

Ja viem ze je to komplikovane na pochopenie, ale sawwa, ty kedze si este nerobila, nemas narok na materske, preto si musis este pred otehotnenim platit nemocenske poistenie dobrovolne z vymeriavacieho nakladu 30 219 SK/ 9mesiacov a z toho si musis platit 4,4 percenta, co je nieco vyse 1000.- mesacne. Musis to platit aspon 270 dni pred materskou a potom ti az vznikne narok na matersku tych 16500 SK... Kludne sa pytaj ked nechapes.

sawwa

ako sa to vypocitava? ja som na predlzenej neplatenej materskej dovolenke. z coho mi to vypocitaju? nepracujem a este som v zivote nerobila

luna

Na dobrovolne nemoc. poistenie sa prihlasis tak, ze vyplnis tlacivo "Registracny list fyzickej osoby". V nom uvedies vymeriavaci zaklad ako rozdiel sumy 30 219.- minus tvoj plat v hrubom. Napr. ked mas minim mzdu,je to suma 22 119.- Poistne je 4,4 percent z urceneho vymeriavacieho zakladu, napr. pri sume 22119.- je to 974 Sk mesacne.

luna

Loli musis mat platene nemocenske poistenie tu na Slovensku tych minimalne. 270dni v rozmedzi dvoch rokov pred nastupom na matersku. Co znamena, ze ked tu pracujes od marca 2008, tu podmienku uz splnas, teraz staci len otehotniet. Rata sa ale 55percent zo mzdy, tj. pri sume napr. 15 000 Sk budes dostavat matersku okolo 8000 Sk. Ak chces mat najvyssiu moznu matersku, tj 16 500 Sk, staci ked sa prihlasis v soc. poistovni ako dobrovolne nemocensky poistena osoba najneskor v 8tt. tehotenstva a platit si tam nemoc. poistenie aspon 26tt. a to najvyssiu sumu.Neviem ci mi rozumies.

loli

Ahoj LUNA , prosim Ta o radu, ja planujem tak isto babo a som už 5 rok stale zamestnana, no do marca 2008 som bola mimo SR a pocita sa aj zamestnavatel zahranicný? od toho marca 2008 som zamestnana už na SR, musim pockat do tých dvoch rokov a až potom mam premyslat nad babom alebo si mam zacat platit to dobrovolne nemocenske? prosim porad, mam v tom gulas:-) dakujem mooooc

luna

Ano Sawwa, nemocenske poistenie si musis platit minimalne 270 dni/ 9 mesiacov pred nastupom na matersku dovolenku(a to maximum, tam na socialke ti povedia kolko to je, vyse 1000.-) , to znamena ze ho musis zacat platit este pred otehotnenim, inak to nestihas. Potom budes poberat 16 500.- mesacne, ale len pol roka. Potom budes opat poberat iba rodicovsky prispevok. Ale ked si to vyratas, tak sa ti to velmi oplati .-) Vola sa to dobrovolne nemocenske poistenie.

sawwa

dakujem luna
a tych 16500,- Sk budem dostavat po cele 3 roky? alebo je to len na urcite obdobie(trebars pol roka)? to nemocenske poistnenie budem platit len tych 270 dni do porodu?
este niesom tehotna, ale uvazujeme o druhom dietati a dopocula som o tomto pripoisteni a tak zhanam informacie. je rozdiel dostavat pravidelne kazdy mesiac 5300,- Sk (rodicovsky prispevok) a 16500,- Sk. este raz dakujem

luna

Sorry, nejak mi uchadzaju veci :-) Najidealnejsie by bolo ist na pobocku socialnej poist. v mieste tvojho trvaleho bydliska a povedat im ze si chces dobrovolne platit nemocenske poistenie. Musis si ho platit 270dni.