Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

strach z letu a soferovania

Príspevok v téme: strach z letu a soferovania
malickasom

Neviem kde by som zacala. Strasne rada cestujem. Vzdy som sa tesila na vylety a na lietadlo, lod, proste som sa v tom vyzivala. Asi pred rokom som mala autonehodu. Nikto nebol zraneny. Ja som sedela vzadu a musim povedat ze pas mi zachranil zivot, inak by som asi letela von. Odvtedy mam strach, stale sa prelaknem ked niekto prudsie brzdi, ci je to vlak, autobus, najnovsie nemozem ani lietadla.Minule leto som zazila velmi neprijemny let, bolo mi priserne zle a tie turbulencie mi nerobili dobre. Najhnusnejsi pocit ked sa lietadlo o kusok "prepadlo" vtedy som sa normalne prvykrat zlakla. Odvtedy citim v lietadele strasnu uzkost, mam strach. Za posledne roky som letela mozno 20 krat, 10hodinovy let bol pre mna nedavno v pohode a teraz ked si predstavim ze mam letiet hodinu tak ma chyta panika. Posledne 4 lety co si pamatam, som sa strasne bala. Hambim sa to priznat, kedze donedavna som ja bola ten co vsetkych utesoval, ze je to pohodka. Coskoro sa opat chystam na cesty a desi ma ta myslienka. Viem ze stat sa vam moze aj doma hocico, napriklad vam pristane lietadlo do obyvacky :-) ale ja neviem ako sa mam rozptylit. Citim uzkost, rozboli ma brucho. Aj pri ceste autom som strasne napata. Nedokazem sa uvolnit ked soferujem, bojim sa sadnut za volant, nemam prilezitost casto soferovat, od tej nehody som soferovala asi raz aj to som potom mala az svalovicu. A navyse ked kazdy den citam spravy ake sa stali vselijake nehody, nerobi mi to dobre. A vobec sa netesim na ten svoj najblizsi vylet lebo znova prezijem muky v lietadle. Normalne stracam chut cestovat. Ja viem ze sa vam moze stat hocikde hocico, aj ake su statistiky o bezpecnosti dopravy, tymto ma neutesite. Ale pomozte mi ako mam tento strach prekonat.

malickasom

ahoj silonka, diky za odpoved. coskoro sa chystam letiet, tak som zvedava ako sa budem citit. S poldeckom mam dobre skusenosti v stresovych situaciach- na statnice som si dva kopla a bola som pohode :-) este som rozmyslala ze by som skusila nieco na spanie, aby som to prespala, ale zas ked si to dam pred kratkym letom tak z toho asi budem ospala cely den. neviem, mozno to prejde samo, tak ako to prislo aj odijde.
a chcem si konecne sadnut za volant, strasne malo soferujem, nemam prilezistost...ale ked pojdem k rodicom na sviatky asi vytiahnem ocka niekam na parkovisko so mnou. Naposledy co ma posadili do auta len tak zrazu po pol roku nesoferovania ked som viezla z akcie 5 ludi a pomylila som si brzdu s plynom...chvalabohu vecer na prazdnej ceste...taketo situacie ma strasne stresuju. no uvidime... snad to vsetko casom prejde...

silonka:-)

takze takto:-)
kazdy z nas ma z niecoho strach..
preto su rozne fobie, uzkosti a podobne..
je to uplne normalne pokial to nezachadza az do takych krajnosti, kedy to vyrazne zhorsuje kvalitu zivota alebo to na tebe zanechava nejake stopy..
ja som mala od mala strach z lietania..
a minuly rok ma priatel prekvapil a kupil mi dareck letenku..
tiez som myslela, ze to neprezijem, strasne som bala..
potom som si citala rozne fora s ludmi, ktori mali rovnaky problem..
a velmi som sa upokojovala, ked skoro kazdy pisal aky to je zazitok, ze je to nieco super..
lenze opak bol pravdou..
ja som zazila dost zly let..
hlavne pristavanie a odlietanie bolo pre mna cosi strasne..
tak zle som to znasala ako nic..
mala som pocit, ze sa uz viac nenadychnem, do hlavy mi iseil strasny tlak, uplne som sa mala taku uzkost z toho, kde prave som a co so mnou je..
odvtedy som si povedala, ze uz nikdy v zivote nebudem letiet..
tak velmi ma to odradilo, ze uz by som sa na to asi nedala..
to je moja skusenost..
ale co mi velmi pomahalo bolo zuvanie zuvacky:-)
skutocne to s nou bolo celkom fajn..
niekomu pomoze, ked sa pocas letu s niekym rozprava a neuvedomuje si co je, kde je, ako sa ma..
niekto si da predtym stamprliku a tiez je lepsie..
alebo si dat tabletku na upokojenie a snazit sa si citat, pocuvat hudnu..
hlavne si nepripustat kde sa nachadzas, mysli na to ako fajn sa citis, ako o chvilku pristanete a budete sa tesit z novej krajiny:-)
dalsia vec..
tvoje obavy su uplne opodstatnene..
neprijemna havaria na tebe urcite zanechala zle nasledky a teraz mas strach z roznych sposobov dopravy..
je to normalne..
ale.. zivot je taky..
kazdy den sa stavaju havarie, nehody, ale my to nemame ako ovplyvnit..
mozeme sa akurat tak snazit na to nemysliet a nepripustat si, ze by sa mohlo nieco stat..
a ano, letecky je to najbezpecnejsi sposob dopravy..
ved si vezme kolko xy letov ide kazdym dnom a tych havarii je v porovnani s tym malinko..
a aj tak byvaju tak technicky vybavene, ze sa nemusis obavat..
a s autom, autobusom, vlakom je to podobne.. aj tu sa stavaju havarie..
ale nijako to nezmenime..
nesmies na to mysliet, ine ti asi neporadim..
pokial mas z toho az strasne stresy, fobie, tak vyhladaj psychologa..
ten ti pomoze sa s tym vyrovnat..
alebo si pred dlhsou cestou daj nejaku tabletku na upokojenie, nieco na prirodnej baze a snaz sa pocuvat hudbicku, rozpravaj sa s niekym, lusti si a tak..

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

strach z letu a soferovania - Fórum - ZDRAVIE.sk