FRANCUZSTINA alebo NEMCINA

vikuska

mmenoir to by si sa cudovala, malokto poriadne. ze ty a ja ovladame cudzie jazyky neznamena ze aj ostatni, vela ludi na to nema bunky. pracujem v oblasti HR a pri pohovoch do zamestnania idem niekedy odpadnut. kazdy si prikrasli jazykove znalosti a naozaj jedine ludia co boli v zahranici vedia normalne hovorit. od vekovej kategorie 30+ to uz radsej ani neriskujem :(

naniva

boze co z toho robite taku vedu, aj tak ide na strednej len o doplnujuci predmet.Je jasne ze sa tam neda naucit takto jazyk za 4roky a este k tomu ako druhy j. Ide len o zaklady a ked niekto chce v tom pokracovat tak musi zamakat sam a niekde v sukromnom kurze ci skole.. priklanam sa k francuzstine kvoli jej zvucnosti.Gramatika ma presne pravidla a kopu vynimiek :D

wikush

haha ludia, ja som si tiez vybrala francuztinu pred nemcinou, ked som sla na strednu a hadajte co.. koli nedostatku profakov som nakoniec vyfasovala nemcinu, ktora mi ako jazyk nikdy nebola velmi sympaticka, takze som sa ju ucila nasilu

vikuska

no vidite kazdemu sa pozdava ine. ja som sa ucila fj ale neliezlo mi to do hlavy, s inymi jazykmi som nemala ziadny problem. a nepoznam nikoho kto by sa normalne plynule naucil Fj tu na slovensku. aj tak je najdolezitejsia anglina :)

mmenoir

podla mna je to jedno, na strednej sa fakt poriadne nenaucis ani jeden ten jazyk :)

ja som sa na kurze sukromnom, dvakrat tyzdenne bol, naucila za 10 mesiacov viac, nez moji spoluziaci z triedy za 7 rokov franiny v skole... :)

ale aj tak, odhliadnuc od profesorskych sposobov a stylu ucenia, myslim ze nemcinu a franinu porovanat mozem a odporucam ti rozhodne tu franinu :D

francuzstina

ja som mala podobnu dilemu pred dvoma rokmi a nakoniec som si vybrala francuzstinu a este ani raz som neolutovala..trosku ma mrzi,ze to nie je na takej urovni ako by som chcela,ale urcite lepsie ako predtym nj,z ktorej po 5 rokoch ucenia sa neviem nic..mimochodom myslim si,ze aj vo fj je vela podobnych slov ako v aj

[zruseny8]

francuzstina je ovela krajsi jazyk ako nemcina, ale zato tazsi. osobne nepoznam cloveka ktory sa za 4roky na strednej skole naucil francuzsky, aj u nas to bolo tak ze ti co sa ju ucili, nevedeli ani zaklady, neviem preco je to tak. tento nazor so mnou uz zdiela aj whee_ee. proste profesorky to asi nevedia naucit. je to ine ked si zaplatis kurz pretoze tam sa ti venuju a ovela lepsie je ked sa tebe jedinej lektor venuje. no a francuzstinu vyuzijes len v tom spominanom francuzku, cize ak mas plany ze navstivis tuto krajinu preco nie, ale inak v tom nevidim vyznam..vies svetove jazyky su anglictina a nemcina.
takze ak nemas k nemcine vyslovny odpor tak ja odporucam nemecky jazyk..
a mohla by si aj ty nam napisat k comu si viac priklonena, ci este si len zacala rozmyslat?

mmenoir

ja hovorim francuzsky, anglicky, spanielsky + 10 rokov mala nemcinu, ale fakt z nej neviem nic...

suhlasim s predchadzajucim prispevkom - na normalnej beznej skole sa cudzi jazyk velmi nenaucis, je na tebe aby si to nejako rozvijala, ci si uz zvolis nemcinu alebo franinu...

k tej francuzskej gramatike - zda sa mi neporovnatelne lahsia ako nemecka...
a vyslovnost - nie je vobec narocna, je uplne pravidelna, ak viete pravidla, vyslovite akekolvek lubovolne slovo

vikuska

ja hovorim perfektne nemecky anglicky a spanielsky. zila som dokonca v nemecku a nemcinu milujem. je trosku podobna angline tak to by si mala lahsie pri uceni pokial je ten prvy jazyk AJ, francuzstina je zas strasne tazka gramaticky aj na vyslovnost podla mna. ale nerataj ze na skole sa neviem ako naucis, neda sa to porovnat so zahranicnym lektorom alebo pobytom.