Terorizovanie synom

Príspevok v téme: Terorizovanie synom
alena22

Dobrý deň,

Chcem vás poprosiť o radu ako postupovať ďalej...

Som rozvedená, žijem sama so svojim 16,5 ročným synom. Tento prestal
navštevovať školu a aj napriek snahe z mojej strany, snahe zo strany
psychológa a snahe zo strany učiteľov bol vylúčený zo školy.
Nemá žiadny záujem nájsť si nejakú brigádu či akúkoľvek
prácu, odmieta robiť a pomáhať v domácnosti. Vydiera ma tým že ja
som povinná ho živiť a on nemusí robiť absolútne nič, že on
nemusí dodržovať žiadny domáci rád. Ak sa pokúsim mu čokoľvek
prikázať začne po mne kričať, ziapať a ja nedosiahnem nič. Snahy
o pomoc zo strany môjho priateľa skončili poškodením jeho auta a
vyhrážaním sa že ho zlikviduje a podobne. Nakoniec dosiahol toho že
som zase len sama. Vyhrážky že ak neurobím to čo si želá, alebo
ak mu nevyperiem, nenavarím či nedám peniaze tak si ich zoberie aj
násilím. Zatiaľ chvála bohu ostalo len pri neustálom psychickom
nátlaku a vydieraní no ich intenzita sa neustále stupňuje a obávam
sa že to bude čím ďalej tým horšie. Samozrejme bol aj na sedení s
psychologičkou, tá ho ubezpečil že ja ako mama som povinná sa oňho
starať a to dokonca aj keď ma neustále vydiera, osočuje sa na mňa,
kričí, a dokazuje svoju silu rôznymi násilníckymi gestami. Môj syn
mi otvorene povedal že má zálusk na môj dom a že tu bude bývať a
ja som povinná ho živiť a on nemusí vôbec nič. Jeho plnoletosť sa
blíži ale nemá v pláne sa niekde zamestnať, prispieť mi na chod
domácnosti či nejako pomôcť. Akákoľvek snaha o jeho výchovu
zlyhala. Doposiaľ som sa viac krát kontaktovala políciu nakoľko som
vedela že užíva marihuanu, alebo keď sa rozhodol páliť školské
knihy namiesto toho aby ich išiel vrátiť keď ho vyhodili. Bola som
sa viac krát poradiť u psychológov, alebo právnikov. Požiadala som
súdnou cestou o zverenie do výchovy otca, nakoľko je nezvládatelný.
No jediné čo som doposial dosiahla a dozvedela sa je to že ja (osoba
na dôchodku) som povinná ho naďalej živiť, zabezpečiť mu
ubytovanie, stravu, proste všetky podmienky pre život a to aj po
dovŕšení jeho 18 rokov. No a môj syn mi zatiaľ môže po kúskoch
rozpredávať majetok (ak predá moje hodinky, alebo bicykel tak neje
zákonná páka na to aby to znovu neurobil)...

Poraďte mi prosím na koho sa obrátiť???
Kto mi pomôže z tejto situácie???

nazor

neviem preco ale mam pocit, ze aj v skole nam na nejakych hodinach hovorili, ze rodicia su po 18ke povinni starat sa o nas do 25 (alebo 26 - neviem presne) roku ale len v pripade ak studujeme a podobne... ale ze to plati aj naopak, ze mame aj my povinnosti voci nim... tak mi pride cudne, ze neexsituje ziadna zakonna paka na toto... mozno by pomohol drahsi pravnik, alebo skus ho udat, ved predsa je to psychicke tyranie a preco ked moze zena udat muza, by nemohla udat aj dieta? toto sa v civilizovanej spolocnosti robit nema!!!! mam skoro 20 a sice som obcas nastvana na rodicov, ale viem co je ich a co si mozem dovolit predsa!!! skus to medializovat, mozno sa kompetentni tam hore spamataju a konecne si zacnu vsimat aj taketo pripady... je hrozne kolko deti zneuziva svojich rodicov a ako sa k nim po tom vsetkom co im cely zivot davali sprava... drzim ti palce... a nebud smutna, ze ublizis synovi... viac mu ublizis, ked to nechas takto...

panča

Skus (pisem to preto takto SKUS, lebo to asi nebude lahke) si s nim sadnut. Bez emocii (hlavne sa nenechaj rozplakat) mu na rovinu povedz, ze MAS VSETKEHO DOST A CHLAPEC MA SMOLU..bud radikalne zmeni svoj postoj k tebe a svojmu zivotu, lebo inak ho zmenis ty. Zrusis mu trvaly pobyt u Teba, ak bude na Teba nasilny, jednoducho na neho podas trestne oznamenie. A mimochodom -od 15 tich je pravne zodpovedny, tak nech si nemysli, ze sa mu nic nemoze stat.A rady -daj ho do decaku su smiesne, v podmienkach Slovenska nerealne. Mozno tak diagnosticky ustav (polepsovna), ale to musis naozaj konat (trestne oznamenie, socialka) a potom cakat az sudy rozhodnu o umiestneni .A synovi tiez povedz, ze ak nechodi do skoly, mal by sa prihlasit v zdravotnej poistovni, pretoze je to jeho POVINNOST a ked mu vyrubia poplatky za omeskane dni, bude dlznikom do konca svojho zivota. Nie si povinna toto vsetko trpiet -pri kazdom miestnom urade (neviem odkial si) funguju kancelarie pravnej pomoci. Podla mna mas dokonca pravo (ak je dom Tvoj) vymenit zamky a viac ho tam nepustit...ak sa vrati, je to vlamanie. Znie to vsetko velmi tvrdo, ale pohladenim po hlave to uz asi nepojde. Hlavne ti zelam pevne nervy a silu vydrzat

Aduliena

Alena, čudujem sa, že si syna ešte neposlala do nápravno-výchovného ústavu. On tam patrí a nepomôže nič iné. Ty nie si povinná znášať takýto teror.
A že ťa chce pripraviť o dom? Povedz mu, že ak sa takto bude aj naďalej správať, tak ho jednoducho vydedíš a nebude mať nič. Asi nevie, že existuje aj takáto možnosť. Túto situáciu rieš, kým nemá 18, ešte za neho môžeš rozhodnúť ty a poslať ho do ústavu na prevýchovu.

babca32

Tvoja situacia je velmi tazka, ale mala by si svojmu synovi ukazat kto je panom v dome a ze ty ho mas povinnost zivit, ale nie si povinna znasat tyraniu ak ta tvoj syn fizicky napadne tak zavolaj policiu. Verim ze svojho syna milujes, ale on podla tvojich slov vobec nie je hlupy, presne vie ake ma prava a ze ty ho milujes a nedokazes ho opustit a ani vyhodit z domu. Podla mojho nazoru by si mu mala doriadne vylepit a ak nepomoze tak ho daj do napravnovychovneho ustavu, takych 6 mesiacov a hned bude vediet ako mu bolo doma dobre, ak sa ho tam rozhodnas dat, tak ho nechod navstivit a ani mu nevolaj, nepros ho nech sa k tebe vrati, lebo bude vediet, ze este stale nevies bez neho byt a odpustis mu. Jedine co tvoj syn potrebuje je prirucku od zivota aby jediny na koho sa moze spolahnut, bol len on sam.

limetka335

mňa najviac zarazilo že píšeš že psychologička ho utvrdila v tom, že ty sa o neho musíš aj napriek tomu starať....
viem že je to tvoje dieťa a že je to veľmi ťažké ale skús ten ústav lebo to môže byť horšie a horšie... ja mam teraz 17 a toto by som si k mamine nikdy nedovolila... tiež mam rozvedených rodičov... a jeho vlastný otec sa o to nezaujíma?

0vecka

dufam ze sa ta nedotknem touto otazkou ale preco si myslis ze je taky?? vychova alebo zla spolocnost?? alebo preco?

nue

ja by som ho tiez dala do decaku, nasla si pracu inde, predala dom, prestahovala sa. aby ta neterorizoval, ked vyjde z toho decaku.

kukuruku

Daj ho do decaku, je to maly hajzlik, takto by sa spravat k rodicom nemalo ziadne dieta. Starat sa onho mozes este 1,5 roka a potom ho vykopni, vsak urcite sa o seba bude vediet postarat aj sam. To uz len mozes cakat kedy ta fyzicky napadne....toto ti teda nezavidim, ale drzim ti palce

dejdraa

hmm ja sa ti cudujem,ze to este zvladas...som sice mlada,ale nikdy by som nemala odvahu spravat sa takto k mojim rodicom...suhlasim s nazorom podomnou,podla mna to inak nejde...je tu este jedna vec,ale mozno sa ti bude zdat detinska,no viem,ze v jednom pripade to raz pomohlo..mala som kamarata,ktory robil podobne veci ako tvoj syn,stale sa na mamu len stazoval,nebolo az v takom rozsahu ako u vas,ale boli u nich jednoducho hadky stale dookola,nechodil do skoly no proste podobny pripad..az jeden den nasiel...teda hladat moc nemusel,lebo to bolo polozene v kuchyni na stole..lekarsku spravu,ze jeho mamina ma rakovinu v pokrocilom stadiu a neviem co este...odvtedy sa k nej spraval uplne inak,uvedomil si,ze ju moze stratit...a stal sa z neho proste novy clovek,doteraz nikto nevie,ci to bolo nastrcene alebo nie,kazdopadne to pomohlo,tento rok maturuje a chce ist aj na vysoku...je to cudny sposob,a mozno aj hlupy,ale nieco na tom bude...