Tupozrakosť,čo s tým...

Príspevok v téme: Tupozrakosť,čo s tým...
modrooká

Všade je veľká reklama na operaciu /korekciu/ oka.Dá sa operovať aj tupozrakosť ,alebo nejak korigovať?Môj očný lekár tvrdí že s tým sa nedá nič robiť.Zbadali mi to až v dospelosti.Do dialky ešte okuliare nepotrebujem.Možno že taká malá odchýlka sa už ukazuje,0,25 dioptrii.Očný mi nechce vypísať okuliare,šošovky duplovane mi neradí.No,že s tým zlým okom mi to sklo nič neporobí.Aj cez to budem vidieť rozmaznane.Aj tak človek používa naraz obe oči.To zlé mi nemôže prekážať.Na čítanie mi dal okuliare,ale rovnaké sklá.No na to horšie oko nevidím vôbec písmenká.Vyskušal viac dioptrii,ale na niektorom som videla čistejší obraz,no písmenká som nevedela prečítať ničím.To už takto bude?Nedá sa nejak pomôcť?Nemôže sa zhoršiť aj to druhé oko anebudem vidieť čítať,fungovať normálne?Ci to neprejde aj na to druhé oko?Normálne ma chytila panika.Som si myslela že dioptrie všetko vyriešia.Iná otázka:môže mať niekto také /slabé/ oči ze:nosí okuliare,má aj vodičák a pritom ked sa stretneme 10 metrovej vzdialenosti nespozná ma.Co ja viem,v obchode ked ju oslovím tak reaguje,ale ináč nie.Tvrdí,ze má slabé oči a nerozozná tváre.Tak ako je to s vodičákom?Tam na ceste si všimne všetko čo treba?

zorvan

ahojte potrebujem pomoc mám 15 rokov a mám tupozrakosť zistili mi to asi v 4 roku života nedá sa to odstrániť alebo voláke šošovky kontaktné alebo čo lebo ja si na moje okuliare neviem dávať pozor a potom ich ohnem alebo zlomím a pri bitke s kamáratmi v škole alebo doma sa mi pokazia tak čo mi porádite

Macinka0511

Ahojte, ja som tiez na jedno oko skoro nevidela a na pravom mala max 0,5 dioptrie a viete ako som dopadla?? Tetaz mam -4 na pravom, lave vraj nie uplne tupozrake mi nejde dobre vykorigovat a dioptrie na tom co bolo vzdy lepsie mi kazdeho pol roka rastu. Mam 24 a zistili mi ocny tlak 21. Chytam nervy. Lave oko mi zabieha len malicko vidim to len ja na fotkach. Mate niekto podobne skusenosti? Mate radu??

Merleen

sal tak to nechapem pretoze aj ja som tupozraka. na jedno oko mam dokonca trojky ale 3D filmy vidim bez problemov ako 3D:)

sal

mam tupozrakost na lavom oku a vsetky 3D filmy a obrazky su mi na figu :-) kedze 3D videnie je zalozene na tom, ze mozog spracovava obraz z obidvoch oci... a nie z jedneho aku pri tupozrakosti. by ma zaujimalo, ci si to tvorcovia 3D uvedomuju, ze takychto divakov uplne odpisali?? a najviac ma nastval zaverecny diel Harry Pottera. je len otazka casu, ze bude vsetko aj telke 3D. tak to bude potom pruser. budeme vidiet usmudlane obrazy cerveno-modre...

malámimi

mám 16 rokov a tupozrakosť už od malička..zistili mi to už dávno,ešte v škôlke.Mala som možnosť aby sa mi to korigovalo,ale akosi sa o to nedbalo.Teda moji rodičia nič s tým nerobili,kedže najlepšie je ked sa to začne v rokoch od 4 do 6 korigovať.No a teraz už je neskoro.Tupozrakosť mám na pravom oku,vidím aj bez okuliarov kedže na lave vidím takmer bezchybne.Už som si na to zvykla a ani si neviem predstaviť ake to je vidiet obomi očami.Možno za niekoľko rokov vymyslia ako sa to dá operovat a liečit i vo vyššom veku.Dúfajme že technologie pokročia:)

sasa...

Ja mam zase ľave oko tupozrake a keďže som tak zvyknuta od malička neviem si ani predstaviť ake je to vidieť oboma očami. Tým pravym - zdravšim ak sa zahladim vnimam svet akoby som mala to ľave oko stale zatvorene takže ten uhol pohladu je iný, ale mňa prirodzený, aj u vas je to tak?
Ale mam isť na operáciu šedeho zakalu tak dufam že sa mi aspoň trošku zlepši aj videnie na tupozrakom oku keďže mi vložia šošovky aj s dioptriou, a na prave tiež dufam že uvidim aj bez okoliarov. Mam 27 rokov a už taketo strosti :-((( ale sranda že vonku a doma vôbec nepotrebujem okuliare iba na čitanie a pri praci

D22

Ja mam tupozrake prave oko asi +3 alebo aj 4 neviem na kontroly uz nechodim nakolko mi povedali ze sa s tym neda nic robit. Chcel som si spravit pilotny kurz,kde ale vyzaduju 100% zrak,takze trocha sklamanie...okuliare som tiez nosieval ale stejne som cez ne hovno videl a pri mojom zivotnom style som ich postupne uplne odlozil. A nemam pocit ze by sa daco zmenilo. Je to tak 8rokov...je ale fakt ze to zdrave oko si treba maximalne chranit. Mozeme byt radi ze vobec vidime. Este otazka na zaver bol som v kine na 3D film ale mal som velmi zmiesane pocity z toho.Pre cloveka ktoremu v podstate funguje len jedno oko je pozeranie 3D filmu uplny nezmysel co myslite?

RNG

Tupozrakost je ocna vada spojena s nedostatkom nervov na roznych miestach v sietnici. Casto je to vrodene(aj u mna, dedicne v rodine), ale moze to vyvolat aj odoumieranie nervov v dosledku zhorsenej cirkulacie krvi v oku, respektive pod sietnicou.
Makularna degeneracia, je tiez dovod na tupozrakost, hlavne v starsom veku ziskany.
Tam pomaha elektrostimulacia mikroprudami a samozrejme cistenie ciev a rozne antioxidanty.
Ale neexistujuce alebo uz odumrete nervy sa nedaju spravidla zatial nahradit.