Tupozrakosť,čo s tým...

Príspevok v téme: Tupozrakosť,čo s tým...
modrooká

Všade je veľká reklama na operaciu /korekciu/ oka.Dá sa operovať aj tupozrakosť ,alebo nejak korigovať?Môj očný lekár tvrdí že s tým sa nedá nič robiť.Zbadali mi to až v dospelosti.Do dialky ešte okuliare nepotrebujem.Možno že taká malá odchýlka sa už ukazuje,0,25 dioptrii.Očný mi nechce vypísať okuliare,šošovky duplovane mi neradí.No,že s tým zlým okom mi to sklo nič neporobí.Aj cez to budem vidieť rozmaznane.Aj tak človek používa naraz obe oči.To zlé mi nemôže prekážať.Na čítanie mi dal okuliare,ale rovnaké sklá.No na to horšie oko nevidím vôbec písmenká.Vyskušal viac dioptrii,ale na niektorom som videla čistejší obraz,no písmenká som nevedela prečítať ničím.To už takto bude?Nedá sa nejak pomôcť?Nemôže sa zhoršiť aj to druhé oko anebudem vidieť čítať,fungovať normálne?Ci to neprejde aj na to druhé oko?Normálne ma chytila panika.Som si myslela že dioptrie všetko vyriešia.Iná otázka:môže mať niekto také /slabé/ oči ze:nosí okuliare,má aj vodičák a pritom ked sa stretneme 10 metrovej vzdialenosti nespozná ma.Co ja viem,v obchode ked ju oslovím tak reaguje,ale ináč nie.Tvrdí,ze má slabé oči a nerozozná tváre.Tak ako je to s vodičákom?Tam na ceste si všimne všetko čo treba?

adatko

Ahoj.
Tak si obstala celkom dobre.Mne najprv predpisali dioptrie, potom ine a zakazdym ked som zmenila lekarku (chcela som objektivne posudenie a viac odbornych nazorov).Prednedavnom som bola na vysetrenie v specializovanom stredisku na ocne poruchy a tam mi vysvetlili, ze ziadne okuliare nepotrebujem, tupozrake oko sa operovat neda a to druhe je o.k.
Ak mas alebo budes mat deticky,daj ich vysetrit. Je to dedicne a obidvaja moji synovia to maju, teda mladsi uz nie.Tato chyba je liecitelna do 3 rokov a tiez nie je lekar ako lekar...a preto starsi aj po liecbe tupozrakost ma , pri mladsom som zmenila lekarku...a dostal sa z toho. Ide vlastne o to, ze do troch rokov sa ocny nerv dokaze zregenerovat, potom uz stuhne.... a amblyopia do konca zivota. Popisala by som ti to podrobnejsie, ale utekam do prace. Tesilo ma a dufam, ze som bola napomocna. Pa.