Gastroenterologické vyšetrenie - kolonoskopia

Príspevok v téme: Gastroenterologické vyšetrenie - kolonoskopia
milaia

Dobrý deň.Za dva týždne mám ísť na kolonoskopiu.A ako inak riadne sa bojím.Už som o tom čo to čítala a dočítala som sa aj o možnosti anestézi ale mne tam ponúkli len možnosť injekcie.Ako to prebieha?je to veľmi bolestivé?alebo len nepríjemné?ako dlho to asi trvá?ako to prebieha?prosím kto má skúsenosti napíšte...veľký strach mám aj z tej očisty den pred tým..preháňadlo a 3 litre vody ved tam ani neprídem neviem si predstaviť tú cestu autobusom do nemocnice...

notak

funny, to fakt? takze ty si mala normalne odporucenu kapsulu? tak to si hadam prva co "poznam" ale asi preto ze teda fakt si mala dovod a hlavne to bolo tenke crevo...
no a to CT ako prebiehalo? mala si specialnu dietu a prehanadlo a vycistene crevo ci klistir alebo ako? nafukali ti ho vzduchom? ci nejaka ina specialna priprva,alebo len nalacno ako pri GFS?
inak GFS je aj preto lepsia ze nevyzaduje ziadnu pripravu okrem toho ze predtym nesmies jest a ani pit tesne predtym aby si nahodou nezvracala ale to je cele, takze aj preto je kolono neprijemnejsie a narocnejsie atd

funny

Mne "odporučil" kapsulovku môj GAE ohľadom vyšetrenia tenkého čreva, keďže hrubé nemám. No ale to ani on netušil čo všetko k tomu treba. Možné aj nemožné papiere, vyšetrenia a neviem čo. To samo v tom prípade, ak nejdeš ako samoplatca, ale cez poisťovňu. Tak som sa na to vyprdla asi po 3 mesiacoch. Inak som potom kontaktovala MUDr. Vavrečku a Páva, jeden z Thalionu tuším, a jeden z Petržalskej nemocnice /polikliniky/.
No ale ako spomínam, nešla som na to, aj na CT vidieť ak je niečo dnu, ak nie, tam MR.

notak

hej iste, mozu si za to ludia sami,ale nie preto ze sa boja vysetreni,ale zivotnym stylom, stravovanim, chemiou a nevedomostami,atdatdatd.
lebo i lekar posle mladsieho cloveka na kolonoskopiu len az ked uz absolvuje vsetky mozne a nemozne serie vysetrovani a nic sa tam nezisti a pacient si stale stazuje atdatdatd.
a si predstav, ze napr. taka rak.hr.crva a kon. sa posuva stale do nizsich vek. kategorii-uz nieje raritov ani vo veku 30-35 rokov!ale lekari stale budu tvrdit ze staci test na OK najskor po 50 raz za 2 roky! to je aka prevencia?uz nespominam hemoroidy,za ktore zvacsa sa skryje kazde krvacanie do stolice tym ospravedlnuju,ale jedno sa s druhym predsa nevylucuje.
GFS je sice neprijemne ale trva asi tak 2 minuty aj s odberom vzorky, oproti kolonoskopii,ktora trva niekedy aj tristvrte hodinu a je pravda,ze ludia sa aj boja aj hanbia a su tam iste rizika ako tu ktosi pisal, ale to asi pri kazdom invazivnom zakroku je riziko. a riziko zavlecenia infekcie ani nehovorim,lebo sa pouziva ten isty pristroj na x pacientov zaradom a len sa namoci na minutku do sterilizacneho roztoku/teda aspon dufam,ze to dodrzuju,alebo nezabudne na to vtom frmole sestricka.../aj to neviem ci je dostatocna hygiena,le to sa moze stat aj pri inych takychto vysetreniach kde sa nepouzivaju jednorazove sterilne nastroje. preto vsetko sa mi zda ta kapsulovka omnoho bezpecnejsia, hygienickejsia menej traumatizujuca a prijemnejsia pre pacienta a aj by na to asi kazdy skor isiel ako na invazivne vysetrenie kde sa navyse aj hanbi mnoho ludi ist. ani na tom talione nic moc o tom ale nepisu a to je asi jedine centrum na slovensku kde to akoze robia alebo aspon maju zmienku,lenze na dotazy ohladne toho vobec nereaguju a to opakovane, takze neviem, ci o to maju vobec zaujem i ked si to pacient hradi,ale je to zvlastny postup.takze sa nic blizsie ohladne toho nemas sancu dozvediet. no a to sme v 21.storoci

funny

No ja Ti neviem, mne sa to zase nezdalo až také strašné to vyšetrenie. Je pravda že som bola len na jednej kolono a bez injekcie či iného oblbováka, bolelo to, ale ako som napísala, záleží aj na tom, ako je človek uvoľnený a v akom stave je črevo.
Proste dá sa to prežiť. Oveľa viac som sa bála na GFS, ale doktor bol taký milý, že povedal sestričke nech mi pichne do žily oblbovák, že si "zaslúžim", lebo som si už veľa preskákala :-DD
A fakt, len čo ma pichla, bola som mimo, takže GFS odteraz len s injekciou a len v NOU BA.

Ale za to že je taká vysoká chorobnosť práve aj na rakovinu hrubého čreva si vo veľkej miere môžu sami ľudia. Práve tým že to je nepríjemné vyšetrenie a neviem čo. A potom zrazu bum....a zrazu chudáčik, je chorý.
Lebo ľudia vedome, ale aj nevedome zanedbávajú tieto veci a najmä sa hanbia.

veduna

Nie "funny", iba som predtým, ako som mala podpísať informovaný súhlas požiadala lekára, aby ma informoval o rizikách. Bol férový a povedal mi, že môže dôjsť k poškodeniu čreva a krvácaniu, resp. infekcii. Vraj sa to stáva. Tak som si to rozmyslela. A je pravdou aj to, že tá spoľahlivosť je pomerne nízka. Teda aspoň vzhľadom na možné riziká.

notak

funny tak som rychlo preklikala tie odkazy, na sgs som o kpsulovke nenasla nic :(
no a zial na tom endoatlase,len par ukazok z vysetrenia TENKEHO creva. mam teda pocit,ze sa to pouziva len na vysetrenie tenkeho creva a na hrube to teda vobec nepouzivaju. aspon tam bolo hrube vysetrovane len klasicky, tak neviem.
a pri tom tenkom sa mi to zda logicke,lebo ani zvrchu ani zospodu sa tam nedostanes inak, len kapsulou, ale i tak,ak je to prijemnejsie a priekaznejsie a ak je tym vobec mozne vysetrit cely traviaci trakt-tada vratane creva Hrubeho,tak nevidim dovod preco by to nemohli ponuknut ako jednu z moznosti,ked pacienti maju z kolonoskopie obavy a je dost narocna na tu pripravu aj realizaciu nehovoriac o tom,ze je to aj neprijemne psychicky, no a viem ze na nu chodi aj vela mladych ludi,nieje to zas tak raritne vysetrenie ta kolonoskopia ale stava sa pomaly tak bezne ako gastrofibroskopia zaludka ci rektoskopia, napriek tomu, co sa zas divim, nie je povinna od isteho veku-teda asi 50tky, co ma udivuje,lebo tam by uz ozaj mala byt povinna v dnesne dobe so stupajucou tendenciou ochoreni creva a konecnika. lekar-obvodak by mal len cloveku od 50 r. odporucit vysetrit si stolicu na OK raz za 2 roky/aj to mnohi obvodaci zanedbavaju/ a podla toho podstupit ci nepodstupit dalsie vysetrenia. no ak clovek trpi hemoroidmi, test na OK nema zmysel,ale kolonoskopia ci ine vysetrenie creva asi uz ano

funny

Neponúkajú to aj preto, lebo je to za dosť s poisťovňami, schvália malé % žiadostí, fakt musí byť na to riadny dôvod. A hlavne je s tým toľko papierovačiek, že som radšej išla na CT a nebola treba ani kapsulovka :-DD

Ak si to ale pacoš zaplatí sám, nie je problém.