DYSKALKULIA

Príspevok v téme: DYSKALKULIA
HARVARD

Moj 16 rocny syn nikdy nevinikal v matematike...po tu nasobilku mu to slo...ako boli priklady zlozitejsie uz nic nechapal,co vsak pokazil na rovniciach a zlomkoch to si opravil na geometrii...a tak zakladnu skolu presiel ako tak s odretymi usami...to sa vsak tyka len matematiky...na strednej skole to ide s matematikou dolu vodou,ucitelka ho ma za lajdaka a ti,co ho doucovali,vraveli,ze to sa neda,ze on matematiku nikdy vediet nebude....co s nim?ved inak mu to v skole ide OK...

anonymdiskal

Mam 19 rokov a mam dyskalkuliu. Zistili mi to na konci zakladnej skoly v deviatom rocniku. Dovtedy som z matiky mala same 5ky , prepadnut ma nenechala moja triedna ucitelka z milosti .. dlho si myslela ze sm retardovana , potom ma poslali za psychologickou. Citila som sa ako totalny idiot. Vzdycky som sa bala a trpla som , ked ma mala ucitelka vyvolat k tabuli. Nikdy som to nevedela poriadne pochopit , aj ked sa zdalo ze to uz chapem. Kazdy si vedel zapamatam ten postup , ale ja som len cumela na cisla a nevedela co s nimi.. bolo to velmi stresujuce ked do vas hucia ostatny ktory to vedia , aky ste neschopny v ratane ucitelky. Tak som matiku znenavidela a sustredila sa aj pri vybere strednej skoly na taku , na ktorej nebude matika. Matika je ale povinna. Na mojej skole som ju mala dost dlho. Velmi som sa bala co sa stane. Samozrejme , na strednej skole sa urazky stupnovali a verte ci neverte bolo to aj zo strany ucitelov. Ani sa im vsak na druhej strane necudujem. Pre mna boli aj uplne jednoduche rovnice pre skolaka na zakladnej velmi komplikovane. Nedokazala som tomu porozumiet , nech som robila cokolvek. Robili mi rozne testy , riesilo sa to u riaditelky ktora ma hodiny vypocuvala a pytala sa ma preco som taka. Doteraz to neviem hoci som si pozerala milion clankov na internete. Clovek sa s tym jednoducho narodi. Je to vsak neuveritelne neprijemne ked na vas ostatny pozeraju ako na idiota. Takze ak mate dieta ktore ma problemy s matematikou , treba to ihned nahlasit ucitelovi on odporuci psychologicke vysetrenie. Tam vasemu dietatu urobia testy. Psychologicky nato maju svoje postupy , neviem ci sa zisti o aky druh dyskalkulie ide , nevyznam sa v tom neviem ani ci to ma nejake stupne tazkosti , ale rozhodne to skuste pretoze vasemu dietatu pomozete. Nemoze prepadnut , ked ma nato papier. Na skole si ale treba davat pozor nato (aspon na mojej to tak bolo) Kazdy rok chceli odo mna opakovany papier otom , ci som asi este stale diskalkulik .. asi mi neverili , lebo deti su aj lenive sa tomu venovat a radi sa uleju. Ostatne mamicky a ucitelia tiez radi zavidia , preco vase dieta ma ulavy .. nuz ano je to velmi neprijemne ked vas vsade ohovaraju .. nechcem vas strasit , len vam poradit .. samozrejme zavisi aj od kolektivu a ucitelov. Avsak najlepsia je mlcanlivost ucitelov , triednej ucitelky... Moja ucitelka to napriklad povedala pred vsetkymi v triede a to bolo strasne stresujuce.. Takze radim venujte sa svojmu dietatu ale hlavne do nho nehucte ze je blbe a ze to nevie , treba ho podporovat. Inac je to velmi zle , dieta moze trpiet depresiami , stresom , nechut do ucenia je normalna v tomto pripade , a samozrejme matiku moze aj znenavidiet. Aj ja som tvrdila ze ju nikdy vediet neudem. A veru je to velmi neprijemne ..

.....

Ja by som ho dala vyšetriť a školu mu nemeň. Veď ak v ostatných predmetoch je dobrý..... Podľa mňa by sa dalo so školou (riaditeľom a výchovnou poradkynou nejako dohodnúť). Veď je veľa ľudí, ktorí sú dyslektici, dys.... - a sú to známe osobnosti.

HARVARD

dakujem za odpovede......v PPP sme boli zatial len raz,takze nic nie je iste....ale iste je to,ze ulavu na skole nebude mat ziadnu,lebo je to stred.skola s maturitou.....takze aj napriek tomu,ze je inteligentny skonci na ucnovke a bude sa pripravovat na povolanie,ktore nidy nebude robit.......preco nemoze mat ulavu ked s maturitnych odborov prospieva?

atam

Ahoj harvard,pracujem v skole pre deti s poruchami ucenia a spravania, je to ZS internatna a som s tymi detmi poobede po vyucovani.Je to velmi namahava praca,ktora si vyzaduje odborny pristup a hodne trpezlivosti.Na nasej skole sa deti necitia menejcenne len preto,ze im nejde ci uz matika,gramatika,citanie....kazdy jeden tam ma poruchu ucenia.Ale viem v akom stave prisli z kmenovej ZS...
Mali by ste tuto poruchu u syna zvazit a obratit sa na odbornikov a hlavne vediet,ze vase dieta nie je hlupe, potrebuje len pomoc a pochopenie.tak vela trpezlivosti...

bon

pokial mas podozrenie na dyskalkuliu, treba navstivit psychologa, ten urcite presne diagnozu, ak mu ju priznaju a bude ju mat na papiery, mal by mat urcite "vyhody" v skole, co sa tyka matematiky..., mali by byt k nemu ustretovejsi a menej prisny.., ale zalezi od ucitelov a od toho ci skutocne tu dyskalkuliu ma..., a ak hej, myslim ze aj specialno pedagogicka starostlivost nebude na skodu, aj ked je uz starsi.....drzim palce